PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Full frame bezzrkadlovky a ich využitie na video

0

Plnoformátové bezzrkadlovky zažívajú svoj najväčší rozmach a ich úloha fotoaparátu sa postupne transformuje na nahrávanie videa. Pri niektorých modeloch dokonca do takej miery, že tieto zariadenia potom poskytujú lepšie výsledky pri nahrávaní videa ako pri fotení. Postupne preto okrem univerzálnych vznikajú aj modely špecializované na video.

Možno sa pýtate, prečo bezzrkadlovka a video? Dlhý čas sa na natáčanie videa využívali videokamery a na fotenie boli k dispozícii buď kompaktné fotoaparáty, alebo zrkadlovky. Do kompaktov časom pribudli aj funkcie na video, oproti videokamerám však väčšina z nich príliš nepresvedčila, video malo zväčša iba možnosť nastavenia úplnej automatiky a nové formáty sa tu presadzovali pomaly. Preto prišla kategória „bridge“ kamier, ktorej typickými zástupcami boli napríklad modely Sony DSC-RX10 alebo Panasonic DMC-FZ1000. Mali síce nevymeniteľné, ale zoomové objektívy, 1" snímače, výbornú stabilizáciu obrazu a špeciálne režimy orientované na natáčanie videa.

Veľa tvorcov videí však požadovalo väčšie obrazové snímače, aby mohli využívať zaujímavú vlastnosť svetelných objektívov nazývanú bokeh, teda oddelenie hlavného objektu od scény pomocou rozostrenia pozadia spôsobeného malou hĺbkou ostrosti. Jediné fotoaparáty, ktoré vtedy používali veľké obrazové snímače formátu APS-C a full frame, boli zrkadlovky. Preto výrobcovia postupne začali zavádzať funkcie na video do zrkadloviek. Tieto zariadenia sú však už zo svojho princípu najnevhodnejšou voľbou hneď z viacerých dôvodov. Pri práci s hľadáčikom je pred snímačom sklopené zrkadlo, ktoré poskytuje obraz pre snímače fázového zaostrovania. Ak natáčate video, musí sa zrkadlo vyklopiť, aby svetlo z objektívu mohlo naň dopadať.

To má však taký následok, že pri natáčaní videa je hľadáčik nepoužiteľný a video môžete kontrolovať iba na displeji. Ten však navyše pri viacerých zrkadlovkách nemá možnosť polohovania. Ďalší nepríjemný dôsledok je ten, že fázové zaostrovanie je vyradené z činnosti, takže pri videu sa dalo používať iba kontrastné zaostrovanie, ktoré v tom čase nebolo príliš presné a malo problémy hlavne pri nižšej úrovni svetla. No a nakoniec pri zrkadlovke je veľmi problematická stabilizácia snímača, ktorá musí byť riešená iba stabilizátorom v objektíve. Všetky tieto nedostatky prekonávajú bezzrkadlovky. Pri nich sa žiadne zrkadlo nepoužíva, takže svetlo môže na snímač dopadať trvale, možno pri nich využívať fázové aj kontrastné zaostrovanie a nie je problém so stabilizáciou snímača, pretože hľadáčik je elektronický, a teda nezávislý od umiestnenia ďalších komponentov.

Bezzrkadlovky sú na trhu dostupné s tromi základnými formátmi snímačov. Formát APS-C využíva viacero výrobcov a jeho veľkosť sa podľa toho mierne mení, čím sa mení aj takzvaný crop faktor asi v rozsahu 1,5 – 1,75 (prepočet ohniskovej vzdialenosti oproti full frame). Často sa využíva aj formát micro 4/3, ktorý využíva Panasonic a Olympus a má crop faktor 2.0 (ohnisková vzdialenosť je po prepočítaní dvojnásobná – objektív 16-35 mm je po prepočítaní 32-70 mm).

Samostatnú kapitolu tvoria plnoformátové bezzrkadlovky, ktorých obrazový snímač má veľkosť filmového políčka 36 × 24 mm. Tieto bezzrkadlovky majú hlavnú výhodu v tom, že disponujú veľkou plochou obrazových bodov, čo má priaznivý vplyv na množstvo dopadajúceho svetla. Vďaka tomu majú výborný obraz s nízkou hladinou šumu aj za horších svetelných podmienok a vďaka veľkému senzoru poskytujú malú hĺbku ostrosti. To môže byť, samozrejme, rovnako výhoda ako aj nevýhoda. My sme vybrali niekoľko modelov, ktoré dávajú predstavu o celom priereze ponuky plnoformátových bezzrkadloviek. Ide o prístroje z rôznych cenových kategórií, preto sa nebudeme púšťať do ich vzájomného porovnávania. Ide skôr o to, ukázať ich možnosti a cielenie na rôzne skupiny tvorcov.

Video v bezzrkadlovkách rovnako ako v iných zariadeniach prešlo vývojom. Dlhý čas sme sa stretávali s modelmi, ktoré zvládali maximálne full HD rozlíšenie, zo začiatku do 30p, neskôr do 60p. S príchodom 4K televízorov sa začali postupne objavovať zariadenia schopné záznamu v tomto formáte, aj keď maximálne do 30p. Navyše niektoré kamery sa pri zázname 4K prepínali na výrez snímača 1:1, čo znamená, že nevyužívali plnú plochu snímača, a teda ani plný záber objektívu. Väčšina výrobcov pri tomto formáte zostala pomerne dlho a jeho implementácia často nebola ideálna. Dobrý príklad je spoločnosť Sony, ktorá pomerne dlhý čas ponúkala aj svoje zariadenia z radu a7 orientované na video, ktoré však nahrávali v maximálnom formáte 4:2:0 8 bit. Prielomom bolo paradoxne až uvedenie bezzrkadlovky Panasonic DMC-GH5 formátu micro 4/3, ktorá ako prvá prišla so záznamom 4K 60p a aj 4K 30p, ale so vzorkovaním 4:2:2 10 bit.

Tento formát potom prebrali aj novšie, už plnoformátové bezzrkadlovky radu Panasonic DC-S1 vrátane špecializovaného modelu S1H, ktorý prišiel navyše s formátom 5,4K 30p či 6K 24p (anamorfný 4:3) so vzorkovaním 4:2:0 10 bit. Práve vyššie vzorkovanie a väčšia farebná hĺbka dali konečne aj amatérskym tvorcom do rúk silné nástroje na širšie využívanie techník kľúčovania a rozsiahlych farebných korekcií a úprav. Pri takomto videu už nespôsobuje problém dodatočná korekcia vyváženia bielej, zmena farebného podania, zvýšenie saturácie či lokálne farebné úpravy, samozrejme, bez degradácie obrazu. Vrcholom je potom možnosť interného záznamu RAW videa, ktoré umožňuje veľmi široké farebné a obrazové úpravy, v podstatne rovnaké ako pri fotkách z RAW, ale za cenu veľkých nárokov na rýchlosť záznamu a kapacitu záznamových médií. Takýto záznam z našich modelov umožňuje iba Sony Alpha1, ale viacero z kamier umožňuje 10-bitový záznam alebo záznam v RAW aspoň externe cez HDMI. 

Poďme sa teraz pozrieť na vybrané modely a ich možnosti.  

Najlacnejší model v našom výbere je Panasonic Lumix DC-S5. Vychádza z modelového radu S1, ktorý pozostáva z trojice modelov: univerzálneho S1, S1R zameraného na fotenie a S1H zameraného na video. Oproti nim je však telo menšie a nemá niektoré nadštandardné funkcie. DC-S5 nie je model špecializovaný na video, o čom svedčí aj limit 29 min 59 s pri nahrávaní videa. Ide skôr o univerzálny prístroj, ktorý môže dobre poslúžiť ako vstup do sveta plnoformátových bezzrkadloviek. Pozitívom však je, že z vyšších modelov mu zostala podpora 10-bitového 4K/30p videa aj 4K/60p, aj keď iba s orezom APS-C. Vo výbave je dokonca možnosť nastavenia duálneho natívneho ISO, ktoré významne prispieva k zlepšeniu obrazu pri nízkych hladinách osvetlenia. DC-S5 využíva systém zaostrovania DFD AF s detekciou kontrastu a zlepšenou detekciou tváre, tela a hlavy.

Vďaka systémovému bajonetu L-mount umožňuje využívať široké portfólio plnoformátových objektívov Panasonic, Leica aj Sigma. Napriek prijateľnej cene je zariadenie vybavené kvalitným hľadáčikom OLED, síce s nižším rozlíšením 2,36 milióna bodov, ale s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a úplne nastaviteľným displejom. Pri našom testovaní sme ocenili vysokú obrazovú kvalitu, špičkovú stabilizáciu obrazu Dual I.S., interný záznam 4K 4:2:2 10 bit, ale aj režim multi shoot high resolution, ktorý vrátane kompenzácie pohybu vytvára fotky s rozlíšením až 96 Mpx. Po aktualizácii firmvéru navyše pribudlo zobrazenie uhla uzávierky, vektorskopu či výstup videa pre externý rekordér vo formáte RAW s rozlíšením až 5,9K.


Panaso­nic Lumix DC-S5

Ďalší z univerzálnych modelov je Nikon Z6 II. Je rovnako ako S5 cielený na používateľov, ktorí chcú využívať funkcie foto aj video. Nikon sa však viac sústredí na funkcie fotoaparátu. Ostriaci systém využíva kombináciu fázovej detekcie s kontrastným zaostrením s pokročilou detekciou tváre a očí vrátane zvieracích. Stabilizáciu obrazu zabezpečuje 5-osový stabilizátor snímača, ktorý dokáže spolupracovať s niektorými stabilizovanými objektívmi vrátane vybraných F objektívov pripojených pomocou adaptéra FTZ. Z6 II umožňuje interný záznam 4K 30/60p, no iba v 8-bitovej farebnej hĺbke, 10-bitový záznam je k dispozícii iba cez externý rekordér.

Kvalita videa a automatické zaostrovanie sú dobré, pri testovaní sme však neboli príliš spokojní so stabilizáciou obrazu v režime videa. Pri fotení je stabilizácia výborná. Na záznam možno využiť dva sloty, jeden na karty XQD alebo CFexpress a druhý s podporou kariet SD štandardu UHS II. Z6 II poteší utesneným telom aj výbornou kvalitou obrazu. Slabšie režimy na video ho posúvajú do rúk skôr fotografom, ktorí s videom pracujú iba príležitostne. Veľká výhoda je možnosť externého nabíjania/napájania cez konektor USB-C, čo môže byť zaujímavé hlavne pre tvorcov timelapse videí.


Nikon Z6 II

Canon vo svojich bezzrkadlovkách pomerne dlho funkcie na video trocha zanedbával a sústredil ich hlavne do svojich modelov orientovaných na video v rade Canon Cinema. Ľady prelomil až model EOS R7 a aj cenovo prijateľnejší Canon EOS R6. Ten je jasným dôkazom toho, že Canon video v bezzrkadlovkách zvláda. EOS R6 ponúka snímač CMOS s technológiou Dual Pixel, ktorá umožňuje použitie fázového zaostrenia s využitím technológie Dual Pixel AF II so sledovaním objektu trénovaným na AI a 100 % pokrytím AF. EOS R6 vyniká aj výbornou stabilizáciou snímača, ktorá dosahuje až 8 EV.

Pre fotografov je dobrá správa vysoká rýchlosť sériového snímania, a to až 12 sn./s pri mechanickej a 20 sn./s pri elektronickej uzávierke. Fotoaparát podporuje interný záznam v rozlíšení UHD 4K/30p aj 4K/60p s miernym orezom aj s farebnou hĺbkou 10 bitov a vzorkovaním 4:2:2. K dispozícii sú aj režimy C-Log alebo HDR PQ. Pri fotení je zaujímavá podpora 10-bitových fotiek HDR vo formáte HEIF. EOS R6 poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu pri fotení aj videu a špičkovú stabilizáciu obrazu aj s objektívmi bez stabilizácie. Žiaľ, kamera má pri natáčaní 4K limit 40 minút nahrávania pre prehrievanie. To je nepríjemná správa práve pre tvorcov videa, ktorá ináč výborný model odsúva vo videu iba na príležitostné použitie.   


Canon EOS R6

Zatiaľ čo uvedené modely síce video zvládajú, ale s kompromismi, prvou bezzrkadlovkou v našom prehľade orientovanou špeciálne na video je Panasonic DC S1H. Kamera používa snímač CMOS s rozlíšením 24,2 Mpx, pričom umožňuje využívať duálne natívne ISO. Medzi záznamovými režimami nájdete okrem 4K 60p a C4K 60p aj 6K 24p (4:3), určený pre anamorfický záznam, a 5,9K 30p (16:9), ktorý poskytuje vysokokvalitný záznam a umožňuje pri spracovaní do 4K dodatočnú bezstratovú stabilizáciu obrazu alebo jeho výrez. DC S1H podporuje vynikajúci Dual I.S. stabilizátor, ktorý umožňuje synchronizovanú spoluprácu stabilizácie snímača a optickej stabilizácie v objektíve, čím rapídne zvyšuje účinnosť stabilizácie. Unikátny je hľadáčik OLED s rozlíšením až 5,76 milióna bodov, ktoré patrí k najväčším na trhu.

Samozrejmosť je 10-bitový interný záznam so vzorkovaním 4:2:2 bez obmedzenia dĺžky. Kamera umožňuje aj priamy záznam HDR vo formáte HLG (Hybrid Log Gama), kompatibilný podľa normy ITU-R BT.2100. V režime V-Log poskytuje dynamický rozsah viac ako 14 Stops, čo je výhodné aj pri tvorbe videa HDR. Podporovaný je plnohodnotný režim V-Log kompatibilný s kamerami VariCam. Pre filmárov sú k dispozícii funkcie ako synchronizácia časového kódu, zobrazenie vektorskopu a vlnového priebehu či možnosť nastavovania uhla uzávierky. Zdokonalený systém kontrastného zaostrovania DFD umožňuje rozpoznávanie postavy, tváre, ostrenie na oči, zreničky a rozpoznávanie zvierat. Zápis sa vykonáva na dvojicu kariet SD UHS II.

LCD displej má zvýšenú svietivosť, aby bolo jeho použitie na priamom slnku jednoduchšie. Hoci ide v prvom rade o videokameru, bravúrne si poradí aj s fotením, ktoré v sérii zvláda rýchlosťou 9 snímok za sekundu v plnom rozlíšení. Kvalita výstupov je vynikajúca, video si zachováva nízku hladinu šumu, má výborné farebné podanie a vďaka 10-bitovej farebnej hĺbke aj veľké možnosti úprav. Batéria udrží prístroj pri živote asi 65 minút pri náročnom natáčaní, výhodou je možnosť nabíjania cez USB-C. Vďaka vstavanému ventilátoru kamera nemá problém s nepretržitým natáčaním v ktoromkoľvek z používaných formátov. Samozrejmosť je konštrukcia utesnená proti poveternostným vplyvom.


Panasonic DC S1H

Ďalšia bezzrkadlovka špecializovaná na video je Sony a7S III. Ide už o tretiu generáciu tejto špecializovanej kamery, pri ktorej si Sony zakladá predovšetkým na vysokej citlivosti. Tá je v tejto generácii v rozsahu ISO 80 – 102 400 (rozšíriteľné na 40 – 409 600). Vysoká citlivosť je dosiahnutá vďaka novému snímaču Exmor R s rozlíšením iba 12,1 Mpx. Vďaka tomu má snímač v podstate dvojnásobnú veľkosť obrazového bodu oproti konkurencii, čo sa prejavuje predovšetkým nízkou hladinou šumu a vysokou citlivosťou na svetlo. Na druhej strane to obmedzuje možnosť využitia kamery na fotenie. Rozlíšenie 12 Mpx je dnes na fotenie predsa len málo.

Napriek tomu, že ide o dlhodobo obľúbený model, do predchádzajúcej generácie podporoval maximálne záznam 4K 30p 4:2:0 8 bit, čo bola jeho najväčšia slabina. Tretia generácia je však prvým modelom, kde výrobca predstavil novú generáciu procesora Bionz XR, ktorý úplne mení hru. Sony a7S III je prvá bezzrkadlovka, ktorá podporuje interný 10-bitový záznam až do rozlíšenia 4K/120p s plným odčítaním snímača. Prostredníctvom HDMI navyše umožňuje aj videovýstup v 16-bitovom RAW do rozlíšenia 4K/60p. Premiéru má v tomto modeli aj nový hľadáčik OLED s rozlíšením až 9,44 milióna bodov, čo je v súčasnosti najviac na trhu.

Systém on-chip fázového zaostrovania pokrýva až 92 % plochy snímača a obsahuje až 759 bodov fázovej detekcie. Konektor USB-C umožňuje okrem nabíjania aj pripojenie k LAN. Dáta sú zaznamenávané na dvojicu kariet CFexpress typ A alebo SD UHS II. Kamera poskytuje vynikajúce obrazové výstupy, špičkovú stabilizáciu obrazu a vynikajúce možnosti záznamu s možnosťou vysokokvalitných videí slow motion v rozlíšení 4K.

Sony a7S III

Posledná bezzrkadlovka v našom prehľade je Sony a1. Ide o vrcholový profesionálny model, ktorý v súčasnosti nemá žiadnu porovnateľnú konkurenciu. Tomu však, žiaľ, zodpovedá aj cena. Sony a1 je koncipovaná ako všestranný model pre profesionálnych fotografov aj kameramanov. Základom je 50 Mpx vrstvený snímač EXMOR RS. Konštrukcia snímača umožňuje podstatne rýchlejšie odčítanie signálu, vďaka čomu je výrazne eliminovaný efekt rolling shutter a umožnené veľmi rýchle sériové snímanie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu. Na spracovanie obrazu využíva Sony A1 dvojicu procesorov novej generácie Bionz XR, ktoré boli prvýkrát nasadené v modeli a7S III, tu sú však vyladené na vyšší výkon na spracovanie vysokého rozlíšenia.

Okrem špičkového 50 Mpx rozlíšenia fotografií zvláda prístroj na natáčanie videa v rozlíšení 8K 25/30p 10 bit 4:2:0 alebo 4K až do 120p 10 bit 4:2:2. 4K video je snímané z celej plochy snímača s rozlíšením 5,8K a potom zmenšené na rozlíšenie 4K, vďaka čomu má podstatne lepšiu mieru detailov a nižší obrazový šum. V režime video možno využívať mód S Cinetone, známy z produkčných kamier FX9 a FX6 alebo Cine Alta Venice. Ten umožňuje dosiahnuť zaujímavý filmový vzhľad záberov. Stabilizácia snímača umožňuje v režime videa zapnúť aktívny mód stabilizátora, čím sa podstatne zvýši jeho účinnosť. Na ukladanie záznamov prístroj využíva dvojicu slotov, ktoré sú kombinované a umožňujú použiť pamäťové karty SD UHS II alebo nové superrýchle karty CFexpress, ktoré sú pre niektoré formáty záznamu nevyhnutné.

Fotografie možno ukladať aj v 10-bitovom HEIF, pri ktorom sa dá voliť farebné vzorkovanie 4:2:2 alebo 4:2:0. K dispozícii sú aj tri úrovne kvality 14-bitového RAW: nekomprimovaný, nový formát s bezstratovou kompresiou alebo komprimovaný. V režime Pixel Shift Multi shooting dokáže vytvoriť zo 16 snímok bez interpolácie fotografiu s rozlíšením až 199 Mpx (17 280 × 11 520 bodov). Ostriaca automatika využíva až 759 zón fázovej detekcie a 425 zón detekcie kontrastu a pri fotení zvládne sledovanie oka v reálnom čase u ľudí, zvierat a po novom aj vtákov. Sledovanie očí u ľudí funguje aj v režime natáčania videa. V rozlíšení 8K 30p udáva výrobca čas nepretržitého záznamu až 30 minút bez prehrievania. Z modelu A7SIII bol prevzatý špičkový elektronický hľadáčik s rozlíšením 9,44 milióna bodov a frekvenciu až 240 Hz. Zariadenie má bohaté možnosti pripojenia – od bluetooth cez Wi-Fi až po eternet. Prostredníctvom USB-C možno zariadenie aj napájať.


Sony a1

Ako sa dá očakávať, model a1 poskytuje špičkové obrazové výstupy a je vhodný aj na filmovanie a profesionálne fotenie športov. Obsahuje jednu z najlepších ostriacich automatík na trhu, ktorá poskytuje konzistentné výsledky pri fotení aj filmovaní. Pri našom testovaní v areáli Wakelake sme dosiahli pri fotení 99,99-percentnú úspešnosť zaostrovania. Spomalené zábery natáčané v režime 4K/120p boli úchvatné. Kamera aj pri tejto snímkovej rýchlosti dokáže bez problémov kontinuálne preostrovať počas záberu.

Ako vidno, plnoformátové bezzrkadlovky majú rozhodne čo ponúknuť aj na poli videa. Treba si iba pozorne vyberať podľa svojich potrieb a podľa dostupného rozpočtu smiley.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať