SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Hackerská skupina plánuje vypustiť vlastné komunikačné satelity

Bezpečnosť
0

GPS_Satellite_NASA_art-iif.jpg Hackeri údajne chystajú vybudovanie vlastnej komunikačnej siete, aby tak zaručili slobodu šírenia informácií a mohli bojovať proti cenzúre. Informáciu o tomto pláne priniesla BBC s tým, že myšlienka zaznela na konferencii Chaos Communication Congress v Berlíne. Projekt má už aj oficiálny názov – Hackerspace Global Grid.

Spoločne s vypustením komunikačných satelitov sa má vybudovať aj sieť pozemných staníc, ktoré by dokázali satelity sledovať a komunikovať s nimi. Sieť má byť kompletne nezávislá od oficiálnych komunikačných kanálov a má tak zaručovať on-line slobodu bez akýchkoľvek zásahov vlád a iných organizácií. Ide o reakciu na niektoré kontroverzné rozhodnutia vlád, ako je napríklad americký zákon SOPA (Stop Online Piracy Act), ktorý hackeri považujú všeobecne za zásadné ohrozenie slobody na internete.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude projekt konkrétne financovaný a realizovaný, pretože je tu niekoľko nevyriešených problémov, ale hackerský aktivista Nick Farr, úzko spojený s projektom, už prezradil, že motiváciou pre Hackerspace Global Grid nie je len cieľ vlastnej nezávislej infraštruktúry, ale aj získanie vedomostí spojených s prípravou projektu, ako je výroba elektroniky, ktorá by dokázala dlhodobo pracovať vo vesmíre, a príprava zariadení, ktoré by mohli satelity vyniesť.

Farr a jeho nasledovníci na projekte spolupracujú so skupinou Constellation, čo je nemecká výskumná iniciatíva venujúca sa letectvu a kozmonautike. Už v minulosti vraj niekoľko nadšencov bolo schopných pomocou balónov dosiahnuť vesmírny priestor, takže vypustenie satelitov na nízku orbitu by nemal byť až taký problém ako ich následné sledovanie a riadenie, ktoré je zvyčajne veľmi drahá a náročná záležitosť.

Zdroj: Computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať