SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Hardvér na domáce videokonferencie

0

Keďže veľa žiakov, ale aj dospelých je nútených v týchto dňoch pracovať z domova alebo sedieť doma v karanténe, vynára sa stále viac otázka komunikácie. Samozrejme, môžete si zavolať alebo napísať cez Messenger, to však vždy nemusí postačovať.

V prípade kontaktu s rodinnými príslušníkmi či priateľmi je často lepšie, keď sa aj vidíte, je to predsa len prirodzenejšia forma komunikácie. Pri pracovných kontaktoch zase video využijete na názornejšie zobrazenie úloh a na bezprostrednejšiu komunikáciu. Ak chcete komunikovať cez video, budete na to potrebovať aj príslušný hardvér. Poďme sa teda pozrieť, aké sú možnosti.

Aby sme mohli komunikovať cez video, potrebujeme kameru, mikrofón, slúchadlá alebo reproduktor, zobrazovač a kvalitné pripojenie k internetu. Najjednoduchšia cesta bude, samozrejme, použiť smartfón, tablet alebo notebook. Všetky tieto zariadenia okrem malých výnimiek ponúkajú v tomto smere kompletnú výbavu. Dátový prenos môže byť zabezpečený cez Wi-Fi alebo LTE. Niektorí operátori ponúkajú dokonca technológiu ViLTE na priame uskutočňovanie videohovorov. Jej kvalita je síce veľmi dobrá, ale má zatiaľ viacero obmedzení. To hlavné je, že funguje iba v rámci siete daného operátora a obe strany musia byť pripojené k LTE, čo nemusí byť vždy uskutočniteľné. Na univerzálne použitie sa teda viac hodia služby využívajúce iba prenos dát, či už cez mobilné siete, alebo Wi-Fi.  Na jednoduchú videokomunikáciu medzi dvoma, ale aj viacerými účastníkmi zväčša stačia bežne dostupné služby alebo sociálne siete ako WhatsApp, Messenger, Skype, Zoom, Viber a veľa ďalších. Tie sú všetky použiteľné tak na smartfónoch, ako aj na notebookoch či PC. Smartfóny sú na takúto komunikáciu priamo vybavené, takže vďaka selfie kamere môžete tieto služby ihneď využívať. V podstate rovnaké je to aj v prípade notebookov či all-in-one počítačov, ktoré štandardne obsahujú webovú kameru, mikrofón aj reproduktory. Na limity ­môžete v tomto smere naraziť pri starých modeloch, kde môže byť ešte kamera s nízkym rozlíšením alebo už časom nefunkčná. To sa však dá pomerne ľahko riešiť pripojením externej USB webovej ­kamery.

Ponuka externých videokamier je dnes pomerne široká a nájdete v nej modely s cenami okolo 20 eur, ale aj systémy s cenou presahujúcou 2000 eur. V tomto smere sa odporúča tak ako pri každej inej komodite nepozerať sa iba na cenu. Pri webových kamerách to možno platí ešte viac, pretože v tejto kategórii môže rozdiel pár desiatok eur znamenať diametrálne odlišnú kvalitu, funkčnosť aj výbavu. Najnižšia kategória sa cenovo pohybuje medzi 15 až 40 eurami. Nájdete tu často modely, ktoré nedosahujú ani full HD rozlíšenie obrazu pri 30 snímkach za sekundu. Optika je plastová a v opise sa nikde nedozviete fyzické rozlíšenie snímača. Na zvýšenie rozlíšenia kamery často používajú interpoláciu, čo je prvý náznak toho, že výsledkom bude namiesto obrazu iba neostrá mazanica. Všetky kamery sú vybavené aj mikrofónom, jeho kvalita však zväčša zodpovedá cene a v tejto kategórii je vždy mono. Takéto kamery odporúčam kupovať iba v prípade, že potrebujete rýchlo a iba dočasne riešiť situáciu a neplánujete ich používať dlhodobo. Samozrejme, aj v tomto cenovom rozpätí sa občas nájde výnimka alebo zlacnený vyšší model. Pred nákupom však odporúčam pozorne si preštudovať technické špecifikácie, prípadne recenzie.

Do ďalšej kategórie si musíme odskočiť o pár desiatok eur vyššie. Zhruba medzi 60 – 120 eurami sa pohybuje, ako sa hovorí, dobrý priemer. Nájdete tu kamery s natívnym rozlíšením 1080p30, často so sklenenou optikou. Štandardom sú tu stereofónne mikrofóny s podstatne lepším zvukom, vybavené zväčša aj potlačením šumu. Niektoré kamery ponúkajú zoom a prídavné osvetlenie. Na rozdiel od najnižšej kategórie, kde sa používa optika s pevným ohniskom (fix focus), tu má väčšina kamier automatické zaostrovanie aj zlepšenú kompenzáciu protisvetla. Okrem vyššieho rozlíšenia tu hrá veľkú rolu aj lepšia citlivosť, a teda kvalitnejší obraz aj v slabších svetelných podmienkach. V tejto kategórii si vyberie väčšina používateľov, ktorí hľadajú najlepší pomer medzi kvalitou a výkonom.

Pokiaľ pôjdete o 70 – 100 eur vyššie, v cenovej hladine okolo 190 – 230 eur už dostanete kamery s Ultra HD 4K rozlíšením. Okrem vysokého rozlíšenia poskytujú zlepšené automatické zaostrovanie, lepšiu citlivosť a kvalitné mikrofóny. Často je vo výbave aj sledovanie tváre. Na pripojenie k PC je už nevyhnutný port USB 3.0. V tejto cene už nájdete aj najlacnejšie all-in-one riešenia. Pri 4K rozlíšení už treba riešiť aj to, akým internetovým pripojením disponujete a či bude stíhať. Odporúčania si zvyčajne môžete prečítať na stránke výrobcu.

Vyššie cenové kategórie patria prevažne kamerám, ktoré sú zamerané skôr na firemné použitie. Nájdete tu špecializované riešenia na videokonferencie, určené pre viacero účastníkov. Väčšinou ide o all-in-one riešenia alebo súpravy s kamerou, všesmerovými mikrofónmi aj reproduktorom. Kamera môže byť buď stacionárna s vysokým rozlíšením, alebo motoricky ovládaná, takže sa natáča na práve hovoriaceho účastníka. Tieto riešenia sú obyčajne kompatibilné s univerzálnymi službami, ako je napríklad Skype, alebo môžu používať dedikované riešenie. Takéto modely podľa ponúkaných možností a služieb nájdete v cenových reláciách okolo 800 – 2500 eur. Podľa výbavy umožňujú rozlíšenie videa 1080p alebo 4K.

Samostatná kapitola sú špecializované kamery PTZ. Tie sú zväčša umiestnené v dvojosovom motorizovanom závese a umožňujú diaľkové ovládanie vrátane zoomu cez sieťové pripojenie alebo Wi-Fi. Možno ich zaradiť do prepracovanejších systémov a sú využiteľné hlavne v korporátnej sfére. Ich cenové rozpätie sa začína asi na 900 ­eurách, ale môže sa vyšplhať aj nad 2000 eur.

Ako sme uviedli, väčšina kamier má vstavaný mikrofón. Ak používate stolový počítač, budete potrebovať reproduktory alebo slúchadlá. Pokiaľ máte okolo seba hlučnejšie prostredie, dobre sa uplatnia aj náhlavné súpravy s kombináciou slúchadiel a mikrofónu.

Pri výbere kamery odporúčame všímať si aj spôsob jej upevnenia. Záleží na tom, či ju budete mať umiestnenú na stole vedľa monitora, alebo priamo na monitore. Veľa kamier je konštruovaných tak, že ich možno jednoducho umiestniť na hranu monitora pomocou klipsu. Preto si treba pozrieť, či kamera vyhovuje vášmu zamýšľanému umiestneniu. Výhodné je, ak má kamera možnosť mechanicky zakryť objektív proti zneužitiu. Zatiaľ čo externé kamery môžete odpojiť, keď ich nepoužívate, ak ide napríklad o notebook, odporúčame použiť zasúvateľnú nalepenú krytku alebo v prípade núdze papierovú lepku.

Ako vidno, ponuka kamier je pomerne široká, stačí si iba vybrať podľa svojich potrieb.

Logitech HD Webcam C270

Kamera umožní vychutnať obraz v širokouhlom rozlíšení HD 720p pri 30 snímkach za sekundu. Dokáže robiť jasné a ostré fotky v rozlíšení 3 Mpx a vďaka vstavanému mikrofónu s potlačením šumu na pozadí bude vaša komunikácia čistejšia a zreteľnejšia. Typické umiestnenie kamery je na hornej hrane monitora pomocou univerzálneho klipu, ktorý ju pevne udrží vo zvolenej pozícii.

• Cena: 27,90 EUR

Genius WideCam F100

Táto webová kamera oslní ultraširokým pozorovacím uhlom šošovky, ktorý dosahuje až 120° a pred obrazovku vášho monitora sa toho zmestí naozaj veľa. Zabudovaný stereofónny mikrofón prenáša hovorené slovo aj ďalšie zvuky vo vysokej kvalite. Maximálne rozlíšenie obrazu pri použití interpolácie dosiahne až 12 Mpx. Kvalita obrazu je nastaviteľná až na full HD (1920 × 1080) a vy môžete z niekoľkých predvolieb vybrať tú najvhodnejšiu pre aktuálnu situáciu a rýchlosť pripojenia na internet. 

• Cena: 40,90 EUR

Trust SpotLight Webcam Pro

Webová kamera Trust Spotlight Pro s podporou rozlíšenia 1280 × 1024 obrazových bodov a 1,3 Mpx. Bezproblémový prenos vášho hlasu zaistí vstavaný mikrofón a integrované LED diódy zaručia dobrú viditeľnosť aj pri zlom osvetlení. Zabudovaná pružná svorka umožní umiestniť kameru k displeju notebooku alebo plochému monitoru. Zariadenie komunikuje s počítačom pomocou konektora USB.

• Cena: 15,90 EUR

Razer Kiyo

Webová kamera Razer Kiyo bola navrhnutá a testovaná špičkovými streamermi. Zvládne zaznamenať video v rozlíšení 720p rýchlosťou 60 snímok za sekundu, prípadne v kvalite 1080p rýchlosťou 30 fps. Model Razer Kiyo je vybavený svietiacim kruhom, ktorý disponuje 12 úrovňami jasu a množstvom ďalších možností nastavenia či svetelných efektov. O perfektné svetlo sa stará 12 LED diód s teplotou 5600 K. Samozrejmosť je aj mliečny difuzér. Webová kamera podporuje streamovanie na populárnych platformách, ako je napr. Open Broadcaster Software či XSplit. 

• Cena: 112,90 EUR

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
homeoffice

Pridať komentár