SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Humanoidný robot Optimus od Tesly už dokáže drepovať

Technológie
0

Tesla predstavila Optimus Gen 2, novú generáciu svojho humanoidného robota, ktorý by mal byť schopný vykonávať namiesto ľudí opakujúce sa úlohy. Keď bol Optimus, známy aj ako Tesla Bot, prvýkrát ohlásený, zdalo sa, že ide o polovičatý nápad generálneho riaditeľa Elona Muska s tanečníkom prezlečeným za robota, ktorý slúži ako vizuálna pomôcka. Navyše ani ukážka na minuloročnom podujatí Tesla AI Day nebola príliš pôsobivá. Tesla vtedy mala veľmi skorý prototyp, ktorý sotva dokázal chodiť a zamávať davu.

Tesla verila, že pri vývoji môže využiť svoju skúsenosti s umelou inteligenciou v rámci programu autonómnych vozidiel a odborné znalosti v oblasti batérií a elektromotorov. Argumentovala tým, že jej vozidlá sú už teraz robotmi na kolesách, treba ich len vyrobiť v humanoidnej podobe, aby dokázali nahradiť ľudí pri niektorých úlohách. V septembri sme sa dočkali ďalšej aktualizácie Optima. Tesla uviedla, že je teraz trénovaný pomocou neurónových sietí a je schopný vykonávať nové úlohy, napríklad autonómne triediť predmety.

Teraz spoločnosť zverejnila ďalšiu aktualizáciu Optimus Gen 2, novú generáciu prototypu humanoidného robota. Táto verzia robota obsahuje všetky aktuátory a senzory navrhnuté spoločnosťou Tesla a zdá sa, že je celkovo oveľa dokonalejší. Tesla tvrdí, že robot je teraz schopný chodiť o 30 % rýchlejšie. Súdiac podľa videa, nebude síce čoskoro lámať rýchlostné rekordy, ale začína sa dostávať do oblasti použiteľnosti. Jeho hmotnosť sa znížila o 10 kg a zároveň sa zlepšila rovnováha. Vo videoukážke vidieť, ako Optimus Gen 2 vykonáva drep, pričom sa sám vyvažuje.

Jednou z najťažších častí pri výrobe užitočného humanoidného robota sú ruky. Musia byť dostatočne silné na to, aby udržali značnú hmotnosť, a zároveň aj dostatočne presné na manipuláciu s jemnými predmetmi. Optimus Gen 2 má úplne nové ruky, ktoré zvládajú aj jemnú manipuláciu. Spoločnosť uviedla, že čoskoro chce začať používať Optima vo vlastných výrobných prevádzkach. Keď sa preukáže jeho užitočnosť, plánuje spustiť predaj robota.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať