TCL_092023 TCL_092023 TCL_092023

Elektrický tanker bude cez oceán prepravovať čistú energiu v batériách

Technológie
0

Zatiaľ čo niektoré regióny majú dostatok obnoviteľnej energie, iné sú v geografickej nevýhode. Japonský startup PowerX ponúka riešenie v podobe prvého elektrického batériového tankera, ktorý je určený na prepravu čistej energie po mori na miesta, kde ju najviac potrebujú. Spoločnosť navrhuje a vyvíja tanker na prenos energie“, ktorý bude prepravovať obnoviteľnú elektrickú energiu po celom svete a vytvorí „oceánsku energetickú sieť“.

PowerX vlani v lete odhalil plány na zriadenie svojej prvej gigafabriky v Japonsku, ktorá bude vyrábať batériové úložiská vrátane Hyperchargeru, ultrarýchlej nabíjačky pre elektromobily (do 240 kW) poháňanej obnoviteľnou energiou. Okrem toho bude startup vyrábať stacionárne batérie pre rozvodnú sieť, námorné batérie a batérie pre domácnosti. PowerX odhalil podrobný dizajn svojej prvej lode s označením X na medzinárodnej námornej výstave Bariship.

Elektricky poháňaný batériový tanker X s dĺžkou 140 metrov prepláva na elektrinu až 300 km a má sa používať na prepravu čistej energie z veterných elektrární na mori, z jednej siete do druhej alebo na ostrov. Vďaka deväťdesiatim šiestim 2,5 MWh batériám LFP môže elektrický tanker pojať celkovo 241 MWh obnoviteľnej energie.

Advertisement

PowerX tvrdí, že konštrukcia batérií je „vysoko škálovateľná“ a v budúcnosti bude loď schopná niesť ešte viac batérií. Zahrnutý systém riadenia napájania monitoruje systémy batérií a regulátory nabíjania a informuje o zostávajúcej životnosti batérie. V súčasnosti je tanker optimalizovaný na prepravu na krátke vzdialenosti. No generálny riaditeľ startupu Masahiro Ito tvrdí, že so zvyšovaním hustoty batérií a znižovaním nákladov bude spoločnosť schopná prepravovať viac batérií na dlhšie vzdialenosti.

Zdroj: electrek.co

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať