SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Facebook má robota na rýchle ťahanie optiky po stožiaroch

Technológie
4

Facebook Connectivity nedávno predviedol nové technológie, ktoré majú priniesť miliarde ľudí rýchlejší internet. Súčasťou technológie je robot s názvom Bombyx, ktorý dokáže rýchlo nainštalovať kábel s optickými vláknami na telefónne alebo elektrické vedenie. Trvá mu to zlomok času, ktorý si úkon zvyčajne vyžaduje. Robot sa na vrchole stĺpa uchytí na telefónne alebo elektrické vedenie. Potom sa posúva po drôte, pričom jeho zadná časť sa otáča a automaticky obalí kábel z optických vlákien okolo drôtu.

Pretože robot môže uháňať po vedení a dokonca sa pohybovať po stožiaroch, môže výrazne skrátiť čas inštalácie optického vlákna a znížiť aj náklady. Ušetria sa tak peniaze za výkopy na položenie optických vlákien pod zemou. Od svojho prvého predstavenia sa robot Bombyx stal ľahším o 4,5 kilogramu, rýchlejším (čas, ktorý Bombyx potrebuje na prekonanie vedenia, sa skrátil zo 17 minút na menej ako 4 minúty) a pohyblivejším. Zlepšil sa aj stabilizačný mechanizmus, aby robot zostal na elektrickom vedení vzpriamený.

Facebook verí, že Bombyx by mohol mať radikálny vplyv na ekonomiku zavádzania optických vlákien na celom svete. Teraz robot prechádza pri prekonávaní prekážok z poloautonómnej činnosti na úplne autonómnu. Pri súčasnom poloautonómnom systéme operátori dohliadajú a riadia pohyb robota, keď prekonáva prekážky. Keď prejde na úplnú autonómiu, technici budú môcť Bombyxa naložiť na vedenie a potom mu umožniť, aby si sám vytýčil kurz okolo prekážok a navigoval sa pozdĺž vedenia.

SWAN_042021

Spoločnosť sa pri práci na Bombyxe inšpirovala technikami špirálového optického ovíjania, ktoré boli prvýkrát použité v 80. rokoch 20. storočia. Pri tejto metóde však boli prerušené dodávky elektrickej energie zákazníkom v oblastiach inštalácie. Facebook si uvedomil, že na inštaláciu optických vlákien bez odrezania domácností a podnikov bude potrebovať takýto ovíjací stroj, ktorý bude schopný prekonávať prekážky na svojej trase bez ľudskej pomoci.

Spoločnosť použila kevlarové opletenie, aby bol kábel pevný a zároveň malý a pružný. Ďalej riešila problém veľkosti a hmotnosti znížením počtu vlákien z 96 na 24. Vďaka novším technológiám môže jedno vlákno slúžiť až 1000 domácnostiam. Nakoniec Facebook spolupracoval s dodávateľmi materiálov na vývoji plášťa pre vlákna, aby odolal vysokým teplotám, ktoré sa vyskytujú na elektrických vedeniach, a poškodeniu oblúkom pri vysokom napätí. Napokon museli robot naučiť plaziť sa pozdĺž elektrického vedenia a prekonávať prekážky.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

hydraruxpwne4af.com reakcia na: Facebook má robota na rýchle ťahanie optiky po stožiaroch

12.11.2021 05:11
<a href="https://hydraruxpwne4af.com/">hydraruzxpnew4af.onion</a>
Reagovať

https://www.youtube.com/watch?v=cPIPv7KN1Lw&ab_channel=FlowConnect reakcia na: Facebook má robota na rýchle ťahanie optiky po stožiaroch

23.10.2021 02:10
uzitocny bastard:)
Reagovať

https://www.youtube.com/watch?v=cPIPv7KN1Lw&ab_channel=FlowConnect reakcia na: Facebook má robota na rýchle ťahanie optiky po stožiaroch

23.10.2021 02:10
https://www.youtube.com/watch?v=cPIPv7KN1Lw&amp;ab_channel=FlowConnect
Reagovať

Kam sa hrabe Antik s jeho technikmi :-D reakcia na: Facebook má robota na rýchle ťahanie optiky po stožiaroch

22.10.2021 20:10
Kam sa hrabe Antik s jeho technikmi :-D Tí to pokladajú stále ručne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať