
„Zázračný materiál“ prekonal svetový rekord účinnosti solárnych panelov
Tím z čínskej firmy Longi, zameranej na solárnu technológiu, stanovil nový svetový rekord 33,9 percenta pre kremíkovo-perovskitový tandemový solárny článok, čím prekonal predchádzajúci rekord dosiahnutý v máji tohto roka Univerzitou vedy a techniky kráľa Abdullaha v Saudskej Arábii. Nový rekord účinnosti takisto po prvý raz prekonal teoretickú hranicu 33,7 percenta pre štandardné články s jednoduchým spojením, ktoré sa nachádzajú v komerčných solárnych paneloch.
To demonštruje výhodu tandemových solárnych článkov z kryštalického kremíka a perovskitu oproti kryštalickým kremíkovým solárnym článkom s jednoduchým spojením z hľadiska účinnosti. Teoretická hranica účinnosti kremíkovo-perovskitových tandemových solárnych článkov je 43 percent, je však nepravdepodobné, že by sa táto úroveň niekedy realizovala v komerčnom rozsahu.
Prvá výroba ultraúčinných perovskitových solárnych panelov by sa mohla začať v Číne, pričom výskumníci z Nankinskej univerzity začiatkom tohto roka uviedli, že prelom v dizajne umožnil masovú výrobu. Podľa výskumníkov budú panely novej generácie o 50 percent lacnejšie a o 50 percent efektívnejšie ako tradičné kremíkové články. Britský startup Oxford PV, pochádzajúci z Oxfordskej univerzity, je už v procese komercializácie technológie a pripravuje sa na začatie plnohodnotnej výroby v nemeckom zariadení koncom tohto roka.
Perovskit sa označuje ako „zázračný materiál“ pre jeho potenciál spôsobiť revolúciu vo všetkom od vysokorýchlostných telekomunikácií po technológie obnoviteľnej energie. Jeho potenciál pre solárne panely sa neobmedzuje len na zvýšenie účinnosti v porovnaní s tradičnými kremíkovými článkami, ale aj na nové spôsoby ich využitia.
Zdroj: independent.co.uk.
Zobrazit Galériu