SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Futuristické auto poháňané slnečnou energiou má namiesto volantu iba tri tlačidlá

0

V júni minulého roka na šiestom ročníku podujatia World Intelligence Congress predstavil čínsky tím solárne auto Tianjin, ktoré bolo označené za prvé inteligentné vozidlo v krajine poháňané výlučne slnkom, čo je zaujímavý krok smerom k dopravným systémom s nulovými emisiami. Hoci Tianjin nie je prvým automobilom poháňaným slnečnou energiou, ktorý Čína vyrobila, spoločnosť Hanergy ukázala Solar-R už v roku 2016, je prvým, ktorý je poháňaný výlučne týmto typom energie, keďže Solar-R mal podporný systém konvertora a záložného akumulátora.

Tianjin bol vyvinutý iba za päť mesiacov 42 spoločnosťami a tromi univerzitami a je vybavený najmodernejšími technológiami. Solárne panely, ktoré sa používajú na nabíjanie vozidla, zaberajú 8,1 štvorcových metrov a za slnečného počasia dokážu dodať výkon 7,6 kilowatthodín za deň. Na porovnanie, 7 kilowatthodín je približne toľko, koľko treba na prevádzku základných vecí vo vašom dome počas jednej hodiny. Najzaujímavejší zo všetkého je zrejme fakt, že vozidlo dokáže eliminovať 25 kilogramov škodlivého uhlíkového znečistenia na každých 100 prejdených kilometrov.

Vzhľadom na krátkosť času, za ktorý bol vyvinutý, má Tianjin určité obmedzenia, z ktorých najväčšie je, že maximálny dojazd, ktorý zatiaľ dosiahol, je len 75 km. Maximálna rýchlosť je tiež len približne 79 km za hodinu. Medzi ďalšie špecifikácie solárneho vozidla, ktoré má okrem miesta vodiča ešte tri sedadlá vzadu, patria dotykový displej a tri tlačidlá namiesto volantu a autonómna jazda na úrovni 4. Vozidlo má batériu s hustotou energie 330 watthodín na kilogram.

Aj keď tieto špecifikácie v porovnaní s inými elektromobilmi možno nie sú až také pôsobivé, treba vziať do úvahy, že sú dosiahnuté výhradne prostredníctvom slnečnej energie. Tianjin poskytuje minimálne dôkaz konceptu, že vozidlá môžu jazdiť výlučne na energiu čerpanú z bezplatného a prírodného zdroja čistej energie.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať