SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

Technológie
3

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť paraplegikom opäť sa postaviť na nohy.

Sme zvyknutí vidieť roboty od spoločností ako Boston Dynamics bežať, skákať a dokonca robiť aj parkúr. Úlohou robotov z AMBER Lab však nie je len predvádzanie parádičiek, ale hlavne testovanie správania, ktoré má pomôcť vo vývoji protéz. Ide o testovanie rovnováhy, pričom robot chodí alebo beží po bežiacom páse a výskumník sa ho snaží strkaním kovovou palicou zhodiť. Reakcie robota sa podrobne zaznamenávajú a následne sa v podobe softvéru inštalujú do rôznych protetických zariadení.   

Zakaždým, keď dosiahneme správanie, ako je chôdza či beh, chceme to využiť v protéze a nakoniec aj v robotickom exoskelete pre paraplegikov,“ vraví Dr. Aaron D. Ames, vedúci laboratória AMBER na univerzite Caltech. „Radi by sme dosiahli, aby bol náš exoskelet schopný postaviť sa a chodiť podľa rovnakého algoritmu, aký používame pre naše roboty.

Úlohou Aarona D. Amesa a jeho tímu nie je napodobovanie správania sa človeka, oni sa snažia pochopiť matematiku pohybu. Čiže, keď robot spadne, vedci sa nesnažia na ňom len jednoducho upraviť nastavenia, aby znova nespadol. „Vtedy sa vrátime späť k matematike,“ vraví Ames, „upravíme algoritmy a skúsime to znova.“

Dlhodobým cieľom robotov v AMBER Lab je, že majú byť schopné prechádzať rovnakým terénom ako ľudia. V interiéri sa roboty musia vyrovnať len s bežiacimi pásmi alebo miernymi sklonmi, no v reálnom svete to už nie je také jednoduché. Najväčšou výzvou je piesok či sneh. Keď dvojnohé roboty dosiahnu autonómnu pohyblivosť na dlhé vzdialenosti, mohli by sa použiť na výskum v extrémnych prostrediach, napríklad na povrchu Marsu.

Okrem exoskeletu sa snažíme vyvinúť roboty vhodné na činnosti, ktoré sú pre človeka neuskutočniteľné, či ide o extrémny terén alebo rýchlosť pohybu,“ vraví Ames. A ako veľký fanúšik Isaaca Asimova, chce, aby sa roboty z jeho románov stali realitou.     

Vo videu doktorand Wenlong Ma demonštruje, ako testuje na robotovi udržiavanie rovnováhy.

Zdroj: cnet.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
robot nohy rovnovaha chodit

3 komentáre

??? reakcia na: Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 07:12
V akom videu...??? Kde je?
Reagovať

RE: ??? reakcia na: ???

14.12.2018 11:12
Ak si chcete pozrieť video, stačí, ak si kliknete na slová Vo videu - je to aktívne... :-)
Reagovať

RE: RE: ??? reakcia na: RE: ???

14.12.2018 21:12
link sa vyznacuje modrym, pripadne podciarknutim. Ciernym hrubym su nadpisi. A.m.a.t.e.r.i.!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať