HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Elektronická náplasť umožní sledovať množstvo biometrických a chemických údajov

4

Flexibilná elektronika otvára nové možnosti v oblasti monitorovania zdravia. Inžinieri z Kalifornskej univerzity v San Diegu vytvorili prvé nositeľné zariadenie schopné monitorovať kardiovaskulárne signály a viac biochemických látok v tele súčasne. Náplasť vo veľkosti známky je tenký plát pružných polymérov, ktoré sa môžu prispôsobiť pokožke. Vnútri je zabalený snímač krvného tlaku, chemický snímač, ktorý meria laktát, kofeín a alkohol v pote, a snímač, ktorý sleduje hladinu glukózy v intersticiálnej tekutine.

Náplasť je pripojená k externému zdroju napájania a umožňuje odčítanie údajov prostredníctvom dodávaného zariadenia. Snímač krvného tlaku, ktorý sa nachádza blízko stredu náplasti, funguje tak, že vysiela ultrazvukové vlny cez telo, ktoré sa odrážajú od tepien a vytvárajú ozveny, ktoré snímač deteguje a prevádza ich na namerané hodnoty.

Chemický senzor zasa uvoľňuje do pokožky liečivá, ktoré vyvolávajú potenie, a potom meria chemikálie v pote, zatiaľ čo senzor glukózy emituje mierny elektrický prúd, ktorý stimuluje uvoľňovanie intersticiálnej tekutiny na ten istý účel. Senzory na náplasti bolo treba rozmiestniť veľmi starostlivo, aby sa eliminovalo rušenie signálov. Tieto typy senzorov a biomarkery, ktoré sledujú, boli vybrané z toho dôvodu, že všetky môžu mať vplyv na krvný tlak.

Nové nositeľné zariadenie môže zhromažďovať veľa informácií neinvazívnym spôsobom a bez toho, aby rušilo pri každodennej činnosti. Tím vidí potenciál náplasti pri pomoci ľuďom liečiacim sa na vysoký krvný tlak alebo cukrovku. Uplatnenie by mohla nájsť dokonca aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde je potrebné neustále monitorovať vitálne funkcie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Biomedical Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-) reakcia na: Elektronická náplasť umožní sledovať množstvo biometrických a chemických údajov

17.2.2021 17:02
Tento merač by sa mi zišiel na dôkaz toho, že ľudí mučili nejakou nanotechnológiou. Ak odráža signál ultrazvuku od tepien, ľahko by zmeral lineárnu nerovnosť v prostate visí/stojí, keď ľudí, čo najponižujúcejšie mučili za čas cca 5-10 sekúnd hore/dolu. A možno to videli armády už aj satelitmi a chytili zločincov, ktorí takto mučili v slobodnej krajine ľudí. Jediný Majko Kotleba bránil ľudí, ktorých napichli nejakým nanitom alebo chemikáliou a pripomenul im nebezpečie nanotechnológií vo vakcínach. Ďakujeme anonymne, že ste sa nás zastali pán Kotleba, lebo asi to reálne aj už robia ľuďom. A možno ste to pocítili aj vy sám na sebe túto mučivú chemickú technológiu. Len prečo si vybrali nás ani srnka netuší! Vy máte dve vysoké školy a my žiadnu. Sme len rádoví pešiaci v republike. Verím, že raz im toto niekto dokáže podobným meračom a pôjdu tam, kam patria, za mreže za formy otroctva a napichávanie ľudí nanotechnológiami. A vidíte? Možno sme len všetci hypnotizovaní? Ani srnka netuší, čo je toto za vec...
Reagovať

RE: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-) reakcia na: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-)

17.2.2021 18:02
Ty si pacient na psychiatri? Ci, kde si sa docital tie vymysly?
Reagovať

RE: RE: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-) reakcia na: RE: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-)

18.2.2021 12:02
heh, kým sa oni budú žrať, niekto odpraví mladú pracujúcu generáciu, tak im treba, výborní politici a policajti na skorumpovanom Slovensku :-D
Reagovať

RE: RE: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-) reakcia na: RE: Tento merač by sa mi zišiel, aby som dodala dôkazy polícií :-)

18.2.2021 12:02
Práveže som chudobný robotník/robotníčka, na tých si trúfnu na prvých a všetci im takto neveria ako ty, dúfam že vás pomučia čo najviac, aby ste to zažili už konečne, čo tu robí niekto nanotechnológiami, iba Majko Kotleba to priznal jediný z politikov, ostatní sa na občanov vykašľali a berú kráľovské platy a slobody nikde! Zišlo by sa im to už konečne dokázať, aby išli za mreže, kam patria. Neviem na čo čaká polícia!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať