ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Hypersonické lietadlo na vodíkový pohon skráti lety z Európy do Austrálie na 4 hodiny

3

Let z Európy do destinácie, akou je Austrália, trvá v súčasnosti bežným osobným lietadlom približne 20 hodín. Švajčiarsky start-up sa však snaží skrátiť tento čas na niečo viac ako štyri hodiny - pomocou hypersonického osobného lietadla na vodíkový pohon. Spoločnosť Destinus testuje svoj prototyp lietadla už niekoľko rokov a koncom roka 2022 oznámila úspešné skúšobné lety svojho druhého prototypu - Eiger.

Vodíkový pohon je predmetom mnohých výskumov a vývoja, pričom jeho zástancovia poukazujú na jeho ekologické vlastnosti, keďže hlavnými vedľajšími produktmi spaľovania vodíka sú teplo a voda. Množstvo vyprodukovaného tepla predstavuje konštrukčnú výzvu. Výskumníci z RMIT University v Melbourne nedávno vyvinuli 3D tlačené katalyzátory, ktoré podľa nich môžu poháňať hypersonický let a pôsobiť ako chladiaci prostriedok v boji proti extrémnemu teplu, ktoré vzniká pri lete lietadiel päťnásobnou rýchlosťou zvuku, čo je približne 6 100 kilometrov za hodinu (km/h).

Predplatné NEXTECH 2023

Pri týchto rýchlostiach by budúce komerčné letecké spoločnosti mohli letieť medzi Londýnom a New Yorkom za približne 90 minút. Spoločnosť Destinus tvrdí, že vďaka jej technológii bude let z Frankfurtu do Sydney trvať len 4 hodiny a 15 minút oproti 20 hodinám, zatiaľ čo let z Frankfurtu do Šanghaja by trval 2 hodiny a 45 minút, čo je o osem hodín kratšie, ako trvá táto cesta v súčasnosti.

Spoločnosť Destinus nadviazala v júni 2022 partnerstvo so španielskym výrobcom motorov ITP Aero s cieľom vytvoriť testovacie zariadenie na vodíkové motory. Z grantu španielskej vlády sa bude financovať výstavba testovacieho zariadenia neďaleko Madridu, v ktorom sa budú testovať vodíkové motory dýchajúce vzduch. Druhý grantový projekt vo výške 15 miliónov eur bude financovať výskum aspektov pohonu poháňaného kvapalným vodíkom.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Preťaženie reakcia na: Hypersonické lietadlo na vodíkový pohon skráti lety z Európy do Austrálie na 4 hodiny

30.3.2023 07:03
V tých lietadlách bude počas štartu a pristávania prekrásne preťaženie. Bude v cene letenky aj zdravotná poistka na vykrytie prasknutej žilky kvôli tomu preťaženiu?
Reagovať

RE: Preťaženie reakcia na: Preťaženie

30.3.2023 11:03
Preťaženie je ten posledný problém - veď nebudú štartovať tak že nadzukovou rýchlosťou.
ešte aj kým sa niekde vyvlečú vysoko tak poletia ako normalne lietadla.
ale som zvedavý že kde budú môcť lietať nadzvukom - viď Concorde
a 3-4 hodiny letieť 3-5 Machov - to musí byť spotreba ako sviňa. ani tolko paliva nezoberie naraz aby to preletel:)
Reagovať

RE: RE: Preťaženie reakcia na: RE: Preťaženie

30.3.2023 18:03
Kamarát lietal na stíhačke, a mal zaujímavé príbehy o odkrvení pri preťažení.
To však bolo dávno, v dobách pred rozdelením ČSFR. Po rozdelení nám ostali dve a pol stíhačky, jedna čiastočne pojazdná a jeden a pol stíhačky na náhradné diely.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať