CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Elektrický tanker bude cez oceán prepravovať čistú energiu v batériách

Technológie
0

Zatiaľ čo niektoré regióny majú dostatok obnoviteľnej energie, iné sú v geografickej nevýhode. Japonský startup PowerX ponúka riešenie v podobe prvého elektrického batériového tankera, ktorý je určený na prepravu čistej energie po mori na miesta, kde ju najviac potrebujú. Spoločnosť navrhuje a vyvíja tanker na prenos energie“, ktorý bude prepravovať obnoviteľnú elektrickú energiu po celom svete a vytvorí „oceánsku energetickú sieť“.

PowerX vlani v lete odhalil plány na zriadenie svojej prvej gigafabriky v Japonsku, ktorá bude vyrábať batériové úložiská vrátane Hyperchargeru, ultrarýchlej nabíjačky pre elektromobily (do 240 kW) poháňanej obnoviteľnou energiou. Okrem toho bude startup vyrábať stacionárne batérie pre rozvodnú sieť, námorné batérie a batérie pre domácnosti. PowerX odhalil podrobný dizajn svojej prvej lode s označením X na medzinárodnej námornej výstave Bariship.

Elektricky poháňaný batériový tanker X s dĺžkou 140 metrov prepláva na elektrinu až 300 km a má sa používať na prepravu čistej energie z veterných elektrární na mori, z jednej siete do druhej alebo na ostrov. Vďaka deväťdesiatim šiestim 2,5 MWh batériám LFP môže elektrický tanker pojať celkovo 241 MWh obnoviteľnej energie.

SAMSUNG_07M Advertisement

PowerX tvrdí, že konštrukcia batérií je „vysoko škálovateľná“ a v budúcnosti bude loď schopná niesť ešte viac batérií. Zahrnutý systém riadenia napájania monitoruje systémy batérií a regulátory nabíjania a informuje o zostávajúcej životnosti batérie. V súčasnosti je tanker optimalizovaný na prepravu na krátke vzdialenosti. No generálny riaditeľ startupu Masahiro Ito tvrdí, že so zvyšovaním hustoty batérií a znižovaním nákladov bude spoločnosť schopná prepravovať viac batérií na dlhšie vzdialenosti.

Zdroj: electrek.co

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať