SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Editoriál: Forever young

0

Túžba po večnej mladosti, stopercentne zdravom tele a nesmrteľnosti je taká stará ako ľudstvo od momentu, keď si začalo uvedomovať vlastnú existenciu. Odvtedy sa snažíme oklamať prírodu rôznymi viac či menej úspešnými procedúrami – od mastičiek proti vráskam cez plastické operácie až po pokročilú medicínu, ktorá dokáže udržať nažive človeka, hoci už takmer všetky orgány vypovedali službu. Posledným zúfalým pokusom oklamať zubatú je kryonika, aj keď s neistým výsledkom (určite si o tom prečítajte výborný článok Fera Urbana v rubrike Magazín).

Popri biologických riešeniach túžby po živote sa čoraz viac objavujú technické možnosti, ktoré otvárajú mnohé etické, spoločenské aj filozofické otázky. Vedcom sa už darí vypestovať umelé kožné tkanivo, teraz už aj vrátane ochlpenia, vedia nahradiť kus kosti anatomicky presným 3D výtlačkom z materiálu, ktorý vie zrásť s pôvodnou kosťou. Testujú pestovanie plnofunkčných umelých vnútorných orgánov, vedia rozhýbať ochrnuté končatiny prepojením stimulačných elektród s čipom implantovaným v hlave. Zaznamenávajú veľký pokrok v technických náhradách náročnejších zmyslových orgánov – zraku, sluchu či čuchu. Trend je jednoznačný: nahradiť akúkoľvek časť tela či akýkoľvek organ, ktorý začne „haprovať“, nie je opraviteľný alebo mu vyprší životnosť. Koľko to potrvá, je ťažké odhadnúť, ale je vcelku pravdepodobné, že časom sa to vedcom naozaj podarí a výsledkom bude viac či menej umelý kyborg (kybernetický organizmus), ako hybrid človeka a elektroniky, ktorý však v konečnom dôsledku môže byť na nerozoznanie od skutočného čisto biologického a prirodzeným spôsobom „vyrobeného“ tela. V ultimátnom prípade bude posledným biologickým orgánom mozog, ktorý asi ešte dlho nebude možné nahradiť elektronickým zariadením. Nie je problém vyrobiť superpočítač vybavený umelou inteligenciou a schopnosťou učenia sa, ktorý by tak ako mozog dokázal snímať a vyhodnocovať okolité prostredie, ostatné bytosti, interagovať s nimi atď. a vyvolával by zdanie umelého života. Napriek umelej inteligencii mu však stále bude chýbať myseľ, vedomie, pocity či emócie. Hoci aj tie sa dajú nasimulovať, stále mu bude okrem množstva iných veci chýbať originálny, nenasimulovaný pocit sebauvedomenia si vlastnej existencie. Časom sa možno budú môcť preniesť spomienky do umelého pamäťového úložiska, no to neznamená, že sa doň prenesie aj vedomie.         

Druhá cesta opravovania a zlepšovania biologického tela je úprava genetického kódu, ktorá by dokázala zabrániť vzniku chorôb či spustiť rapídne rýchle samoopravné procesy poškodeného tkaniva. Ďalšou cestou môžu byť nanoboty, ktoré budú schopné neinvazívne vojsť do nášho tela prostredníctvom kapilár a opraviť alebo zlepšiť, čo bude treba. V prípade prepojenia mozgu s umelou inteligenciou v cloude sa dostávame k vzniku takmer nesmrteľných superľudí, čo už vyzerá ako ťažké sci-fi, ale možno budeme prekvapení, že to tak ani nie je.

Ak k tomu dôjde, dá sa s veľkou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, predpokladať, že možnosť technického či biologického, no v každom prípade umelého zlepšenia bude vymoženosť určená len pre smotánku, ktorá si to bude môcť dovoliť. To nás posúva k úvahám o sociálno-spoločenských dôsledkoch. Prvým bude dramatické predĺženie ľudského života, druhým rapídny nárast počtu obyvateľov planéty a tretím ešte väčšie rozdiely medzi spoločenskými vrstvami a národmi. Všetko samé chuťovky, držím palce nasledujúcim generáciám, ako sa s tým popasujú.

Na jednej strane by asi bolo fajn nechať si vypestovať v Petriho miske novú pečeň, srdce či bedrový kĺb, keď doslúži, na druhej to vyvoláva dilemu, ako ďaleko sme až schopní zájsť. Uvidíme, v každom prípade však verím v to, že posledné slovo bude mať vždy príroda a jej odveké zákony. Počkajme si, veď tých pár storočí nejako vydržíme...  :-) 

Zaujímavé čítanie májového vydania vám želá

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať