SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Génovou úpravou budú ľudia pre komáre neviditeľnými

2

Pomocou nového nástroja na úpravu génov s názvom CRISPR-Cas9 vedci objavili spôsob, ako urobiť ľudí prakticky neviditeľnými pre tropické komáre Aedes aegypti. Štúdiu publikovali v časopise Current Biology. Elimináciou dvoch fotocitlivých receptorov v očiach komárov možno brániť ich schopnosti vizuálne sledovať hostiteľov. Craig Montell, neurobiológ z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare a autor štúdie, uviedol, že ak samice komárov nedokážu nájsť vhodného hostiteľa, letia priamo k tomu, čo sa im zdá najbližším cieľom.

Môžu takisto odhaliť niektoré organické podnety z našej pokožky ako teplo, vlhkosť a zápach. Už v roku 1937 vedci zistili, že tento špecifický druh komára priťahuje najmä tmavšie oblečenie. Počas nového experimentu výskumníci vyfukovali oxid uhličitý na konci veterného tunela, ktorý vytvorili za menej ako 100 USD, aby zistili, či určité skupiny komárov úspešne vyhľadajú hostiteľa. Po otestovaní dvoch proteínov, o ktorých mali podozrenie, že sú v hre, výskumníci vylúčili oba v jednej skupine testovaných subjektov, aby zistili, či budú mať stále schopnosť vnímať tmavé objekty. Nemali.

No podľa testov neboli ani úplne slepé. Čo by sa teda stalo, keby boli ľudia pre tento hmyz nedetegovateľní? Podľa Montella by sa populácia druhu „zrútila“, pretože samičky by mali problém nájsť krv potrebnú pre svoje vajíčka. Komáre každoročne nakazia milióny ľudí smrteľnými chorobami, ako sú horúčka dengue, zika a západonílsky vírus. Tento experiment by mohol pomôcť usmerniť budúce stratégie týkajúce sa kontroly populácie komárov.  

Zdroj: people.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

To je reakcia na: Génovou úpravou budú ľudia pre komáre neviditeľnými

9.9.2021 07:09
A čo budú jesť tvory, ktoré sa živia komárami? Či potom zase urobia vedci ďalšie úpravy Prírody?
Reagovať

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Génovou úpravou budú ľudia pre komáre neviditeľnými

8.9.2021 09:09
Luboslav Lacko klamar.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať