XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Ohybný eko betón s obsahom CO2 môžu výrazne znížiť globálne emisie

0

Výroba cementu v roku 2018 predstavovala 7 % celkových globálnych emisií oxidu uhličitého. Betón je jeden z najbežnejšie využívaných materiálov a odhaduje sa, že na celom svete sa ho ročne vyrobí 26 miliárd ton. Pretože asi 80 % uhlíkovej stopy betónu pochádza z cementu, vedci sa snažia nájsť náhradné materiály. Na zníženie množstva potrebného cementu sa v súčasnosti často používajú priemyselné vedľajšie produkty, ako sú železná troska a uhoľný popolček.

Alternatívne spojivá, ako napríklad vápenec a kalcinovaný íl, môžu tiež znížiť využívanie cementu. Okrem vývoja miešaných cementov sa vedci zameriavajú na spôsoby použitia zachyteného CO2 ako prísady do samotného betónu, čím sa zablokuje a zabráni sa jeho vstupu do atmosféry. CO2 sa môže pridávať vo forme agregátov alebo vstrekovať počas miešania. Karbonatizačné vytvrdzovanie, známe aj ako vytvrdzovanie CO2, sa môže použiť aj po odliatí betónu.

Tieto procesy premieňajú plynný CO2 na minerál a vytvárajú tuhé uhličitany, ktoré môžu tiež zlepšiť pevnosť betónu. To znamená, že konštrukcie môžu potrebovať menej cementu, čím sa zníži aj množstvo súvisiacich emisií. Výskumníci z Michiganskej univerzity pracujú na kompozitoch, ktoré produkujú ohybný betónový materiál, umožňujúci tenšie, menej krehké konštrukcie, ktoré si vyžadujú menšie oceľové výstuže.

Materiál možno skonštruovať tak, aby sa maximalizovalo množstvo CO2, ktoré sa v ňom dá skladovať, pomocou menších častíc, ktoré ľahko reagujú s CO2 a menia ho na minerálne látky. Ohybný betón na báze CO2 možno použiť na budovy, vodnú a energetickú infraštruktúru, ako aj na dopravnú infraštruktúru.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať