SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Editorial: Biohackerom sám sebe

3
Pár rokov dozadu som na jednej zahraničnej technologickej konferencii mal možnosť vypočuť si prezentáciu známeho fínskeho biohackera Teemu Arina, ale to, čo som si vtedy z prezentácie odniesol, bola skôr predstava o bizarných implantátoch ako o niečom osobne použiteľnom. Čas však plynul a myšlienka o rôznych vychytávkach a tipoch na zlepšovanie samého seba ma nevedomky začala sprevádzať čoraz viac. Tak som si naštudoval tému a zistil, čo je vlastne biohacking a že zahŕňa komplexný vedomý a aktívny prístup k vlastnému životu, a nielen podkožné čipy.

Asi to spôsobil koreň slova „hack“, že som za tým hľadal niečo iba technické a tak trochu čudné a nelegálne. V skutočnosti sa však biohacking zaoberá využitím technológií, výživových doplnkov, cvičení a ďalších techník na zlepšovanie funkcií vlastného tela, na dosiahnutie optimálneho výkonu a využitie maximálneho potenciálu.

V tomto kontexte som si uvedomil, že tento prístup využívam vlastne už veľmi dlho napríklad tým, že roky denne beriem ­magnézium + B6, ktoré mi pomáha lepšie zvládať pracovný stres. Postupom času sa k tomu pridávali ďalšie vitamíny, minerály a látky, ktoré mi v bežnej potrave napriek jej pestrosti stále chýbajú, takže v konečnom dôsledku toho do seba dávam celkom dosť. No vytvoril som si denné rituály, čo si kedy dávam, takže nemám problém so zabúdaním čo si kedy mám dať a celkovo sa cítim lepšie.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Vlastným pozorovaním zisťujem, ktorá oblasť života, tela či mysle potrebuje niečo zlepšiť. Upravil som si stravovanie a cítim sa menej unavený, ľahší a mám viac energie. Dlho som mal ­problém so spánkom, a tak som si naštudoval, ktoré faktory ho ovplyvňujú. Postupne tieto poznatky aplikujem  a objavujem, že sa ráno zobúdzam oddýchnutejší, čo má potom vplyv na celý ďalší deň vrátane dobrej nálady. smiley

Doplnil som do svojich aktivít viac cvičení na flexibilitu, kondíciu a silu a telo sa mi za to odvďačuje lepším pocitom zo samého seba. Dlhodobo sedavý štýl práce je masaker na telo, a tak je veľmi fajn priebežne sa odpútať od kompu, postaviť a trochu sa ponaťahovať. Ďalší výborný „hack“ je pobyt v prírode, či už sú to prechádzky, alebo beh v lese, či túra na bajku, takže ja osobne utekám do prírody, kedykoľvek sa to len dá, a odporúčam to všetkým.

Mega dôležité je vedomé dýchanie, ktoré vie jednak usporiadať rozbehané myšlienky, ale aj upokojiť nervy a dodať energiu. Nechcem tu uvádzať konkrétne „hacky“, ale tento jeden áno. Ide o „box breathing“, teda „štvorcové“ dýchanie s rovnako dlhými etapami. Prvý krok je hlboký nádych, ktorý má trvať 4 sekundy. Druhý krok je zadržať dych, a to opäť na 4 sekundy. Nasleduje výdych, ktorý by mal takisto trvať 4 sekundy, pričom dýchanie by malo byť rovnomerné, aby ste tie 4 sekundy skutočne vyplnili výdychom. Štvrtý krok je udržanie prázdnych pľúc zase na dobu 4 sekúnd. Jedna otočka teda zaberie zhruba 16 sekúnd a opakujete ho dovtedy, kým nepocítite želané účinky, odporúča sa aspoň 5 minút.

Ďalší „hack“ je pitný režim, čo počúvame od detstva, ale ­prakticky ho bežne nedodržiavame, hoci všetci dobre vieme, aký je dôležitý. Všetko je to najmä o uvedomení, nie o tom, že nám niekto druhý rozpráva, aké je to dôležité. Naozaj si musíme uvedomiť dôležitosť danej veci a sami od seba aplikovať zmeny do svojho denného režimu. Stačí začať jednou vecou, aby ste si toho nebrali na seba priveľa, pozorovať, aký to má pre vás prínos, a potom si už poviete, že vám tá troška sebadisciplíny stojí za dobrý pocit, veselšiu myseľ a zdravé telo.

Medzi ďalšie oblasti a metódy patrí práca s myšlienkami a emóciami, rôzne masáže a terapie, práca s vďačnosťou, odpustením, pokorou atď. Plus doplnky, ako sú CBD oleje, nootropika atď. Je toho na internete veľa, či už motivačných podcastov, alebo špecializovaných blogov, stačí len hľadať.

Okrem toho máme už teraz kopec technických „hackov“ – od tých bežných, ako sú fitnes náramky, bionické senzory, ­magnetické implantáty či špeciálne binaurálne audiofrekvencie na stimuláciu mozgových vĺn. K vyšším levelom biohackingu sa asi časom pridá editovanie DNA metódou CRISPR, prepojenie mozgu s umelou inteligenciu či exoskelety. To sa však už dostávame do sféry sci-fi, hoci v skutočnosti vôbec nejde o fikciu, ale reálne bežiace výskumné programy, ktoré sa čiastočne aj prakticky aplikujú.

Osobne som sa tak ďaleko ohľadom svojho „vylepšovania“ ešte nedostal a ani sa asi nedostanem. Hoci ktovie, nikdy nehovor nikdy... smiley

V každom prípade biohackovanie je dobrovoľné a je iba na vás, do akej miery sa chcete vylepšovať a či máte ochotu experimentovať. Stojí to však za to.

Zaujímavé čítanie májového vydania vám praje

 

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

3 komentáre

Inspirativne reakcia na: Editorial: Biohackerom sám sebe

12.5.2021 09:05
Dakujem za tento clanok :)
Reagovať

Kto som? reakcia na: Editorial: Biohackerom sám sebe

5.5.2021 07:05
Možno by stálo za to, položiť si otázku: "Kto v skutočnosti som?" Som naozaj len tým telom, emóciami alebo myšlienkami? Aký je cieľ vylepšovania tela? Nemalo by byť naším cieľom udržovať telo v prevádzkyschopnom stave, aby nám neprekážalo pri napĺňaní zmyslu života - duchovnom raste?
Na toto si musí odpovedať každý sám.
Reagovať

RE: Nechcem toto telo, už aby sa rozpadlo a pomôžem mu k tomu sladkosťami. Chcem zničiť toto telo a už tu nebyť! Nechcú ma tu. reakcia na: Kto som?

10.5.2021 18:05
Toto telo už nechcem, nebudem ho bio hekovať. Chcem byť už čím skôr starý, aby som tu už nebol. Som len hovno na okraji spoločnosti. Zavadziam tu a nik ma tu nechce. Čím skôr umriem, tým lepšie pre mňa. Nevládzem niesť tento kríž, nech si ma milostivý Pán Boh už zoberie na večnosť...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať