ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Inovatívny podmorský robot si sám vyrába energiu a môže tak pracovať neobmedzene dlho

0

Kalifornská spoločnosť Seatrec, ktorá využíva technológiu vyvinutú NASA, vytvorila systém napájania umožňujúci morským robotom neobmedzene skúmať oceán. Systém s názvom infiniTE využíva na výrobu energie materiály s fázovou premenou. Tieto materiály prechádzajú medzi pevným a kvapalným stavom pri teplotách, ktoré umožňujú ľahkú manipuláciu.

Zmena objemu spôsobená týmto prechodom generuje kinetickú energiu, ktorá roztáča motor a vyrába elektrickú energiu na dobíjanie batérie robota. Vybraný materiál na báze parafínu má teplotu topenia o niečo vyššiu (10 °C) ako priemerné teploty oceánu (4,44 °C). Keď sa robot ponorí do oceánu, okolitá voda sa ochladí, materiál zamrzne a roztiahne sa a motor sa začne točiť. Keď sa robot dostane na povrch, materiál sa opäť roztopí, čo umožní opakovať proces donekonečna.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Seatrec Yi Chao pracoval 15 rokov v Laboratóriu prúdového pohonu NASA a získal doktorát v oblasti oceánskych vied. Licenciu na technológiu získal od Kalifornského technologického inštitútu. Technológia Seatrecu by sa mohla použiť na hlbokomorský prieskum, hlbokomorskú ťažbu, kladenie internetových káblov na morské dno a na množstvo ďalších aplikácií.

Zdroj: interestingengineering.com.

Úvodné foto zdroj: https://depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať