SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Ultramoderný drevený dom vyrobený revolučnou metódou dokáže odolať aj lesným požiarom

0

Dom Octothorpe House v Oregone, ktorý navrhli architekti z ateliéru Mork-Ulnes, sa po dokončení stal jedným z prvých domov, ktorý je celý vyrobený z krížovo vrstveného dreva (cross-laminated timber – CLT). Architekti sa rozhodli použiť CLT pre jeho udržateľnosť. CLT je drevený výrobok zhotovený z niekoľkých vrstiev reziva usporiadaných priečne, zlepených dohromady a hydraulicky lisovaných na vyššiu pevnosť. Kus reziva, ktorý získate týmto procesom, je pevný ako betón, ale päťkrát ľahší a podstatne šetrnejší pre životné prostredie.

Výrobe betónu, železa a ocele možno pripísať 27 % svetového priemyselného škodlivého uhlíkového znečistenia a výroba samotného betónu, najpoužívanejšieho stavebného materiálu na svete, predstavuje viac ako 7 % celosvetových emisií uhlíka. Naproti tomu CLT sa ľahko vyrába a dá sa vopred narezať mimo staveniska. Vzniká tak oveľa menej stavebného odpadu a to, čo sa nepoužije, sa môže recyklovať priamo v továrni, ktorá ho vyrába.

Na základy sa síce bude musieť použiť betón, CLT sa však môže využiť na podlahy, steny a dokonca aj stropy. Budovy vyrobené z CLT by tak mohli priniesť 25 až 30-percentné zníženie znečistenia. Okrem toho, že CLT výrazne znižuje potrebu betónu, prospieva klíme aj tým, že zadržiava uhlík. Navyše jeho ľahkosť a ohňovzdorné vlastnosti ho robia ideálnym aj pre vyššie budovy.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať