S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

Humanoid Eve dosahuje pôsobivý pokrok v autonómnej práci

0

Všeobecné použitie humanoidných robotov sa vždy zdalo vzdialenou budúcnosťou, ale v posledných dvoch rokoch nastal v tejto oblasti značný pokrok. Nórsky výrobca humanoidných robotov 1X, ktorý v rámci kola financovania série A získal vlani od OpenAI 25 miliónov USD, zverejnil video o svojich robotoch nazvaných Eve. Humanoidi spoločnosti 1X vyzerajú trochu nedotiahnuto v porovnaní s tým, na čom pracujú napríklad spoločnosti Tesla, Figure, Sanctuary alebo Agility.

Eve nemá v tejto chvíli ani nohy, ani obratné humanoidné ruky. Pohybuje sa na dvojici poháňaných koliesok, balansuje na treťom malom koliesku vzadu a jeho ruky sú akési rudimentárne pazúry. Spoločnosť 1X pripravuje dvojnohú verziu s názvom Neo, ktorá má aj ruky s kĺbmi, hoci tie možno nie sú v týchto raných časoch univerzálnych robotov príliš dôležité.

Sotva budú potrebovať prsty schopné hrať na klavíri, keď hlavným miestom ich nasadenia budú ploché sklady a továrne s betónovou podlahou, kde pravdepodobne nebudú musieť chodiť po schodoch ani nič prekonávať. Veľa spoločností už má vyriešenú dvojnohú chôdzu a hardvér na ruky. Hlavnou prekážkou však je prinútiť tieto stroje, aby sa rýchlo naučili úlohy a potom ich samostatne vykonávali, ako to robia robotické ramená Toyoty pripevnené na stole.

Keď Optimus od Tesly zložil na videu košeľu a ukázalo sa, že ho ovláda ľudský teleoperátor, bolo to oveľa menej pôsobivé. Nórska spoločnosť však hovorí, že jej video neobsahuje žiadnu teleoperáciu, žiadnu počítačovú grafiku, žiadne strihy, zrýchlenie videa, prehrávanie skriptovanej trajektórie. „Všetko je riadené prostredníctvom neurónových sietí, všetko je autonómne.“

 

Vykonávané úlohy nie sú veľmi zložité, ale je tu celá kopa kompletne vyzerajúcich robotov, ktorí zbierajú a odkladajú veci. Berú ich z výšky členkov a z výšky pása, ukladajú ich do krabíc, košov a zásobníkov. Zbierajú hračky z podlahy a upratujú ich. Otvárajú si dvere a odskakujú k nabíjacím staniciam a zapájajú sa do nich, pričom používajú zložitý manéver v drepe, aby sa dostali k zásuvke blízko členkov. Stručne povedané, robia v podstate presne to, čo je potrebné v prvých prípadoch použitia humanoidov na všeobecné účely.

Spoločnosť vycvičila 30 botov Eve, každého na niekoľko jednotlivých úloh, zrejme pomocou imitačného učenia prostredníctvom videa a teleoperácie. Potom toto naučené správanie použili na vyškolenie „základného modelu“, ktorý je schopný širokého súboru činností a správania. Tento základný model bol potom doladený na schopnosti špecifické pre dané prostredie – úlohy v sklade, všeobecnú manipuláciu s dverami atď. A nakoniec boli roboti vyškolení na konkrétne úlohy, ktoré mali vykonávať.

 

Tento posledný krok sa pravdepodobne uskutoční priamo na mieste u zákazníka, keď sa botom zadajú ich každodenné úlohy. Podľa spoločnosť 1X to trvá „len niekoľko minút zberu údajov a školenia na grafickom procesore stolového počítača“. V reálnom svete to bude pravdepodobne znamenať, že niekto tam bude stáť v helme VR a chvíľu robiť úlohu, potom softvér na hlboké učenie spojí túto úlohu s kľúčovými schopnosťami bota, spustí ju niekoľko tisíckrát v simulácii, aby sa otestovali rôzne náhodné faktory a výsledky, až napokon budú humanoidi pripravení na prácu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať