SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

GPT-4 vykazuje záblesky inteligencie na ľudskej úrovni

Výskum a vývoj
0

Hneď po verejnom uvedení GPT-4 tím vedcov spoločnosti Microsoft zaoberajúcich sa umelou inteligenciou vydal výskumnú prácu, v ktorej sa tvrdí, že jazykový model OpenAI, ktorý poháňa Bing AI od Microsoftu, ukazuje “záblesky“ inteligencie na ľudskej úrovni alebo všeobecnej umelej inteligencie (artificial general intelligence – AGI). Výskumníci sa v dokumente vyjadrujuú opatrne a charakterizujú schopnosti GPT-4 ako „len prvý krok k sérii čoraz všeobecne inteligentnejších systémov“, a nie ako plne rozvinutú AI na úrovni človeka.

Takisto opakovane zdôraznili skutočnosť, že ich článok je založený na „ranej verzii“ GPT-4, ktorú skúmali v čase, keď bola „ešte v aktívnom vývoji OpenAI“, a nie nevyhnutne na verzii, ktorá vyústila do produktovo použiteľnej formy. Napriek tomu ide o vážne tvrdenia. Hoci mnohí ľudia, dokonca aj niektorí z odvetvia umelej inteligencie, považujú AGI za nesplniteľný sen, iní si myslia, že vývoj AGI otvorí novú éru v budúcnosti ľudstva. Nová generácia GPT-4 je doteraz najvýkonnejšou iteráciou veľkého jazykového modelu (Large Language Model – LLM) vytvoreného spoločnosťou OpenAI a na teoretickom zozname potenciálnych kandidátov na AGI je GPT-4 na vrcholných priečkach zoznamu, ak nie na prvom mieste.

„Tvrdíme,“ píšu výskumníci vo svojej práci, „že (táto skorá verzia) GPT-4 je súčasťou novej kohorty LLM (napríklad spolu s ChatGPT a PaLM spoločnosti Google), ktoré vykazujú všeobecnejšiu inteligenciu ako predchádzajúce modely AI.“ Pokiaľ ide o argumentáciu výskumníkov, v podstate len tvrdia, že GPT-4 je silnejší ako ostatné modely OpenAI, ktoré boli pred ním, v nových a všeobecných smeroch. Jedna vec je navrhnúť model tak, aby dobre zvládol konkrétnu skúšku alebo úlohu, iná vec je vytvoriť zariadenie, ktoré dokáže vykonávať množstvo úloh a vykonávať ich naozaj dobre bez akéhokoľvek špecifického tréningu. A práve v tomto druhom prípade, ako hovoria, GPT-4 skutočne zažiaril.

Okrem zvládnutia jazyka dokáže GPT-4 riešiť nové a náročné úlohy z oblasti matematiky, programovania, videnia, medicíny, práva, psychológie a ďalších oblastí bez toho, aby potreboval špeciálne pokyny. Navyše vo všetkých týchto úlohách sa výkon GPT-4 nápadne približuje výkonu na úrovni človeka a často výrazne prekonáva predchádzajúce modely, ako napríklad ChatGPT, tvrdia vedci. „Vzhľadom na rozsah a hĺbku schopností GPT-4,“ pokračujú autori, „sa domnievame, že by sa mohol odôvodnene považovať za skorú (ešte stále neúplnú) verziu systému umelej všeobecnej inteligencie (AGI).“

Predplatné NEXTECH 2023

GPT-4 má určite ešte svoje chyby, má stále problémy s halucináciami a môže mať ťažkosti s matematikou. No bez ohľadu na jeho chyby má tento model niektoré výnimočné schopnosti. GPT-4 je napríklad vynikajúci riešiteľ testov, ktorý zvládol ťažké skúšky, ako je právnická skúška a dokonca aj teoretický test certifikovaného someliéra bez akéhokoľvek špeciálneho tréningu. Na porovnanie: GPT-3.5, ktorý bol vydaný koncom minulého roka, dosiahol v advokátskych skúškach skóre 10 percent. Napriek tomu je tu ešte niekoľko výhrad k argumentu AGI, pričom výskumníci v dokumente priznávajú, že hoci je GPT-4 „na úrovni alebo nad úrovňou človeka pri mnohých úlohách“, jeho celkové „vzorce inteligencie sa rozhodne nepodobajú človeku“. Aj keď teda v mnohých veciach vyniká, stále nemyslí presne ako človek.

Stojí takisto za zmienku, že výskumníci Microsoftu by mohli mať záujem na propagácii práce OpenAI, keďže Microsoft začiatkom tohto roka uzavrel s OpenAI partnerstvo v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Ako vedci uvádzajú, AGI stále nemá pevnú a dohodnutú definíciu. „Naše tvrdenie, že GPT-4 predstavuje pokrok smerom k AGI, neznamená, že je dokonalý v tom, čo robí, alebo že sa blíži k tomu, aby dokázal robiť čokoľvek, čo dokáže človek (čo je jedna z obvyklých definícií AGI), alebo že má vnútornú motiváciu a ciele (ďalší kľúčový aspekt v niektorých definíciách AGI),“ uvádza sa v dokumente.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať