ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu

0

Sprievodným znakom niektorých spôsobov vykurovania, napríklad pomocou radiátorov alebo elektrických konvektorov, je suchý vzduch. Optimálna vlhkosť vzduchu v obytných priestoroch je 40 až 60 %. Správna vlhkosť vzduchu pôsobí priaznivo na dýchacie cesty a môže pomôcť pri riešení problémov so suchou pokožkou, ekzémami, astmou a mnohými ďalšími zdravotnými problémami.

Tepelná a vlhkostná pohoda

Vykurovanie je na prvý pohľad jednoduchá záležitosť. Nastavíte napríklad v obývačke teplotu 22 °C a očakávate, že sa budete cítiť komfortne. Tepelná pohoda je však komplexnejšia záležitosť, ktorá závisí nielen od teploty, ale aj od vlhkosti vzduchu, teploty stien, pretože teplo sa šíri aj žiarením, ako aj prípadného prúdenia vzduchu, ktoré urýchľuje vyparovanie. Oblečenie na zjednodušenie neriešime. Pri teplote 22 °C vám môže byť príjemne teplo alebo nepríjemne chladno.  Ak je v miestnosti vyššia vlhkosť, pot z tela sa odparuje pomalšie a vám bude teplo. Naopak, pri nízkej vlhkosti sa pot odparuje intenzívnejšie, intenzívnejšie bude aj ochladzovanie vášho tela a vám bude nepríjemne chladno. Pocit chladu zvyšuje aj prúdenie vzduchu. Nepríjemne chladno nám bude aj v miestnosti, ktorá má studené steny. Ak sú veľmi studené, bude na nich kondenzovať vlhkosť zo vzduchu, vzduch v miestnosti bude suchší a vám bude ešte chladnejšie.

Na odparenie 1 litra vody treba z okolia odobrať 2400 kJ tepla. Možno vás prekvapí, že keby sme toto teplo odobrali ľudskému telu, jeho teplota by sa z 36,5 °C znížila približne na 19 °C. Z vlastnej skúsenosti viete, že odparovaním potu sa telo ochladzuje, no zďaleka nie o toľko. Pot totiž pri vyparovaní odoberá nielen teplo z tela, ale aj z okolia. Odobratie 2400 kJ tepla by dokázalo ochladiť stredne veľkú miestnosť, takže vám napadne, že drahé a na inštaláciu náročné klimatizácie sú zbytočné, stačí zvlhčovač, ktorý rozprašuje vodu a tá sa vyparuje. Máte pravdu a tento príklad vám názorne umožní pochopiť komplexnosť tepelnej pohody. Zariadenie intenzívne odparujúce vodu teplotu v miestnosti skutočne zníži, ale zároveň sa zvýši vlhkosť, takže subjektívny pocit – v tomto prípade tepelnej nepohody v tropickom lete – sa nezmení.

Takzvaná vlhkostná pohoda je dôležitá nielen pre úsporu energie, ale aj zo zdravotného hľadiska, pretože dlhodobý pobyt človeka v suchom alebo vlhkom prostredí sa prejaví na jeho zdraví. O tom, aká je dôležitá optimálna vlhkosť z energetického hľadiska, vás presvedčí aj pomyselný začarovaný kruh. Radiátory ústredného kúrenia a iné vykurovacie telesá vysúšajú v miestnosti vzduch, a preto ľudia nastavujú termostaty na vyššiu teplotu, keď sa vzduch ešte viac vysúša, takže tepelná pohoda sa dosiahne pri oveľa vyššej teplote než v miestnosti s optimálnou vlhkosťou. No a vyššia teplota logicky znamená vyššiu spo­trebu energie.


Atraktívny dizajn umožňuje zakomponovať zvlhčovač do akéhokoľvek interiéru. Zdroj Truelife

Zvlhčovanie vzduchu

Zvýšenie vlhkosti vzduchu dosiahnete vyparovaním vody. Ideálny spôsob zvlhčovania je odparovať vodu práve v takom množstve, aby sa dosiahla a udržala požadovaná úroveň vlhkosti. Rýchlosť vyparovania závisí od rôznych okolností, hlavne od teploty vody a plochy povrchu, z ktorého sa voda môže odparovať. Určite poznáte odparovače, nádobky na vodu, ktoré sa nejakým spôsobom upevnia na radiátory. Plocha, z ktorej sa voda môže odparovať, je pomerne malá, typicky 10 cm2, a voda je ohriata na teplotu 40 – 50 °C, takže sa odparuje rýchlejšie ako pri izbovej teplote, no ani pri použití viacerých takýchto odparovačov nemusí byť rýchlosť odparovania dostatočná. Provizórne riešenie, ktoré je vďaka veľkej ploche pomerne účinné, je položenie poskladanej namočenej látky, napríklad uteráka, na radiátor. Samozrejme, vzduch v miestnosti sa zvlhčuje aj pri sušení bielizne, napríklad na sušiakoch nad alebo v blízkosti radiátorov. Vyparovanie je v tomto prípade akcelerované veľkou plochou aj vyššou teplotou.

Najúčinnejšie sú zvlhčovače vzduchu, ktoré vytvárajú vodnú hmlu, najčastejšie pomocou ultrazvuku. Takéto zvlhčovače majú typický zvlhčovací výkon 100 – 200 ml/h a príkon ­20 – 30 W. Tento príkon sa využije len na vytvorenie vodnej hmly pozostávajúcej z veľkého množstva mikroskopických kvapôčok vody. V okamihu vygenerovania vodnej hmly je to stále voda, ktorá sa následne veľmi rýchlo odparí, pretože obrovské množstvo kvapôčok má v súčte veľmi veľkú plochu a pri tomto odparovaní sa odoberá teplo z miestnosti. Výhodou tohto typu odparovačov je možnosť udržiavania vlhkosti na nastavenej úrovni. 

Moderné zvlhčovače vzduchu môžu mať aj ďalšie funkcie, napríklad môžu ionizovať vzduch alebo po pridaní aromatických olejov sa dajú použiť na aromaterapiu. Zabudovaný ionizátor obohacuje vzduch o záporné ióny a zbavuje ho prachových častíc. Dostatok záporných iónov vo vzduchu prospešne ovplyvňuje naše zdravie, má pozitívny dosah na našu psychiku aj sústredenie a môže pomôcť aj s bolesťami hlavy.

Odvlhčovanie

Ak máte vlhký byt alebo potrebujete sušiť bielizeň, prípadne máte problémy s parou pri varení, potrebujete vlhkosť zo vzduchu odoberať. Odvlhčovače môžu využívať hygroskopické tablety, ktoré pohlcujú vlhkosť zo vzduchu, alebo môžu pracovať na princípe kondenzácie vodných pár na ochladzovanej ploche.

Odvlhčovač pracujúci na kondenzačnom princípe dokáže za 24 hodín odobrať zo vzduchu 10 a viac litrov vody, čo je nepomerne viac než pri odvlhčovačoch s tabletami. Aby bola ochladzovaná plocha čo najväčšia, ochladzuje sa voštinová mriežka približne na 12 stupňov. Na tejto mriežke vlhkosť zo vzduchu kondenzuje a steká do zbernej nádoby. Princíp fungovania je podobný ako pri kompresorovej chladničke, ale v tomto prípade sa ochladzuje kondenzačná mriežka a na druhej strane ohriaty vzduch s teplotou približne 38 °C je vyfukovaný do miestnosti. 

Ani v tomto prípade sa nezaobídeme bez fyzikálneho minima. Začneme prvoplánovým laickým nápadom, že keby sme mali v sparnom lete v byte suchší vzduch, pri danej teplote by sme sa cítili príjemnejšie a odvlhčovač by mohol nahradiť drahú klimatizáciu, náročnú na inštaláciu. To je síce pravda, ale odvlhčovač pri svojej činnosti produkuje pomerne veľa tepla, čo je v zime príjemné, ale v lete kontraproduktívne. Inak povedané, v miestnosti sa síce zníži vlhkosť, ale stúpne teplota, takže tepelná pohoda zostane približne rovnaká. Poviete si, že prístroj s príkonom okolo 200 W až tak veľa tepla nevyprodukuje, ale v tomto prípade odvlhčovač pracuje podobne ako tepelné čerpadlo a teplo odobraté kondenzujúcej vode odovzdá vzduchu v miestnosti.  Pri zmene skupenstva 1 kg pary na vodu sa odovzdá  kondenzačné teplo 2200 kJ. Pri odvlhčovaní miestností teda musíte počítať so zvýšením teploty, čo je príjemné v chladnejších mesiacoch, no vďaka tomu, že sa tepelná pohoda nezmení, je odvlhčovanie akceptovateľné aj v lete.

Úvodné foto: pvproductions - www.freepik.com

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať