SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Nanočastice dokážu odhaliť rakovinové bunky v moči

0

Vedci z Massachusettskej technickej univerzity vytvorili diagnostický nástroj vo forme nanočastíc, ktorý dokáže odhaliť rakovinové bunky v moči. Nástroj je neviditeľný voľným okom, na šírku má menej ako 100 nanometrov a mohol by byť upravený tak, aby fungoval ako zobrazovacie činidlo na zvýraznenie umiestnenia potvrdeného rakovinového nádoru. Ak sa zistí rakovina, pacient by mohol dostať nanočastice na požitie a potom sa podrobiť zobrazovaciemu vyšetreniu pozitrónovou emisnou tomografiou (PET), aby sa zistil zdroj ochorenia.

Nanočastice by v zásade mohli byť použité na detekciu rakoviny kdekoľvek v tele, a to vrátane nádorov, ktoré sa rozšírili z ich primárneho umiestnenia, čo je proces známy ako metastáza. Metóda by bola obzvlášť vhodná na hodnotenie reakcie pacientov na liečbu a na dlhodobé monitorovanie rekurentných nádorov, najmä rakoviny hrubého čreva. Títo pacienti by mohli byť napríklad sledovaní pomocou močovej verzie testu každých šesť mesiacov. Ak je test moču pozitívny, mohli by pokračovať s rádioaktívnou verziou toho istého činidla, ktorá by mohla naznačiť, kde sa choroba rozšírila.

Vývoj nástroja na detekciu rakoviny, ktorý by mohol byť použitý ako súčasť jednoduchého testu moču, predstavuje prelom v diagnostike rakoviny. Onkológovia na detekciu ochorenia zvyčajne používajú zobrazovacie techniky, ako sú CT vyšetrenia, mamografy a kolonoskopia. Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Materials, dokázala úspech nanočastíc v oboch spôsoboch použitia u myší.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať