CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Dvojnohý robot dosiahol v behu na 100 metrov nový rekord

0

Dvojnohý robot Cassie sa pokúsil o najrýchlejší beh na 100 metrov, aký kedy uskutočnil bipedálny stroj. A podal naozaj úctyhodný výkon, zvládol to len za 24,73 sekundy. Cassie vytvoril nový Guinnessov rekord v behu na 100 metrov v roku 2022 s priemernou rýchlosťou 4 m/s (14,4 km/h). Rýchlosť bola síce oveľa nižšia, než dokáže dosiahnuť človek (9,58 sekundy u mužov stanovil Usain Bolt a 10,49 sekundy u žien Florence Griffith-Joyner), ale na robota s takouto konštrukciou je to pôsobivé.

Kolená Cassie boli inšpirované pštrosom, najrýchlejšie bežiacim vtákom na planéte. Robot vytvorili inžinieri z Oregonskej štátnej univerzity (OSU). Cassie však nie je najrýchlejší robot s nohami, aký existuje. Tento titul patrí objemnému prototypu štvornohého robota s názvom WildCat od spoločnosti Boston Dynamics a dokáže dosiahnuť rýchlosť 30,6 km/h.

Cassie však odlišuje od neho dvojnohá konštrukcia. Tá umožňuje robotom zdolávať priestory určené pre ľudí spôsobom, ktorý je pre roboty chodiace po štyroch nohách nemožný. Tvorcovia Cassie tvrdia, že dosiahnuť vysokú rýchlosť v skutočnosti nebola tá najťažšia výzva. Tú predstavovalo skôr rozbiehanie a zastavovanie.

„Štartovanie a zastavenie je pri stoji ťažšie ako bežecká časť, podobne ako vzlet a pristátie sú pri lietadle ťažšie ako skutočné lietanie,“ povedal profesor OSU Alan Fern. Ďalšou prekážkou bolo, že robot bežal „naslepo“. Cassie nie je autonómna a nemá žiadne externé senzory. To znamená, že ju musí riadiť človek – napríklad tak ako auto na diaľkové ovládanie.

Zdroj: supercarblondie.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať