
Nenoste slúchadlá celý deň – aj uši potrebujú dýchať
Predaje bezdrôtových slúchadiel sú na vzostupe, len Apple predal v roku 2020 odhadom 100 miliónov súprav slúchadiel AirPods. A ak slúchadlo nie je káblom pripojené k telefónu alebo inému zariadeniu, pravdepodobne ho budeme nosiť dlhšie. Ibaže čo sa stane s našimi ušami, keď nosíme slúchadlá? Hoci sú bezdrôtové slúchadlá na trhu pomerne krátky čas, existuje veľké množstvo výskumov, ktoré skúmajú dlhodobé používanie načúvacích prístrojov, ktoré majú v mnohých prípadoch podobný mechanizmus.
Z týchto výskumov vyplýva, že dlhodobé používanie zariadení do uší môže spôsobiť problémy s ušným mazom. Produkcia ušného mazu (známeho aj ako cerumen) je normálny proces u ľudí a mnohých ďalších cicavcov. V blízkosti otvoru zvukovodu by mal byť vždy tenký povlak mazu. Ide o vodotesný a ochranný sekrét, ktorý pôsobí na zvlhčenie pokožky vonkajšieho zvukovodu, zabraňuje infekcii a vytvára bariéru pre hmyz, baktérie a vodu.
Vlhký ušný maz je hnedý a lepkavý, zatiaľ čo suchý typ je skôr biely. Ušný maz je prirodzene sa vyskytujúca látka produkovaná vo vonkajšej časti zvukovodu. Vonkajší zvukovod sa dá považovať za eskalátorový systém, po ktorom sa maz vždy pohybuje smerom von, čím sa zabráni zaplneniu uší odumretými kožnými bunkami. No ak niečo blokuje pohyb ušného mazu smerom von, môžu nastať problémy.
Bežné používanie zariadení do uší nespôsobuje ťažkosti, no dlhodobé používanie slúchadiel by mohlo:
Ak sa ušný maz nadmerne nahromadí, môže spôsobiť problémy so sluchom spolu s ďalšími príznakmi, ako sú bolesť, závraty, hučanie v ušiach, svrbenie a vertigo. Ak potrebujete počúvať dlhší čas, používajte slúchadlá na uši (over-ear). V porovnaní so slúchadlami do uší umožňujú o niečo lepšie prúdenie vzduchu. Navyše slúchadlá cez uši sú mimo zvukovodu, a tak je menej pravdepodobné, že spôsobia zhutnenie ušného mazu alebo zanesenie baktérií alebo patogénov do zvukovodu.
Zdroj: theconversation.com.
Zobrazit Galériu