SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Experimentálny náves pokrytý solárnymi panelmi umožní znížiť prevádzkové náklady v doprave

Technológie
1

Švédska spoločnosť Scania ukázala prvý hybridný náves na svete pokrytý solárnymi panelmi. Vďaka vlastnej výrobe energie má tento jedinečný prototyp potenciál znížiť prevádzkové náklady aj emisie CO2 v ťažkej doprave. Náves hybridného nákladného vozidla je pokrytý 100 štvorcovými metrami solárnych panelov, ktoré sú zapojené do elektrického systému umiestneného na palube.

Vznikol v rámci výskumného projektu, ktorého cieľom je zistiť, koľko solárnej energie dokáže takáto konfigurácia vyrobiť a o koľko možno znížiť emisie CO2 vďaka použitiu pripojených fotovoltických panelov. Eric Falkgrim, projektový manažér spoločnosti pre vývoj nákladných vozidiel na solárny pohon, sa vyjadril, že ak je technológia životaschopná v severských krajinách, potvrdzuje to všeobecnú platnosť projektu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Oddelenie výskumu a inovácií spoločnosti sa pred niekoľkými rokmi inšpirovalo pokrokom dosiahnutým v oblasti lítiovo-iónových batérií a položilo si otázku, či by sa aj technológia solárnych panelov mohla stať účinnejšou a či by sa jej cena mohla znížiť natoľko, aby mal fotovoltický kamión zmysel. Plug-in hybridné nákladné vozidlo/ťahač má všetky „bežné systémy“ vrátane 100 kWh zásobníka energie. Príves má okrem toho ďalšiu kapacitu na uskladnenie 200 kWh energie, ktorá funguje ako „powerbank“ nabíjaný solárnymi panelmi. 

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

A výsledok? reakcia na: Experimentálny náves pokrytý solárnymi panelmi umožní znížiť prevádzkové náklady v doprave

6.9.2023 20:09
Aku je výsledok tohto výskumu? Koľko %energie dokáže ušetriť? Tento článok je bez výsledku bezcenný až zbytočný
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať