SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Fotonické kvantové počítače dokážu za mikrosekundu vyriešiť problém, na ktorý by klasický počítač potreboval miliardy rokov

2

Kvantové počítače budúcej generácie by sa mohli spoliehať skôr na „qumody“, upravené laserové lúče, a nie na qubity. Qumody, niekedy označované ako kvantová informácia so spojitou premennou (continuous-variable – CV), sú jednotky harmonického oscilátora, ktoré nesú informácie – v tomto prípade svetlo. Na rozdiel od qubitov qumody technicky obsahujú nekonečný počet stavov. Pochopenie a rozvíjanie tohto konceptu qumodov by teda mohlo urobiť kvantové počítače ešte rýchlejšími, než sú dnes. 

V novej štúdii uverejnenej v časopise Science vedci z Tokijskej univerzity úspešne využili fotóny na kvantové výpočty. Na dosiahnutie tohto cieľa tím „starostlivo upravil laserové impulzy odstránením jedného fotónu po druhom a vytvorením interferencie medzi dvojicami impulzov“. To by mohlo umožniť, aby len niekoľko qumodov v podstate dosiahlo rovnaký výpočtový výkon ako stovky qubitov.

Koncepcia qumodov, inak známa ako fotonické kvantové počítače, sa datuje minimálne do roku 2000 a odvtedy sa pomaly zdokonaľuje. Čína má pokročilý fotonický systém s názvom Jiuzhang. V roku 2020 oznámila, že jej kvantový počítač založený na fotónoch dosiahol kvantovú nadradenosť, čo znamená, že vyriešil problém, ktorý klasický počítač nedokáže vyriešiť. V októbri 2023 Čína predstavila Jiuzhang 3.0, ktorý údajne dokázal za jednu mikrosekundu vyriešiť problém, na ktorý by klasický počítač potreboval 20 miliárd rokov, ako uvádza čínsky spravodajský portál Xinhua.  

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

REdakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Kvamtogenius reakcia na: Fotonické kvantové počítače dokážu za mikrosekundu vyriešiť problém, na ktorý by klasický počítač potreboval miliardy rokov

9.2.2024 23:02
Klamtove clamky o medialnom in produkte,ktoremu rozumie na Slovakiji tak mozno 5 ludi,trosku stransparentnim,ak dovolite. 10 na siestu krat 10ndeviatu,ktat 10 na siesti,je asi 10na dvadciatuprvu,co je slovne priblizne radovo v triliardach. Zhruba tolko rokov maju vyssi manazeri v nasich kvadrantoch multiverza. Ale kto by uz tymto pismenkam mojim veril? Dokonca ani nie su kvantove..
Reagovať

RE: Kvamtogenius reakcia na: Kvamtogenius

15.2.2024 15:02
Dement
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať