Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Facebook hrozí, že odíde z Európy

5

Facebook varoval, že môže opustiť Európu, ak írsky komisár pre ochranu údajov presadí zákaz zdieľania údajov s USA po tom, čo Európsky súdny dvor rozhodol, že neexistujú dostatočné záruky, že sa k nim nemôžu dostať americké spravodajské služby. Facebook uviedol, že vynútenie tohto zákazu by spôsobilo, že spoločnosť nebude schopná fungovať, ak bude úplne pozastavený prenos údajov používateľov do USA.

Spor sa začal v roku 2011, keď rakúsky právnik Max Schrems podal írskemu komisárovi pre ochranu údajov sťažnosť na ochranu súkromia, týkajúcu sa praktík sociálnych sietí. Prípad nabral na obrátkach o dva roky neskôr, keď bol odhalený program NSA Prism, rozsiahla sledovacia operácia zahŕňajúca priamy prístup k systémom Googlu, Facebooku, Applu a ďalších amerických internetových spoločností.

Schrems vtedy podal ďalšiu sťažnosť na ochranu súkromia, ktorá bola nakoniec postúpená Európskemu súdnemu dvoru. Z dôvodu existencie Prism tento súd uznal neplatnou dohodu Safe Harbor, ktorá umožňovala americkým spoločnostiam prenášať do USA údaje občanov EÚ.

Elements of AI

Potom sa EÚ pokúsila o druhú právnu dohodu o prenose údajov, no aj tá bola v júli tohto roka zneplatnená a súd opäť rozhodol, že Spojené štáty nemôžu mať dohľad nad občanmi EÚ. V septembri začal írsky komisár pre ochranu údajov proces presadzovania tohto rozhodnutia a vydal predbežný príkaz, ktorý prinútil sociálnu sieť pozastaviť dátové prenosy do zámoria.

Zdroj: theguardian.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

dolezite vidiet reakcia na: Facebook hrozí, že odíde z Európy

24.9.2020 16:09
Škoda, že si tento film nepozrú tí, čo by mali a vykašlali by sa na fejsbuk aj sami.
https://www.csfd.cz/film/812238-socialni-dilema/prehled/
Reagovať

. reakcia na: Facebook hrozí, že odíde z Európy

24.9.2020 11:09
Clanok je bulvar a posobi a zmes nahodne generovanych slov! Nic k veci, prazdne slova, stacilo napisat nadpis! ... Inak zelal by som si aby ten hnusny redizajn Facebooku sposobil koniec fb.
Reagovať

nechysta sa odist... reakcia na: Facebook hrozí, že odíde z Európy

24.9.2020 09:09
https://techcrunch.com/2020/09/23/facebook-denies-it-will-pull-service-in-europe-over-data-transfer-ban

zial nechysta sa odist :)
Reagovať

To by bolo stastie reakcia na: Facebook hrozí, že odíde z Európy

24.9.2020 08:09
Aspon by ludia prestali blbnut a zacali zit skutocny zivor bez zavislosti na lajkoch.
Reagovať

RE: To by bolo stastie reakcia na: To by bolo stastie

25.9.2020 18:09
Presne alah stebou
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať