ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

5

Spoločnosť Elona Muska SpaceX plánuje v priebehu niekoľkých mesiacov spustiť betatestovanie služby Starlink. Musk má v úmysle umiestniť na obežnej dráhe 40 000 satelitov na pokrytie zemegule internetom, čo výrazne prekonáva všetky existujúce satelitné internetové služby. Cieľom prvej etapy je dostať internet do komunít, ktoré doteraz nemali takmer žiadne možnosti pripojenia. Musk hovorí, že fáza „súkromná beta“ by sa mala začať o niekoľko mesiacov, verejné betatestovanie by sa mohlo spustiť o šesť mesiacov.

Starlink je riešenie, ktoré má pomôcť predovšetkým vidieckym a nedostatočne obslúženým komunitám. Približne tretina vidieckych Američanov stále nemá možnosť pripojenia na vysokorýchlostný internet. Širokopásmová internetová sieť pokrýva v USA hlavne veľké mestá, menšie vetvy potom siahajú do ich predmestí a prímestských oblastí. Ľudia v menších vidieckych spoločenstvách a na farmách však často nemajú k dispozícii takéto pripojenie, pretože vybudovanie potrebnej infraštruktúry by si vyžadovalo vysoké náklady.

Musk im preto chce namiesto čakania na fyzickú linku ponúknuť internet zhora. No na to, aby sa na obežnú dráhu umiestnil dostatok satelitov, je potrebná veľká investícia do infraštruktúry vo vesmíre. Vyriešiť treba špecifický problém, ktorý má satelitný internet už desaťročia. Pre spôsob, ako väčšina satelitov obieha na obežnej dráhe, boli tieto služby oveľa dostupnejšie pre ľudí v nižších zemepisných šírkach. Aj reklama na tieto služby, prinajmenšom na severnej pologuli, hovorí, že „všetko, čo potrebujete, je výhľad na južnú oblohu“. Ibaže polovica svetovej populácie žije nad 27 stupňov zemepisnej šírky, čo je o štyri stupne viac ako obratník Raka (23° 27' 16" severnej geografickej šírky).

Muskova tajná zbraň je však množstvo. Tvrdí, že uvedením desiatok tisícov satelitov na obežnú dráhu a ich vzájomným prepojením v sieti dokáže zaistiť inteligentné globálne pokrytie spôsobom, ktorý doteraz nebol k dispozícii. Každý satelit Starlink poháňaný solárnou energiou bude mať senzory a pomocné rakety, aby mohol zistiť svoju polohu a zostať v rade. Musk takisto hovorí, že po skončení životnosti satelity bezpečne opustia obežnú dráhu bez toho, aby po nich zostal vesmírny odpad.

Zdroj: caranddriver.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
internet satelit web Digital dáta

5 komentárov

Verím.tomu, reakcia na: Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

29.4.2020 21:04
že sa to nestane. Ľudia chcú žiť na mnohých miestach aj bez pripojenia na internet. Verím že z krásnej planéty Zem sa nestane "Smart" planéta a že "Big brother" plán sa neuskutoční. Ľudia sa prebúdzajú a nezastavia to ani fakt, že YouTube odstraňuje videá Dr. Butara, Davida Ickea, Ralpha Smarta, Briana Rosea atď.
Reagovať

Chorého človeka vízia.. reakcia na: Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

28.4.2020 17:04
Myslím si,že psychiater mu mõže pomocť.A keď sa z toho dostane nech sa najprv opýta na názor astronómov čo si o tom myslia..
Reagovať

Fotky reakcia na: Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

28.4.2020 16:04
Takto vyzerá fotografia nočnej oblohy keď sa tam zamieša Starlink.
https://framapic.org/TC0VLleWjN9W/PbZGU3TczYgy.jpg
Reagovať

satelity namiesto hviezd reakcia na: Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

28.4.2020 13:04
Dufam ze ho niekdo stopne,.. Astronomovia uz teraz maju velke problemy s pozorovanim nocnej oblohy,..vsetkoje to preciarovane muskovymi satelitmi,.... moze tk ohrozit akurat ISS a ine uzit. veci,..
Reagovať

Demencia reakcia na: Elon Musk chce dostať internet do celého sveta. Použije na to 40 000 satelitov

28.4.2020 08:04
Naco jedlo a voda do celeho sveta? Treba internet a smart kkt1ny vsade...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať