
Facebook sa vyhlásil za priekopníka metaverza. Svet však z toho nie je nadšený
Facebook zmenil svoj názov na Meta v snahe získať prvenstvo v pretekoch o metaverzum. Ibaže iné spoločnosti vyvíjali tento druh technológie už dávno pred ním. Je tu napríklad Decentraland, ktorý sa začal v roku 2017 ako jeden z prvých v metaverze. Mnohí ho porovnávali so Second Life, virtuálnou hrou z prvého desaťročia 21. storočia. Meta však minulý rok rozprúdila okolo konceptu metaverza širšiu verejnú diskusiu. Pridávali sa veľké značky ako Nike a Gucci, čím sa z metaverza stalo jedno z najpopulárnejších módnych slov.
Niektorí odborníci tvrdia, že ide o „nevyhnutnú“ ďalšiu iteráciu internetu, ktorá pridáva priestorový zážitok do našej už aj tak digitálne posadnutej spoločnosti. A hoci sa nakoniec môže stať neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, podobne ako sa ňou stali internet a smartfón, zatiaľ sa k tomu ešte ani neblíži. Dokonca ani vízia spoločnosti Meta tomu nenasvedčuje.
No niektorí investori, napr. nový fond ETF zameraný na metaverzum, sú odhodlaní naliať peniaze do hlavných hráčov virtuálnej zlatej horúčky, ako sú NVIDIA, Microsoft, ktorý práve zaplatil 68 miliárd dolárov za herný gigant stojaci za hrami Call of Duty a Roblox. ETF však nechce investovať konkrétne do spoločnosti Meta. „Zdá sa, že Facebook je protikladom toho, akú digitálnu budúcnosť chcú v skutočnosti spotrebitelia,“ vyjadril sa nedávno pre agentúru Bloomberg tvorca fondu Michael Auerbach. Potom sú tu obavy, že najväčšie nedostatky sužujúce Facebook pokazia ambície metaverza.
Dokonca aj hviezda stojaca za jedným z najznámejších príkladov hollywoodskeho metaverza, herec Keanu Reeves, ktorý hral Nea vo filme Matrix, povedal, že Meta by mala dať ruky preč od metaverza. Aj keď sa teda Meta chce vyhlásiť za najväčšieho priekopníka metaverza, iní sa v ňom pohybujú už roky. Časopis Input Magazine na túto skutočnosť upozornil v nedávnom článku o dokumentárnom filme s názvom We Met In Reality (Stretli sme sa v realite), natočenom kompletne v systéme VR s názvom VRChat. Hovorí sa v ňom o tom, ako by táto technológia mohla koexistovať s reálnym svetom, a nie ho vytláčať.
Zdroj: news.yahoo.com.