SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Hodinky s GPS pre športovcov

Archív NXT
0

V tomto teste sa pozrieme na novinky v oblasti hodiniek pre športovcov, ktoré sú vybavené samostatným systémom GPS. Záujem o tento segment produktov rastie, je výhodné mať svoje aktivity pod kontrolou a môcť sa k nim kedykoľvek vrátiť. Na DVD nájdete k tejto téme doplnkové obrázky.

Bežecké hodinky: Nike+ Sportwatch GPS

Prvé hodinky v našom teste sú bežecké a nesú značku Nike, využívajú však technológiu GPS firmy TomTom. Aby toho nebolo málo, dodáva sa k nim bežecký senzor „Nike+ iPod". Nike+ Sportwatch GPS zaujmú na prvý pohľad, dizajnovo totiž patria k veľmi zaujímavým kúskom. V ponuke nájdeme viaceré farebné kombinácie: čierno-antracitovú, bielo-striebornú, čierno-zelenú a zeleno-čiernu.

Nike-SportWatch-GPS.jpg

Efektný dizajn hodiniek Nike+ Sportwatch GPS


USB.JPGPripojenie USB výrobca šikovne umiestnil do remienka

Vyhotovenie hodiniek je veľmi precízne, sú z odolného plastu, kovová je len pracka remienka. Pod minerálnym sklom sa na displeji veľkými číslicami zobrazuje v dvoch riadkoch čas - vo vrchnom hodiny, v spodnom minúty. Dátum, deň v týždni aj kapacita batérie sú zobrazené malým písmom kolmo na veľké číslice. Hodinky majú na ľavom boku tri ovládacie tlačidlá. Dve vrchné sú umiestnené pri sebe a slúžia na listovanie v menu. Tretie potvrdzovacie je farebne odlíšené a umiestnené samostatne nižšie od spomínaných dvoch. Dátum, čas a budík si môžete nastaviť pomocou tlačidiel, na nastavenie ostatných parametrov, napríklad údajov o bežcovi, zobrazenia km/míľ, 12/24 hod. času a podobne, sa musíte pripojiť k počítaču s nainštalovaným podporným programom Nike+ Connect. Zaujímavé riešenie je pripojenie k počítaču pomocou konektora USB, ktorý je zabudovaný priamo v remienku. Nemusíte teda hľadať žiadne prepojovacie káble a hodinky môžete dobiť na ľubovoľnom počítači.

Praktické skúsenosti

Bežecký senzor s hmotnosťou šesť gramov je skutočne miniatúrny, nemá však možnosť uchytenia na šnúrku topánky. Na jeho pohodlné nosenie musíte použiť obuv z radu Nike+, ktorá je na nosenie senzora prispôsobená (senzor sa vkladá pod vložku). My sme ho počas testu nosili vložený v bežnej teniske a nebolo to veľmi pohodlné. Výhodou senzora je v tom, že spolupracuje okrem hodiniek aj s iPodom nano, iPodom Touch a iPhonom 3GS a novšími, takže nemusíte nevyhnutne používať hodinky. Senzor oceníte napríklad pri tréningoch v hale, prípadne hustom lese, kde nie je dostatočný signál na použitie GPS.

Pri našich testoch sme najprv zabehli trasu 1,60 km s neskalibrovaným senzorom, vypnutým GPS na hodinkách, no s kontrolným GPS v ruke. Priemerná vzdialenosť, ktorú hodinky zobrazili, bola 1,75 km. Kalibráciu senzora na indoor použitie sme realizovali zabehnutím rovnakej vzdialenosti s aktivovaným GPS na hodinkách. Následne sme opäť zabehli 1,60 km s neaktívnym GPS a priemerná hodnota zabehnutého úseku bola 1,66 km. Ani na dlhšom úseku nedošlo k viac ako 5-percentnej odchýlke od referenčného GPS. Načítanie satelitov prebehlo v čase od 11 do 31 sekúnd.


Pri používaní hodiniek za zhoršených svetelných podmienok môžeme poklepaním po displeji aktivovať na päť sekúnd podsvietenie. Ani dĺžka, ani jeho sila sa nedajú regulovať, želali by sme si ho intenzívnejšie. Pri inom nastavení poklepanie spustí počas tréningu nové kolo. Počas behu sa v spodnej časti displeja zobrazuje odbehnutá vzdialenosť, vo vrchnej si môžeme zvoliť medzi zobrazeniami odbehnutého času, spálených kalórií a tempa. Vrchná časť sa počas behu pre malé písmená dosť zle odčítava. Priamo v hodinkách možno spätne prezrieť históriu behov.

NikeDisplej01 copy.jpgNikeDisplej02 copy.jpgNikeDisplej03 copy.jpgNikeDisplej04 copy.jpgNikeDisplej05 copy.jpgNikeDisplej06 copy.jpg
Hodinky Nike+ Sportwatch GPS pri našom testovaní

Po skončení behu sme hodinky pripojili k počítaču. Následne sa automaticky údaje odoslali na vytvorené konto Nike+. V ňom môžeme štatisticky vyhodnocovať svoje behy, sledovať na mape trasy, prípadne zdieľať s ostatnými naše výsledky. Hodinky ani používateľské konto Nike+ nie sú lokalizované do slovenčiny či do češtiny.

Nike+ Sportwatch GPS sú veľmi atraktívne hodinky, vynikajúca je technológia GPS od firmy TomTom. Dlho vydržia na batériu a realizované aktivity sa ľahko vyhodnocujú. Atraktivitu hodiniek možno ešte zvýšiť nastavením inverzného zobrazenia údajov. Za nevýhodu tohto riešenia považujeme nutnosť používať špeciálnu bežeckú obuv. Možnosti hodiniek sa navyše dajú rozšíriť pripojením senzora na meranie tepu. Existuje aj viacero farebných vyhotovení remenčeka.

Hodnotenie:

Použitie bežeckého senzora len s obuvou Nike+
Spracovanie, dizajn, vstavaný konektor USB

Technické parametre:

  • Rozmery: 38 mm × 256 mm × 15 mm
  • Vstavaná pamäť: 8 hodín záznamu
  • Životnosť batérie pri použití GPS a senzorov: 8 hodín
  • Hmotnosť 66 g
  • Vodotesnosť: 5 ATM

Cena: 169 EUR s prijímačom
Zapožičal: TomTom

Outdoorové hodinky: GARMIN fēnix

Druhé hodinky v teste sú od firmy Garmin. Tá má vo svojej ponuke mnoho hodiniek so vstavaným prijímačom GPS, väčšinou však ide o bežecké hodinky. Fēnix sú hodinky pre ľudí, ktorí si radi nielen zabehajú, ale nepohrdnú bicyklom, prípadne obľubujú geocaching.

GarminFenix2.jpg
Garmin fēnix: hodinky hlavne na outdoorové aktivity

Garmin fēnix sú zložitejšie ako Nike+ Sportwatch GPS, a to nielen výzorom, ale aj funkciami. Ide o robustné hodinky s piatimi výraznými ovládacími tlačidlami po obvode. Telo hodiniek tvorí puzdro z termoplastu, vystužené oceľou, sklíčko je minerálne, remienok gumený. Sú inšpirované turistickým prijímačom GPS, pretože sú plne konfigurovateľné, tak ako to poznáme pri turistických navigátoroch typu Oregon, Dakota, eTrex. Podporujú viacero profilov vrátane vlastného. V každom profile si môžeme vytvoriť až 19 stránok, na ktorých si vyberieme zobrazenie zvolených údajov. Na listovanie v stránkach slúžia dve tlačidlá, nemusíme teda rolovať len jedným smerom. Okrem bežných funkcií, ako sú stopky, časovač, budík, majú napríklad možnosť zobrazenia východu/západu slnka či štyroch svetových časov.


Praktické skúsenosti

Hodinky sme používali asi dva týždne, behali sme s nimi, bicyklovali, vzali ich na túru a skúsili geocaching. Význam hodiniek pri použití na bicykli je skôr záznamový, prepínať funkcie či sledovať displej sa nám zdalo trochu riskantné. Keďže hodinky obsahujú len základnú mapu s hranicami štátov, vytvorili sme si pred túrou v programe Garmin BaseCamp želanú trasu a preniesli ju do hodiniek. Na hodinkách sme tak mali prenesenú trasu a podľa nej sme sa pohybovali. Ak si počas túry uložíte nejaký bod do pamäte, prípadne máte uložené geoskrýše, hodinky k nim vedia priamočiaro navigovať. Ak sa chcete vrátiť po prejdenej trase, môžete použiť funkciu Tracback.

Doba načítania satelitov bola rôzna - od 5 sekúnd až po 75 sekúnd v závislosti od toho, kedy sme naposledy spustili GPS. Priemerná výdrž batérie so zapnutým GPS bola 16 hodín 25 minút. Hodinky sa dobíjajú pomocou špeciálnej spony umiestnenej na kábli USB, čas dobíjania Li-Ion batérie bol 2,5 hodiny.

Nabíjanie.JPG
Konštrukcia hodiniek i napájací konektor sú dostatočne masívne

Veľmi sa nám pozdávalo zobrazovanie stavu batérie v kroku po jednom percente. Ak stav batérie klesol pod 20 %, hodinky to oznámili nielen akusticky, ale aj vibráciami (tie sú trochu slabé). Pri dlhších výletoch môžeme batériu šetriť tak, že hodinky úplne vypneme, prípadne zmeníme režim GPS na Ultratrac. V tomto režime by mali vydržať 50 hodín, no za cenu jedného zápisu pozície za minútu.

Hodinky sú vhodné aj na geocaching, pretože zobrazujú opisy skrýš, listing a všetky podrobnosti, ktoré treba vedieť pri ich hľadaní. Umiestnenie skrýš si môžete stiahnuť napríklad zo stránky www.geocaching.com, my sme využili stránku www.geocaching.sk, kde sme si všetky vybrané skrýše uložili ako jeden súbor, ktorý sme nahrali do hodiniek. Následne sme si zobrazili indície na nájdenie skrýše a hravo ju „odlovili". Čitateľnosť čiernobieleho displeja na slnku je výborná, v horších svetelných podmienkach si môžeme pomôcť regulovaným podsvietením s rôznou intenzitou a dĺžkou.

GarminDisplej01.JPGGarminDisplej02.JPGGarminDisplej03.JPGGarminDisplej04.JPGGarminDisplej05.JPGGarminDisplej06.JPG
Pohľad na rôzne možnosti ovládania hodiniek Garmin fēnix

Z doplnkových funkcií spomeňme aspoň meranie teploty, ktorá sa správne zobrazila zhruba po pol hodine, prípadne možnosť upozornenia na mnoho „nástrah", ako je napríklad max./min. výška (pri paraglidingu), vybočenie z kurzu, ale zobrazuje sa aj kadencia, tep, tempo, prípadne vzdialenosť od cieľa. Zaznamenané údaje môžeme preniesť do on-line konta Garmin Connect a tam ich pohodlne vyhodnocovať či zdieľať.

Je až neuveriteľné, čo všetko sa dá vtesnať do takého malého priestoru, ako je vnútro hodiniek: vysoko citlivý čip GPS, barometrický výškomer, trojosový kompas, teplotný snímač, vibračný motorček či prijímač pre snímače ANT+. Celkový dojem z modelu Garmin fēnix je výborný. Na ženskej ruke sa síce hodinky zdajú priveľké, no túto drobnosť sme im prepáčili.

Hodnotenie:

Úplná konfigurovateľnosť hodiniek, veľká výdrž batérií, presný prijímač GPS

Oneskorenie pri stlačení tlačidla menu z pokojového stavu až 7 sekúnd

Cena:

399 EUR

Zapožičal: Conan, Žilina

Technické parametre

  • Rozmery zariadenia: 49 × 49 × 17 mm
  • Priemer displeja: 31 mm
  • Hmotnosť zariadenia: 83 g
  • Vodotesnosť: 50 m
  • Vnútorná pamäť: 20 MB
  • Navigácia: Body (1000), Trasy (10 000 bodov), Cesty (50),

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať