TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Elektrické lietadlo typu VTOL na ktoré nepotrebujete “vodičák” pilota

Technológie
5

Rôzne startupy sa pokúšajú zostrojiť lietadlá, ktoré vyzerajú ako spotrebiteľské drony zväčšené natoľko, aby sa do nich zmestil človek. Nová spoločnosť Jetson Aero ponúka Jetson One, elektrické lietadlo VTOL, ktoré si nevyžaduje pilotskú licenciu a ktoré si môžete zostaviť sami. Švédsky startup deklaruje pre svoje „osobné elektrické lietadlo“ cieľ: „Máme v úmysle urobiť z každého pilota.“ Jetson One je podobný konceptom, ktoré predstavili spoločnosti Opener alebo SkyDrive. One má štyri veľké rotory, ktoré sa nachádzajú len niekoľko centimetrov od otvoreného kokpitu, v ktorom sedí pilot. 

Takéto koncepty eVTOL sú klasifikované ako ultraľahké, čo znamená, že ich výkon a kapacita sú značne obmedzené. Takéto lietadlo musí vážiť menej ako 115 kg (bez bezpečnostného vybavenia), musí mať kapacitu paliva maximálne päť galónov (19 l) a maximálna rýchlosť nesmie byť vyššia ako 55 uzlov (101 kilometrov za hodinu). Okrem toho môže ultraľahké lietadlo prepravovať len jednu osobu.

Model One požiadavku hmotnosti s prehľadom spĺňa, váži len 86 kg. Jeho kompaktné rozmery tiež znamenajú, že sa zmestí na príves, takže ho môžete dopraviť kamkoľvek, kde plánujete letieť. Pohon zabezpečujú štyri rotory s celkovým výkonom 118 koní, ktoré sú napájané z lítiovo-iónovej batérie. Čas letu je však krátkych 20 minút pri hmotnosti pilota 85 kg. Maximálna rýchlosť je na hranici povolenej rýchlosti 101 km/h. Jetson tvrdí, že model One dodá v stave dokončenom na 50 %, pričom zákazník si ho musí dokončiť sám.

O bezpečnosť sa stará hliníkový rám. Startup hovorí, že One môže lietať aj s tromi rotormi a jeho letový počítač má vraj trojnásobnú redundanciu. Sám sa pokúša vyhýbať prekážkam a má balistický padák. Jetson One stojí 92 000 dolárov a na rok 2022 je už vypredaný, ale spoločnosť tvrdí, že prijíma objednávky aj na rok 2023.

Zdroj: jalopnik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Pokrok reakcia na: Elektrické lietadlo typu VTOL na ktoré nepotrebujete “vodičák” pilota

12.11.2021 15:11
Ani prvé lietadlo nevyzeralo tak ako vidíme dnes. Je to úspech
Reagovať

Bez "vodicaku" reakcia na: Elektrické lietadlo typu VTOL na ktoré nepotrebujete “vodičák” pilota

1.11.2021 17:11
Hlavne ze na maly dron ho clovek porebuje.
Reagovať

Bezpečnosť nadovšetko reakcia na: Elektrické lietadlo typu VTOL na ktoré nepotrebujete “vodičák” pilota

31.10.2021 15:10
Mám rád bezpečnosť mlynčeku na mäso, keď je človek hneď nad vrtuľami. To určite spĺňa sny budúcich vdov, terajších zlatokopiek. Kto to zasponzoroval?
Reagovať

RE: Veru sú zlatokopky: Za 300€ zaplatené za byt všetko. Toľko ich odkaz z azetu. reakcia na: Bezpečnosť nadovšetko

31.10.2021 17:10
Veru sú zlatokopky: Za 300€ zaplatené za byt všetko. Toľko ich odkaz z azetu.
Reagovať

Dvadsať minút letu za sto tisíc evri? Sa absolútne neoplatí. reakcia na: Elektrické lietadlo typu VTOL na ktoré nepotrebujete “vodičák” pilota

28.10.2021 16:10
Neoplatí sa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať