SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Grok AI je podľa Elona Muska lepší ako ChatGPT aj Google Bard

Výskum a vývoj
1

Spoločnosť Elona Muska xAI, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou a bola založená v marci 2023 so skromným cieľom pochopiť „skutočnú podstatu vesmíru“, odhalila prototyp svojho nového chatbota Grok. Hoci je ešte len v začiatkoch, už teraz sa o ňom hovorí ako o lepšom než ChatGPT. Musk označil Grok za „to najlepšie, čo v súčasnosti existuje“, a hoci to treba brať s rezervou, určite sa pred nami rysuje fascinujúci súboj chatbotov. Grok AI je najnovší počin v čoraz konkurenčnejšom priestore, v ktorom pôsobia aj takí hráči ako Google Bard, Claude AI a pod. Názov Grok je inšpirovaný sci-fi literatúrou zo 60. rokov minulého storočia.

Podľa románu Roberta Heinleina Cudzinec v cudzej krajine z roku 1961 ide o marťanské slovo a jeho základný význam je „piť“, ale má aj rozšírený kontext, kde „znamená prijať niečo tak dôkladne, že sa to stane vašou súčasťou“. Prístup k službe Grok je síce v súčasnosti obmedzený, ale keď sa rozšíri na predplatiteľov služby X Premium+, jeho cena bude 16 dolárov mesačne. ChatGPT je zadarmo na úrovni, ktorá vám umožní prístup k verzii chatbota so starším veľkým jazykovým modelom (LLM) GPT-3.5. Za 20 dolárov mesačne získate prístup k službe ChatGPT Plus.

Tá vám predovšetkým umožní používať chatbota s najnovšou verziou LLM OpenAI GPT-4, čo znamená, že odpovede, ktoré dostanete, budú lepšie. Takisto získate pokročilé funkcie, ako je možnosť inštalovať doplnky ChatGPT, a najnovšie funkcie, ako je integrácia DALL-E 3. Ešte vyššia je úroveň Enterprise s cenami podľa dohody. Jazykový model ChatGPT sa trénuje pomocou údajov a informácií, ktoré sú verejne dostupné na internete. Znamená to, že ChatGPT v podstate „prehltne“ všetky knihy, novinové články, príspevky v sociálnych sieťach a stránky Wikipédie, ktoré sú zverejnené online.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tieto znalosti sa potom stanú veľkým jazykovým modelom, ktorý je zodpovedný za odpovede poskytované používateľom. Model GPT-3.5 používaný v bezplatnej verzii ChatGPT bol vycvičený na informáciách dostupných do septembra 2021. To isté technicky platí aj pre GPT-4, hoci ten je vo všeobecnosti pokročilejší, dokáže sa lepšie učiť a reagovať na aktuálne informácie poskytované prostredníctvom zadaní pre ChatGPT. Prototyp Grok používa jazykový model s názvom Grok-1, ktorý je čiastočne vycvičený pomocou údajov v reálnom čase z platformy sociálnych sietí X. (Startup xAI stojaci za Grokom je úzko prepojený s X Corp, čo je Muskova väčšia spoločnosť, ktorá vlastní platformu sociálnych sietí X, predtým Twitter.)

Tieto aktuálne znalosti majú z Groka urobiť najaktuálnejšieho chatbota s umelou inteligenciou, a preto Elon Musk tvrdí, že je už teraz inteligentnejší ako GPT-3.5. Okrem technickej stránky veľkých jazykových modelov je kľúčovým rozdielom medzi Grokom a ChatGPT to, že Grok je vychvaľovaný pre svoj zmysel pre humor. Musk sľubuje vtipné a sarkastické odpovede, ktoré by mali byť protikladom k niekedy suchým odpovediam ChatGPT.

ChatGPT vlastní spoločnosť s názvom OpenAI, ktorá bola založená ešte v roku 2015 a v súčasnosti ju vedie generálny riaditeľ Sam Altman. Ten je podobne ako Musk jedným zo 100 najvplyvnejších ľudí na svete podľa časopisu Time a pravidelne sa vyjadruje k horúcim technologickým otázkam, ako je napríklad etika umelej inteligencie. Posledná zaujímavosť v súperení Grok vs. ChatGPT je skutočnosť, že Elon Musk v minulosti vložil do OpenAI až 1 miliardu dolárov, potom po neúspešnej snahe o prevzatie vedenia spoločnosti v roku 2018 odstúpil z jej predstavenstva.

Hlavný rozdiel medzi ChatGPT a Grokom spočíva v tom, že chatbota OpenAI si môže vyskúšať ktokoľvek, zatiaľ čo nováčik Grok je v súčasnosti dostupný len pre vybranú skupinu beta testerov. Chatbot OpenAI bol uvedený ešte v novembri 2022, čo znamená, že je už rok starý a široko dostupný verejnosti prostredníctvom webovej stránky ChatGPT. Grok je podľa Elona Muska v súčasnosti v „ranom beta testovaní“. Možno však očakávať, že jeho vydanie bude relatívne rýchle. Podľa šéfa X a Tesly sa stabilnejšia beta verzia Grok dostane k predplatiteľom X Premium+, novej platenej úrovne X, ktorá bola predstavená v októbri.

Zdroj: tech.co.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

blbost reakcia na: Grok AI je podľa Elona Muska lepší ako ChatGPT aj Google Bard

9.11.2023 20:11
Otestoval som chat bing.com a tiez spravne a mnoho lepsie odpovedal...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať