PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Flexibilný nanogenerátor využíva pohyb svalov na napájanie mobilných zariadení

Technológie
0

flexible_nanogenerator.jpg Smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, fitnes náramky, to všetko sú užitoční pomocníci. No ich spoločným nedostatkom je krátka výdrž batérie. Vedci zo Singapurskej univerzity ponúkajú zaujímavé riešenie. Čo keby ste mohli vyrábať energiu pre svoje mobilné zariadenie jednoduchým pohybom tela, pričom zdroj energie by bol takmer nebadateľný?

Flexibilný nanogenerátor sa podobá na náplasť s rozmermi pečiatky, ktorá sa prikladá na pokožku. Tú využíva ako zdroj statickej elektriny, ktorú prevádza na elektrickú energiu, údajne dostatočnú na to, aby poháňala malé elektronické zariadenie (napr. wearables). Môže vygenerovať 90-voltové napätie, ak po nej poklepete prstom.

Využíva sa pri tom triboelektrický jav. Ide o to, že určité typy materiálov môžu byť elektricky nabité kontaktom a trením s iným materiálom. V tomto prípade sa náplasť nabíja pri dotyku s ľudskou kožou.


Na zber generovaného prúdu sa vyžaduje elektróda. Výskumný tím preto použil zlatú fóliu s hrúbkou 50 nm, ktorá je uložená pod silikónovou vrstvou.

Pri teste výskumníci dokázali poklepaním prstom vygenerovať dostatok elektriny (90 V, 0,8 mW) na napájanie 12 komerčných diód emitujúcich svetlo (LED). Ak prístroj priložili na krk alebo predlaktie osoby, rozprávaním, resp. zvieraním päste sa podarilo vyprodukovať 7,5, resp. 7,3 V.

Takéto zariadenie by mohlo odstrániť potrebu batérie v niektorých mobilných zariadeniach, ako sú napr. inteligentné hodinky či fitnes náramky. A možno jedného dňa by tento typ generátora mohol vytvoriť dostatok energie aj na napájanie smartfónu.

Zdroj: extremetech.com
spectrum.ieee.org

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať