SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Európa by sa mala pripraviť na možné výpadky mobilnej siete

Technológie
0

Kedysi nepredstaviteľný scenár, že mobilné telefóny by mohli v Európe zlyhať, sa túto zimu možno stane skutočnosťou. Výpadky elektriny alebo elektrická energia na prídel môžu vyradiť z prevádzky časť mobilných sietí v celom regióne. Rozhodnutie Ruska zastaviť dodávky plynu cez kľúčovú zásobovaciu trasu Európy v dôsledku ukrajinského konfliktu zvýšilo šance na nedostatok elektriny. Situáciu ešte zhoršuje fakt, že vo Francúzsku je niekoľko jadrových elektrární odstavených z dôvodu údržby.

Predstavitelia telekomunikačného priemyslu tvrdia, že sa obávajú, že tuhá zima otestuje európsku telekomunikačnú infraštruktúru a prinúti spoločnosti a vlády, aby vykonali opatrenia. V súčasnosti nie je v mnohých európskych krajinách dostatok záložných systémov na zvládnutie rozsiahlych prerušení dodávok elektriny, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť výpadkov mobilnej siete. Krajiny Európskej únie sa snažia zabezpečiť, aby komunikácia mohla pokračovať aj v prípade, že výpadky prúdu vyčerpajú záložné batérie nainštalované na tisíckach celulárnych antén rozmiestnených po ich území.

Európa má takmer pol milióna telekomunikačných veží a väčšina z nich má záložné batérie, ktoré vydržia približne 30 minút na prevádzku mobilných antén. Vo Francúzsku plán, ktorý predložil distribútor elektriny Enedis, zahŕňa potenciálne prerušenie dodávky elektriny v najhoršom prípade až na dve hodiny.

Všeobecné výpadky by sa striedavo dotkli iba častí krajiny. Základné služby, ako sú nemocnice, polícia a vláda, nebudú ovplyvnené, uviedli dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou. Enedis vo vyhlásení pre agentúru Reuters uviedol, že je schopný izolovať časti siete na zásobovanie prioritných zákazníkov, ako sú nemocnice, kľúčové priemyselné zariadenia a armáda, a že je na miestnych orgánoch, aby do zoznamu prioritných zákazníkov pridali infraštruktúru telekomunikačných operátorov.

Telekomunikačné spoločnosti vo Švédsku a Nemecku tiež vyjadrili obavy z možného nedostatku elektriny. Švédsky telekomunikačný regulátor PTS spolupracuje s telekomunikačnými operátormi a ďalšími vládnymi agentúrami na hľadaní riešení. Vedú sa rozhovory o tom, čo sa stane, ak bude elektrina na prídel. V Nemecku má Deutsche Telekom 33 000 mobilných rádiových veží ale jeho mobilné núdzové energetické systémy dokážu súčasne podporovať len malý počet z nich, uviedol hovorca spoločnosti.

Predplatné NEXTECH 2021

Výpadky napájania zvyšujú pravdepodobnosť zlyhania elektronických komponentov, ak sú vystavené náhlym prerušeniam. Európski telekomunikační operátori musia zrevidovať svoje siete, aby znížili dodatočnú spotrebu energie a zmodernizovali svoje zariadenia pomocou energeticky efektívnejších rádiofrekvenčných riešení. V úsilí o šetrenie energie telekomunikačné spoločnosti používajú softvér na optimalizáciu dátového toku, aby veže „uspávali“, keď sa nepoužívali, a vypínajú rôzne pásma spektra.

Európske krajiny, ktoré sú po desaťročia zvyknuté na neprerušované dodávky elektrickej energie, zvyčajne nemajú generátory, ktoré by zabezpečovali dodávku energie na dlhšie obdobie. „Možno sme trochu rozmaznaní vo veľkých častiach Európy, kde sú dodávky elektriny celkom stabilné a dobré,“ povedal jeden z vedúcich pracovníkov telekomunikačného priemyslu. „Investície do oblasti skladovania energie tam boli asi menšie ako v niektorých iných krajinách.“

Zdroj: euractiv.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať