SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

„Kyborgovské bunky“ sú čiastočne živé, ale dajú sa aj programovať

0

Nový výskum, ktorý uskutočnili vedci z Kalifornskej univerzity v Davise, ukazuje, že možno vytvoriť položivé kyborgovské bunky, ktoré si zachovávajú schopnosti živých buniek, ale nedokážu sa deliť a rásť. Práve neschopnosť replikácie robí z týchto programovateľných kyborgovských buniek taký dôležitý prielom.  Aby boli umelé bunky skutočne užitočné, musia vedieť vykonávať kontrolované akcie. Nie je to jednoduché dosiahnuť, keď sa bunky môžu replikovať, pretože sa môžu rýchlo vymknúť kontrole.

No vytvorením programovateľných buniek, ktoré sa nemôžu deliť a rásť, vedci objavili nový typ umelej bunky, ktorá sa dá úplne ovládať. Nové bunky by mohli byť mimoriadne užitočné pri odstraňovaní znečistenia a dokonca aj ako cielená liečba chorôb, ako je rakovina. Vo väčšine prípadov sa bunkové inžinierstvo spolieha na dve metódy – prestavbu existujúcich buniek alebo vytvorenie umelých buniek s obmedzenými schopnosťami. Tieto nové programovateľné kyborgovské bunky však predstavujú tretiu metódu.

Predplatné NEXTECH 2021

Výskumníci ukázali, že môžete vytvoriť umelé bunky, ktoré sa dajú naprogramovať pomocou bakteriálnych buniek ako základu. Potom vzali bunky a pridali prvky z umelého polyméru, ktorý následne vystavili ultrafialovému svetlu, aby sa z neho vytvorila hydrogélová matrica. To umožňuje programovateľným kyborgovským bunkám vydržať vyššiu záťaž, ako znesú normálne bunky. Vedci tvrdia, že ešte nevedia celkom isto, čo bráni bunkám v replikácii. Budú to musieť zistiť predtým, ako tieto druhy programovateľných kyborgovských buniek nájdu širšie uplatnenie.  Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Science. 

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať