Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

GM: Lítiovo-kovové batérie nám umožnia zdvojnásobiť dojazd elektromobilov

Technológie
1

Spoločnosť General Motors zverejnila podrobnosti o svojich batériách Ultium novej generácie vrátane plánov týkajúcich sa lítiovo-kovovej technológie (Li-metal) na zvýšenie ich výkonu a hustoty energie. Automobilka podpísala dohodu o spolupráci so SolidEnergy Systems (SES), spinoff spoločnosťou z prostredia MIT vyvíjajúcou prototyp Li-metal batérií s takmer dvojnásobnou kapacitou, ako majú súčasné lítiovo-iónové články. Lítiovo-kovové batérie nahrádzajú uhlíkové anódy kovovým lítiom, čo umožňuje vyrobiť ľahšie a výkonnejšie články.

Problémom tejto technológie je vyšší odpor a vlákna dendritov, ktoré sa zvyknú vytvárať na anódach, čo spôsobuje skrat a zahrievanie batérií. Predchádzajúce lítiovo-kovové batérie fungovali iba po zahriatí na teplotu okolo 80 °C, ale spoločnosť SolidEnergy vyvinula elektrolytický povlak na lítiovo-kovovú fóliu, ktorý funguje pri izbovej teplote. Takisto vytvorila nehorľavý kvapalný elektrolyt s nižším odporom, ktorý pri kontakte s kovovým lítiom nevytvára dendrity.

Vyvinula aj prototyp batérie s rovnakou úložnou kapacitou, ako má lítiovo-iónový článok, ale v polovičnej veľkosti. K dispozícii je aj softvér s umelou inteligenciou na správu batérií, ktorý slúži na optimalizáciu výkonu a bezpečnosti elektromobilov. Zvýšenie energetickej hustoty umožní väčší dojazd v porovnaní so súčasnými batériami podobnej veľkosti alebo porovnateľný dojazd s menšou batériou. To by mohlo pomôcť znížiť hmotnosť a veľkosť vozidiel a uvoľniť miesto pre ďalšie technológie.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: GM: Lítiovo-kovové batérie nám umožnia zdvojnásobiť dojazd elektromobilov

16.3.2021 11:03
Ta bateria nefunguje, ked je 20 stupnov a menej?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať