SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Editovanie mikrobiómu metódou CRISPR umožní odstrániť tráviace problémy

0

Doteraz sa enzýmy CRISPR používali na úpravu genómov jedného typu buniek naraz. No výskumný tím z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý pred takmer 10 rokmi vynašiel technológiu úpravy genómu CRISPR-Cas9, teraz objavil spôsob, ako pridať alebo upraviť gény v rámci mnohých rôznych druhov buniek súčasne. Aj keď sa táto technológia používa zatiaľ výlučne v laboratórnych podmienkach, mohla by sa využiť na úpravu a sledovanie upravených mikróbov v rámci prirodzenej komunity, napríklad v črevách alebo na koreňoch rastlín, kde sa zhromažďujú stovky alebo tisíce rôznych mikróbov.

Genetická zmena mikrobiálnych populácií, napríklad vkladanie génov do mikróbov v čreve, by mohla poslúžiť na odstránenie tráviacich problémov, prípadne zmena mikrobiálneho prostredia plodín by priniesla väčšiu odolnosť proti škodcom. Zatiaľ čo schopnosť „brokovnicovej“ editácie mnohých typov buniek alebo mikróbov naraz by mohla byť užitočná v súčasných priemyselných systémoch, napríklad v bioreaktoroch na kultiváciu buniek vo veľkom, bezprostrednejšie využitie môže byť nástrojom na pochopenie štruktúry komplexných spoločenstiev baktérií, húb a toku génov v rámci týchto rozmanitých populácií.

Nakoniec možno budeme schopní odstrániť v črevných baktériách gény, ktoré spôsobujú choroby, alebo zvýšiť odolnosť rastlín pomocou inžinierstva ich mikrobiálnych partnerov,“ povedal postdoktorand Brady Cress, jeden zo spoluautorov článku opisujúceho túto techniku, ktorý bol publikovaný v časopise Nature Microbiology. „No pravdepodobne predtým, ako to urobíme, nám tento prístup umožní lepšie pochopiť, ako mikróby fungujú v rámci spoločenstva.“

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať