PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

“Optický” mikrofón dokáže zaznamenať viacero nástrojov na diaľku separátne

Technológie
3

Vedci z univerzity Carnegie Mellon predstavili inovatívny audiosystém, ktorý využíva kamery na videnie a rekonštrukciu zvukových vibrácií. Systém dokáže čisto oddeliť jeden nástroj hrajúci v skupine. Tento druh izolácie zvuku je extrémne náročný aj pre špičkové zvukové mikrofóny. Ako ho teda možno dosiahnuť iba pomocou dvoch kamier a lasera? Zvuk nie je nič iné ako séria tlakových vĺn, ktoré sa šíria vzduchom. Všetko, čo vydáva zvuk, jednoducho vibruje, aby vytvorilo tieto tlakové vlny.

Optický mikrofón je v podstate kamerový systém určený na monitorovanie a interpretáciu vibrácií na povrchu zdroja zvuku alebo predmetov umiestnených v blízkosti zdroja zvuku, ktoré vibrujú v súlade so zvukovými vlnami vo vzduchu okolo nich. Systém tímu Carnegie Mellon osvieti laserom vibrujúci povrch, čím vytvára presný vzor škvŕn, ktorý sa deformuje, keď zdroj zvuku vibruje. Dvojica kamier zaznamenáva zmeny vzoru škvŕn pri 63 snímkach za sekundu a softvérový algoritmus sa používa na analýzu variácií vzoru škvŕn v záberoch z dvoch kamier a na rekonštrukciu zvukového signálu.

Snímková frekvencia 63 snímok za sekundu sa tu môže zdať zvláštna. Ľudský sluch dokáže rozlíšiť tóny oscilujúce medzi 20 a 20 000 cyklami za sekundu. Zdá sa teda, že limit 63 snímok za sekundu na vstupné dáta predstavuje hornú hranicu 63 Hz pre zvuk, ktorý toto zariadenie dokáže „vidieť“. No nie je to tak. V skutočnosti tento optický mikrofón dokáže čítať zvuk až do pozoruhodných 63 000 Hz vďaka dômyselnému použitiu príslušných kamier. Jedna kamera používa globálnu uzávierku, čo znamená, že pre každú snímku načíta celý obrazový snímač súčasne.

Druhá používa rolovaciu uzávierku, takže číta svoj snímač ako sériu tisíc po sebe idúcich vodorovných čiar na snímku. Obraz rolovacej uzávierky preto obsahuje vysokofrekvenčné informácie, ktoré možno porovnať s obrazom globálnej uzávierky, aby sa zohľadnili veci, ako je pohyb a naklonenie gitary počas hry hudobníka. Šikovný softvérový algoritmus potom zostaví zvuk z týchto informácií.

Tím testoval tento optický mikrofón na gitare a husliach, na reproduktorovom kuželi, na ladičkách, použil ho na oddelenie zvuku z dvoch gitár, ktoré hrajú duet, a z dvoch reproduktorov vedľa seba, z ktorých každý hrá inú skladbu. Tím verí, že táto technológia by sa dala použiť na oveľa viac než len na dešifrovanie zvukových signálov. Vibrácie môžu byť kľúčovým indikátorom mechanického opotrebovania, napríklad pri poruchách strojového zariadenia.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Informácia reakcia na: “Optický” mikrofón dokáže zaznamenať viacero nástrojov na diaľku separátne

24.6.2022 10:06
Pekné ale nič nové. Odpočúvanie pomocou lasera tu už bolo v 80 rokoch.
https://fontech.startitup.sk/izraelski-vedia-odpocuvat-konverzacie-pomocou-ziarovky-v-miestnosti-stacia-im-bezne-dostupne-zariadenia/
Reagovať

RE: Ale vieš, že toto je nextech.sk? Ten my čítame: reakcia na: Informácia

28.6.2022 19:06
https://www.nextech.sk/a/Video--Aj-ziarovku-mozno-pouzit-na-spehovanie
Reagovať

Informácia reakcia na: “Optický” mikrofón dokáže zaznamenať viacero nástrojov na diaľku separátne

24.6.2022 10:06
Pekné ale nič nové. Odpočúvanie pomocou lasera tu už bolo v 80 rokoch.
https://fontech.startitup.sk/izraelski-vedia-odpocuvat-konverzacie-pomocou-ziarovky-v-miestnosti-stacia-im-bezne-dostupne-zariadenia/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať