SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Hmotový laser, ktorý môže fungovať navždy

0

V novom výskume  vedci z Amsterdamskej univerzity odhalili špeciálny laser vyrobený s Boseho-Einsteinovým kondenzátom, ktorý môže fungovať nepretržite. Trik spočíva v manipulovaní atómov, aby sa správali ako vlny, čo je princíp, ktorý je základom kvantovej mechaniky. Boseho-Einsteinov kondenzát (BEK) je špeciálna fáza hmoty, kde sa atómy spájajú do homogénnej zakalenej hmoty, ktorá pôsobí ako jedno teleso. Výskumníci musia spracovať atómy tak, aby sa dostali do stavu BEK a zotrvali v ňom, ale v tejto fáze má hmota špeciálne vlastnosti.

Typicky sa BEK vytvára tak, že sa vezmú veľmi riedke plyny a ochladia sa, aby sa ich interakcie ešte viac znížili. V tomto momente sa vetvy medzi atómami začnú prejavovať na makroskopickej úrovni. Takto vzniká BEK. Z technického hľadiska klasické lasery využívajú svetelnú energiu, a nie hmotu. Hmotový laser by umožnil aplikácie, na ktoré sa klasický laser jednoducho nehodí. A kým doteraz existoval iba pulzujúci BEK laser, vedci z tohto projektu poukazujú na to, že prelomili bariéru ku kontinuálnemu hmotovému laseru.

Udržať BEK v tomto stave si vyžaduje veľa energie a údržby. Po prvé, BEK musí zostať takmer „superchladený“, čo znamená dostať sa na bod mrazu bez toho, aby sa stal pevnou látkou. Po druhé, musí sa dopĺňať novými atómami, aby sa nahradili tie, ktoré sa spájajú do molekúl a vypadávajú z oblaku. Na spomalenie atómov na úroveň superchladenia sa bežne používajú lasery, ale samotné svetlo je pre oblak BEK riskantné. To bola jedna z prekážok komercializácie BEK alebo jeho využívania vo veľkom rozsahu.

Výskumníci teraz demonštrovali vytvorenie kontinuálneho vlnového Boseho-Einsteinovho kondenzátu, ktorý môže trvať neobmedzene dlho. Ich dômyselná konštrukcia, ktorá využíva väčší priestor, ako aj druhý laser, umožňuje atómom presýpať sa, chladiť a dopĺňať sa prirodzenejším procesom. To udržiava takmer konštantný prísun atómov a umožňuje, aby laser BEK kontinuálne pokračoval v činnosti. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať