ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

GPT-5 môže čoskoro zásadne zmeniť svet

Spoločenské dopady
0

GPT-4 sa síce len nedávno spustil, ale ľudia sa už tešia na ďalšiu verziu technológie chatbota s umelou inteligenciou (AI). Podľa nových informácií dokončí GPT-5 tento rok svoj výcvik a môže so sebou priniesť veľkú revolúciu v oblasti AI. S týmto tvrdením prišiel vývojár Siqi Chen na Twitteri, ktorý uviedol: "Bolo mi povedané, že GPT-5 má dokončiť výcvik v decembri tohto roku a že OpenAI očakáva, že dosiahne AGI." 

AGI je koncept "umelej všeobecnej inteligencie", ktorý sa vzťahuje na schopnosť umelej inteligencie pochopiť a naučiť sa akúkoľvek úlohu alebo myšlienku, ktorú dokáže človek obsiahnuť. Inými slovami, umelá inteligencia, ktorá dosiahla AGI, by mohla byť svojimi schopnosťami na nerozoznanie od človeka. To robí Chenovo tvrdenie dosť výbušným vzhľadom na všetky možnosti, ktoré by AGI mohla umožniť.

V pozitívnom zmysle slova by mohla masívne zvýšiť produktivitu rôznych procesov využívajúcich umelú inteligenciu, urýchliť prácu ľudí a odstrániť monotónnu a únavnú prácu. Zároveň by obdarovanie AI takou veľkou mocou mohlo mať nezamýšľané dôsledky - také, na ktoré sme zatiaľ jednoducho nepomysleli. Neznamená to, že sa blíži robotická apokalypsa, ale určite to vyvoláva veľa otázok o tom, aké by mohli byť negatívne účinky AGI.

Predplatné NEXTECH 2023

A čo sa týka načasovania, je to prvýkrát, čo počujeme o ďalšom stupni pokroku, hoci na základe iných indícií, ktoré OpenAI ponúkla, to nie je ďaleko. Organizácia oficiálne predpovedala, že GPT-4.5, krok vyššie od súčasného GPT-4, bude "uvedený v septembri alebo októbri 2023 ako prechodná verzia medzi GPT-4 a pripravovaným GPT-5". Ak GPT-5 skutočne dosiahne AGI, zdá sa, že náš svet by sa mohol zmeniť úplne zásadným spôsobom. Či to bude k lepšiemu alebo horšiemu, sa ešte len uvidí.

Zdroj: digitaltrends.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať