Home Office: Samsung DeX – komfortná práca na smartfóne pripojenom k veľkej obrazovke

0

Režim práce so smartfónom na veľkej obrazovke sa v súčasnej situácii vynúteného Home Office mimoriadne hodí. Pripojenie na cloud, alebo firemný server máte v smartfóne nakonfigurovaný, takže ho stačí pripojiť k monitoru, alebo najnovšie modely Samsung k notebooku s Windows, alebo Mac OS a môžete komfortne pracovať. Technológiu DeX s možnosťou pripojenia smartfónu k minitoru, televízoru, alebo projektoru podporujú vlajkové smartfóny Samsungu Galaxy S8, S9, S10, S20, Note 8, Note 9 a Note 10. Smartfón môžete pripojiť k monitorom, ktoré to podporujú buď priamo pomocou kábla s USB-C konektormi, alebo pomocou redukcie z USB-C na rozhranie HDMI, ktoré majú prakticky všetky monitory, projektory aj televízory.  

Video ukazuje možnosti pripojenia vlajkových smartfónov Samsung k monitorom priamo cez USB-C kábel, cez redukciu USB-C na HDMI a aj pripojenie cez DeX for PC k počítačom s operačným systémom Windows 10 a Mac OS.Veľmi zaujímavé riešenie pod názvom DeX for PC ponúka Samsung u vlajkových modelov počnúc  Note 10 a S10. Funguje tak, že si nainštalujete aplikáciu DeX pre Windows, alebo Mac OS, prepojíte počítač, alebo notebook  s podporovaným smarfónom a následne môžete pracovať v používateľskom rozhraní smartfónu pre veľké obrazovky, s tým, že využívate displej, klávesnicu a touchpad, respektíve myš počítača.  Smartfón sa  zároveň z počítača aj napája a nabíja. Pri takomto scenári potrebujete smartfón, USB-C kábel, a notebook, čiže zariadenia, ktoré tak, či tak nosíte so sebou.

V režime zobrazovania na veľkej obrazovke sa pracovná plocha aj okná spustených aplikácií zobrazujú tak, aby sa naplno využila dostupná zobrazovacia plocha a aby texty a grafické informácie v oknách boli dobre čitateľné.  Používateľské rozhranie na veľkej obrazovke je veľmi podobné rozhraniu, aké sa používa na tabletoch.   Aplikácie môžete otvárať vo viacerých oknách, ich veľkosť môžete podľa potreby meniť – rovnako ako v moderných desktopových operačných systémoch. Na komfortnú prácu na veľkej obrazovke potrebujete mať k smartfónu pripojenú klávesnicu a myš, napríklad cez rozhranie bluetooth.

V režime DeX  vynikajúco funguje používateľská nadstavba operačného systému a natívnymi aplikáciami od výrobcu smartfónu, ale aj s aplikáciami, ktoré sú navrhnuté tak, aby bežali aj na tablete . Napríklad aplikácie balíka Office pre Android a aj aj všetky aplikácie od Adobe, ktoré nájdete v Google Play sú na prácu na veľkej obrazovke prispôsobené veľmi dobre. Aplikácie, ktoré na zmenu veľkosti okna nereagujú sa na veľkej obrazovke zobrazujú v okne s konštantným rozlíšením orientovanom na výšku. 

Môžete použiť buď špeciálnu dokovaciu stanicu do ktorej ste zasunuli smartfón na USB-C konektor. Dokovacia stanica má dva USB porty, Ethernet port a HDMI port na pripojenie monitora, televízora, alebo projektora. To je veľmi príjemné, hlavne na pripojenie klávesnice a myši, napríklad cez spoločný bezdôtový USB dongle.

Novšie generácie vlajkových smartfónov Samsung môžete cez USB-C pripojiť buď priamo k monitoru, ktorý má aj možnosť pripojenia zariadenia cez toto rozhranie, prípadne cez redukciu z USB-C na HDMI. Pokiaľ použijete dokovaciu stanicu, alebo monitor s konektorom USB-C, ktorý podporuje aj napájanie pripojeného zariadenia, môžete so smartfónom v tomto režime fungovať hoc aj celý deň.

Nabíjanie z monitora cez USB-C

Ak sa však pripájate cez redukciu z USB-C na HDMI, ste pri práci limitovaní výdržou batérie, takže takéto riešenie môžete použiť na občasné a nie príliš dlhé používanie. Môžete však použiť nielen originálne, ale aj univerzálne dokovacie stanice rôznych výrobcov, ktoré umožňujú prenos obrazu z USB-C na HDMI a napájajú pripojený smartfón. Prípadne môžete skúsiť takto pripojený smartfón napájať cez bezdrôtovú nabíjačku. 

Počas práce na veľkej obrazovke môžete so smartfónom telefonovať, alebo písať textové správy

Pri prezentovaní môžete využiť dotykový displej smartfónu ako touchpad

U modelov Note s elektronickom pere môžete na displeji smartfónu kresliť

Najväčšou výhodou využívania smartfónu pripojeného k monitoru ako plnohodnotného pracovného nástroja je kontinuálnosť. Dokument, na ktorom ste začali pracovať v kancelárii dokončíte, alebo skontrolujete doma. Ak máte dokumenty uložené v cloude. Jednak môžete podľa okolností s dokumentmi pracovať na notebooku, alebo smartfóne a v prípade straty, či krádeže o nič neprídete, jedinou škodou bude hodnota zariadenia. Môžete využiť cloudový úložný systém poskytovaný dodávateľom operačného systému Android, čiže cloudové služby Google, alebo cloudové úložné služby Samsungu., prípadne služby dodávateľov aplikácií, ktorých súčasťou je aj cloudový úložný priestor, napríklad Office 365.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung DeX home office smarten na veľkej obrazovke

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať