SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Elektronicky už môžete komunikovať s takmer všetkými samosprávami

Tlačové správy
0

Občania môžu elektronicky komunikovať už so všetkými slovenskými mestami a takmer so všetkými obcami. Vyplýva to z posledných údajov Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Takmer všetky slovenské obce už majú zriadenú svoju e-schránku. Občania či podnikatelia sa tak môžu elektronicky obrátiť na všetkých 140 slovenských miest, 39 mestských častí a 2 828 obcí, pričom celkový počet obcí je 2 890. Na e-komunikáciu je teda dnes pripravených 98 % obcí.

Okrem obcí, miest a mestských častí sú v zozname inštitúcií so zriadenou e-schránkou aj školy a školské zariadenia, správcovia, notári, exekútori, ale komunikovať elektronicky môžete napríklad aj so školskou jedálňou v Slovenskom Novom Meste, Národným športovým centrom, Slovenskou komorou architektov, Komorou geodetov a kartografov, ÚĽUV-om, Štátnou filharmóniou Košice, Dobrovoľným hasičským zborom Veľké Ripňany či Hvezdárňou a planetáriom Hlohovec. Svoju elektronickú schránku má zriadený aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

NASES je prevádzkovateľom elektronických schránok. Štátne inštitúcie a ostatné orgány verejnej moci zasielajú svoje žiadosti o ich zriadenie na Úrad vlády SR. Celý postup je zverejnený na stránke slovensko.sk. Na základe tejto žiadosti NASES schránky vytvorí. Zoznam inštitúcií, ktoré majú zriadenú svoju elektronickú schránku, NASES aktualizuje na mesačnej báze. Informácie sú dostupné na portáli otvorených dát data.gov.sk.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE
  • Od 1. júla 2017 budú firmám so sídlom v SR zapísaným v obchodnom registri zasielané úradné rozhodnutia či oznámenia výhradne prostredníctvom elektronických schránok.
  • Do elektronickej schránky je možné prihlásiť sa cez portál slovensko.sk.
  • Na prístup do schránky je potrebný občiansky preukaz s čipom s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK), počítač, prístup na internet, čítačka a príslušný softvér.
  • K 24. aprílu 2017 malo 113 015 štatutárov vybavený elektronický občiansky preukaz s čipom s bezpečnostným osobným kódom (BOK) a 31 926 štatutárov má občiansky preukaz s čipom, avšak nemá k nemu bezpečnostný osobný kód (BOK).
  • V prípade, ak máte občiansky preukaz s čipom a nemáte k nemu BOK, je potrebné zastaviť sa na oddelení dokladov, pretože bez BOK nie je možné prihlásiť sa do e-schránky.
  • O vydanie občianskeho preukazu s čipom či aktiváciu bezpečnostného osobného kódu môžete požiadať na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov na celom Slovensku.
  • Aktuálne je priemerná čakacia doba na podanie žiadosti o vydanie dokladov 29 minút.

NASES

Všetky autorove články
NASES

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať