Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

„Nehacknuteľný“ blockchain na ktorom bežia všetky kryptomeny už bol hacknutý

Bezpečnosť
0

Hackerom sa od roku 2017 podarilo získať kryptomenu v hodnote takmer 2 miliárd dolárov pomocou útoku na jedinečné zraniteľné miesta blockchainu. Uvádza sa to v správe MIT Technology Review. Pri jednom nedávnom útoku sa hackerovi podarilo získať kontrolu nad sieťou Ethereum Classic a prepísať históriu transakcií. Výsledok bol taký, že útočník dokázal „zdvojnásobiť výdavky“ v kryptomene, čím získal okolo 1,1 milióna dolárov.

Rovnaké vlastnosti, vďaka ktorým je blockchainová technológia taká bezpečná, môžu byť aj zdrojom niekoľkých jedinečných zraniteľností. To znamená, že ani kryptomeny sa nemôžu úplne vyhnúť zraniteľnostiam ako akýkoľvek iný bankový systém. Až do incidentu Ethereum Classic sa hackeri vo všeobecnosti zameriavali na burzy, teda na miesta, kde ľudia obchodujú a držia kryptomeny.

Teraz hacker získaním väčšiny vo výpočtovom výkone digitálnej meny bol schopný oklamať ostatných používateľov tým, že im poslal platby a potom prepísal existujúcu účtovnú knihu blockchainu, aby zakryl stopy, vysvetľuje MIT Tech. Táto nová účtovná kniha sa potom považuje za smerodajnú, čo je schéma známa ako „51-percentný útok“. Hoci v prípade obľúbených kryptomien ide o veľmi nákladný spôsob, v prípade menšej meny je to lacnejšie.

SWAN_042021

V blízkej budúcnosti by sme mali očakávať oveľa viac podobných útokov. Väčšina hackerov stále používa phishingové a malvérové ​​útoky na kryptomeny, pri ktorých podvodom získajú dôveryhodné údaje od obete. Známe sú aj prípady krádeže kľúčov ku kryptomenovým peňaženkám. Phishing, malvér a krádeže kľúčov sa však zameriavajú na burzy, a nie na samotný blockchain, ako je to pri “51-percentných” útokoch.

V reakcii na tieto škodlivé aktivity sa objavuje čoraz viac startupov, ktoré tvrdia, že môžu zvýšiť bezpečnosť blockchainu a jeho odolnosť proti hackerom. Napríklad AnChain.ai používa umelú inteligenciu na sledovanie akýchkoľvek podozrivých transakcií v danej účtovnej knihe na zisťovanie aktivity záškodných robotov.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať