
Elektronická náplasť umožní sledovať množstvo biometrických a chemických údajov
Flexibilná elektronika otvára nové možnosti v oblasti monitorovania zdravia. Inžinieri z Kalifornskej univerzity v San Diegu vytvorili prvé nositeľné zariadenie schopné monitorovať kardiovaskulárne signály a viac biochemických látok v tele súčasne. Náplasť vo veľkosti známky je tenký plát pružných polymérov, ktoré sa môžu prispôsobiť pokožke. Vnútri je zabalený snímač krvného tlaku, chemický snímač, ktorý meria laktát, kofeín a alkohol v pote, a snímač, ktorý sleduje hladinu glukózy v intersticiálnej tekutine.
Náplasť je pripojená k externému zdroju napájania a umožňuje odčítanie údajov prostredníctvom dodávaného zariadenia. Snímač krvného tlaku, ktorý sa nachádza blízko stredu náplasti, funguje tak, že vysiela ultrazvukové vlny cez telo, ktoré sa odrážajú od tepien a vytvárajú ozveny, ktoré snímač deteguje a prevádza ich na namerané hodnoty.
Chemický senzor zasa uvoľňuje do pokožky liečivá, ktoré vyvolávajú potenie, a potom meria chemikálie v pote, zatiaľ čo senzor glukózy emituje mierny elektrický prúd, ktorý stimuluje uvoľňovanie intersticiálnej tekutiny na ten istý účel. Senzory na náplasti bolo treba rozmiestniť veľmi starostlivo, aby sa eliminovalo rušenie signálov. Tieto typy senzorov a biomarkery, ktoré sledujú, boli vybrané z toho dôvodu, že všetky môžu mať vplyv na krvný tlak.
Nové nositeľné zariadenie môže zhromažďovať veľa informácií neinvazívnym spôsobom a bez toho, aby rušilo pri každodennej činnosti. Tím vidí potenciál náplasti pri pomoci ľuďom liečiacim sa na vysoký krvný tlak alebo cukrovku. Uplatnenie by mohla nájsť dokonca aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde je potrebné neustále monitorovať vitálne funkcie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biomedical Engineering.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu