SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

High-tech budúcnosť s veľkými otáznikmi

0

Úvodné vydanie roka býva aj o technologických trendoch na ďalšie obdobie. Hranie sa na vizionára môže byť zradné, nie je problém popustiť opraty fantázii, ale ak nechcete vyjsť na smiech, vždy by ste mali zachovať vašim prognózam aspoň nejaké racionálne jadro. Na vývoj a reálne uplatnenie sa technológií v praxi vplýva mnoho faktorov a nie všetky sú odhadnuteľné, preto správny odhad ďalšieho vývoja si vyžaduje kombináciu prehľadu, historických skúseností, rozumu, intuície a trochu aj šťastia. Podrobne sa jednotlivým technologickým oblastiam venujeme v samostatných článkoch, do príhovoru som vybral pohľad na súvislosti sprevádzajúce veľké zmeny, ktoré nás čakajú.

Veľká téma súčasnosti je personálna medicína, včasná a presná diagnostika príznakov ešte pred vypuknutím chorôb, ako aj genetické úpravy a terapie, pri ktorých sa problematický gén nahradí iným správnym alebo sa deaktivuje. Nositeľná elektronika dokáže snímať a vyhodnocovať rôzne biologické premenné ľudského organizmu a upozorniť na rastúce riziko cukrovky, rakoviny či infarktu. Vo výsledku bude populácia zdravšia a budeme sa dožívať vyššieho veku v dobrej kondícii, čo je super. Ušetrí sa aj na zdravotníctve, na druhej strane to bude znamenať dramatické zásahy do zamestnanosti a dôchodkového systému. To značí neskorší odchod do dôchodku, dlhšie obdobie produktívneho veku a problém s nájdením si kvalifikovaného pracovného miesta. Na začiatku bude high-tech starostlivosť dostupná iba pre majetnejšie vrstvy, čo vytvára v rámci populácie väčšiu nerovnosť a sociálne napätie. V každom prípade to znamená nutnosť prehodnotiť doterajšie modely poistenia, sociálnej a zdravotnej starostlivosti a zamestnanosti.

Ďalšia veľká téma sú autonómne autá na elektrický pohon. Je nepochybné, že v horizonte pár rokov – je jedno, či to bude 3 alebo 8 – technológie dospejú do stavu, že ľudský vodič bude jazdiť menej bezpečne a efektívne ako robotické auto riadené umelou inteligenciou. A takisto je nepochybné, že súkromné vlastníctvo auta bude časom podstatne nákladnejšie ako prenájom auta podľa aktuálnej potreby. Dosah týchto trendov na celý priemysel, ekonomiku a dopravu v mestách bude obrovský. Je veľmi pravdepodobné, že sa bude vyrábať menej áut a zmení sa celý obchodný model prevádzky, servisu a poisťovania áut. Potrebujete sa odviezť do práce alebo obchodu? Objednáte si odvoz a do pár minút, skôr, než stihnete vybehnúť na ulicu, už vás čaká vonku pripravené čistučké auto, odveziete sa do bodu B, jednoducho vystúpite a hotovo. Neriešite parkovanie ani tankovanie, umývanie, diaľničnú známku či poistenie. Nič. A bude vás to zlomok toho, čo platíte teraz. A v prípade ridesharingu ešte menej. Pre mestá budú robotaxíky znamenať obrovskú pozitívnu zmenu. Koniec problémov so zápchami, nedostatkom parkovacích miest či hlukom a znečisteným vzduchom. O slovo sa navyše hlási aj oblasť autonómnych lietajúcich taxíkov. Hoci to znie trochu ako sci-fi, je možné, že inteligentné robotické vznášadlá sa do prevádzky dostanú už v horizonte 5 až 10 rokov, pretože náročnosť ich autonómneho riadenia je nižšia ako v prípade autonómnych áut. Súčasné dopravné lietadlá už dávno využívajú autonómne systémy riadenia úrovne 3, keď dokážu vzlietnuť aj pristáť aj bez ľudského pilota. Súčasné autá dokážu prevziať autonómne riadenie zatiaľ iba pri jazde na diaľnici alebo v kolónach. Problémom zostáva výdrž batérií a regulácia vzdušnej, resp. pozemnej prevádzky. Keď sa tieto prekážky prekonajú, zásadným spôsobom to zmení život a dopravu nielen v meste, ale aj v celej krajine, pretože doprava aj zo vzdialenejších lokalít už nebude problém. Urbanisti a architekti by sa mali pustiť do úprav dlhodobých plánov výstavby ciest, budov a súvisiacej infraštruktúry, ktorá bude zohľadňovať meniace sa podmienky. 

Asi najväčšia téma súčasnosti je však umelá inteligencia, ktorá zasiahne každý aspekt spoločnosti. Od výmeny ľudských operátorov v call centrách cez diagnostiku chorôb v medicíne, analýzu právnych rozhodnutí, riadenie výroby a logistiky až po vzdelávanie na mieru či efektívnejšie a rýchlejšie programovanie. V spojení s akčnými členmi, ktorými sú a budú stále dokonalejšie robotické systémy, sa už dvíha tsunami masívneho nahrádzania ľudí strojmi, ktoré zatrasie ekonomikou všetkých priemyselne vyspelých krajín. Pokiaľ jeden robot dokáže nahradiť desať ľudí za desatinu ich nákladov, neexistuje reálna alternatíva, ktorá by mohla zastaviť tento trend. Je len otázka času, kedy bude každé remeslo a povolanie nahraditeľné kombináciou umelej inteligencie a robotiky. Čo je však zarážajúce, nikto nemá odpoveď na to, čo budú robiť ľudia, ktorí prídu o prácu. Budú sa venovať svojim koníčkom, rodine, zábave? Za čo budú dostávať plat? Všetci dostanú rovnako bez ohľadu na to, či cez deň vôbec vstanú z postele? Ako budú motivovaní, aby sa vzdelávali, získavali zručnosti, pracovali na sebe, boli kreatívni, keď umelá inteligencia bude vždy inteligentnejšia, kreatívnejšia, rýchlejšia a lacnejšia? Toto sú otázky, ktorým sa treba extra intenzívne a okamžite venovať, pretože tu nehovoríme o horizonte 10 či 30 rokov, toto sa deje už teraz. Viac sa o týchto a ďalších otázkach dočítate v aktuálnom vydaní. Jeho zaujímavé čítanie vám želá

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať