ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

FDA varuje, že niektoré testy na COVID-19 nemusia zachytiť omikron

0

Hoci najbežnejším variantom nového koronavírusu vyvolávajúcim infekcie na celom svete zostáva delta, pozornosť čoraz viac púta ďalší druh SARS-CoV-2 nazývaný omicron. Americká Správa potravín a liečiv (Food and Drug Administration – FDA) zverejnila rozsiahlu analýzu testov COVID-19 a toho, ako ich môžu ovplyvniť vírusové mutácie. FDA vydala niekoľko povolení na núdzové použitie testov COVID-19 od rôznych výrobcov.

Ide o tri rôzne formy testov: sérologické (krvné protilátky), antigénové (vírusové proteíny) a molekulárne (RT-PCR). Vírusové mutácie môžu ovplyvniť výkonnosť testov, napríklad potenciálne zvýšiť mieru falošne negatívnych výsledkov. FDA uvádza, že variant omikron SARS-CoV-2 môže mať vplyv na výsledky niektorých testov COVID-19 s reverznou transkripciou a polymerázovou reťazovou reakciou (RT-PCR). Zatiaľ jediným výrobcom na zozname je Tide Laboratories.

Podľa FDA možno očakávať, že jeho test DTPM COVID-19 RT-PCR nezistí variant omikron pre niektoré genetické mutácie prítomné v tejto verzii vírusu. FDA tvrdí, že spolupracuje s výrobcom testov na „riešení tohto problému“, pričom poznamenáva, že test bude pravdepodobne stále vhodný na detekciu iných známych variantov SARS-CoV-2 v obehu. Mnoho testovacích produktov na COVID-19 hodnotí viacero ukazovateľov, čo znamená, že mutácia nemusí ovplyvniť ich schopnosť detegovať omikron a iné podobné varianty.  

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať