NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Funkčný fúzny reaktor vyrábajúci čistú elektrinu už v roku 2024?

Technológie
5

Washingtonský startup Helion Energy tvrdí, že jeho prototyp siedmej generácie Polaris bude prvý fúzny reaktor na svete, ktorý bude demonštrovať výrobu čistej elektriny už v roku 2024. Spoločnosť nedávno získala 500 miliónov dolárov v rámci kola financovania série E. Kolo financovania viedol dlhodobý investor Sam Altman, bývalý prezident Y Combinator a súčasný generálny riaditeľ OpenAI, ktorý teraz prevzal úlohu výkonného predsedu v Helione. Okrem toho má startup možnosť získať ďalších 1,7 miliardy USD, ak „dosiahne kľúčové výkonnostné míľniky“.

Polaris rozšíri pôsobivé úspechy prototypu šiestej generácie Trenta, postaveného v roku 2020, ktorý uskutočnil viac ako 10 000 vysokovýkonných impulzov a bežal „takmer každý deň“ viac ako 16 mesiacov. Začiatkom tohto roka sa Trente podarilo preukázať teplotu nad 100 miliónov stupňov Celzia, čo je významný míľnik, pretože je to bod, pri ktorom je dostatok tepelnej energie na výrobu veľkého množstva energie z jadrovej fúzie.

Helionu sa podarilo udržať plazmu dlhšie ako 1 milisekundu a dosiahnuť magnetické polia väčšie ako 10 tesla, pomocou ktorých sa plazma stlačí počas procesu fúzie. Zatiaľ čo mnoho projektov jadrovej fúzie sa spolieha na teplo, ktoré vytvára paru na pohon turbín, Helion stavil na elektromagnetický prístup, ktorý je podľa neho oveľa efektívnejší. Keď sa ióny deutéria a hélia-3 v plazme zrážajú a spájajú, uvoľní sa energia a plazma sa rozpína. To ovplyvňuje magnetické pole a táto interakcia priamo indukuje elektrický prúd, ktorý možno zachytiť s vysokou účinnosťou.

Kým Trenta je schopná spustiť fúzne impulzy raz za 10 minút, prototyp Polaris výrazne zvýši túto rýchlosť a zvládne jeden fúzny impulz za sekundu. Spoločnosť očakáva, že do roku 2024 vyrobí „malé množstvo čistej elektriny ako vedľajší produkt svojich fúznych reakcií“. Išlo by o prvý fúzny reaktor v histórii, ktorý by to dokázal. Ibaže výroba čistej elektriny v skutočnosti nie je hlavným cieľom prototypu Polaris.

Bude to len vítaný vedľajší produkt hlavného cieľa systému, ktorým je výroba paliva hélium-3 zrážaním atómov deutéria. Hélium-3 sa považuje za vynikajúci zdroj paliva – 15 až 20 ton ročne by mohlo zásobovať energiou všetky domácnosti v Spojených štátoch. No je dosť ťažké vyrobiť ho, uvažuje sa dokonca o jeho ťažbe na Mesiaci, kde je jeho výskyt hojnejší.

Generálny riaditeľ Helionu David Kirtley povedal, že cieľom spoločnosti je vybudovať fúzne reaktory s veľkosťou prepravných debien, z ktorých každý bude generovať približne 50 megawattov, čo je zhruba dosť na napájanie 8200 amerických domácností. Startup predpokladá, že bude vyrábať elektrinu za ceny okolo 10 dolárov za MWh, čo by urobilo z fúznej reakcie jednu z najlacnejších metód výroby energie. Helion teraz viac-menej súťaží s pripravovaným reaktorom MIT SPARC. Ten sa má dokončiť v roku 2025 a má byť prvým, ktorý demonštruje výrobu čistej elektriny.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

tak startup reakcia na: Funkčný fúzny reaktor vyrábajúci čistú elektrinu už v roku 2024?

12.11.2021 07:11
fuzny reaktor uz vyrabame 60 rokov a nic. som rad se prisiel startup ktory to vsetkym ukaze za 3 roky
Reagovať

RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri. reakcia na: tak startup

12.11.2021 17:11
Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri.
Reagovať

RE: RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri. reakcia na: RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri.

13.11.2021 09:11
rusi mali aj mobil uz v 64tom a vyzeral takto http://armyradio.com/publish/articles/Zil_Radio_Truck/Pictures/Zil_Truck-09_small.JPG
Reagovať

RE: RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri. reakcia na: RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri.

13.11.2021 08:11
ty si dobry wolololi :)
Reagovať

RE: RE: RE: Hakúna matata :) reakcia na: RE: RE: Rusi už majú Tokamak a vyrábajú ním elektrinu pre tajné vojenské zariadenia na Sibíri.

13.11.2021 16:11
Hakúna matata :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať