PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Hyperauto od Mercedesu bude mať motor z F1 s výkonom 1049 koní a maximálkou 352 km/h

Technológie
2

Päť rokov po predstavení prototypu a tri roky po tom, čo sa pôvodne malo začať vyrábať, je dlho odkladané hyperauto Mercedes-AMG One konečne pripravené na premiéru. One používa rovnaký 1,6-litrový preplňovaný motor V6 ako viacnásobne víťazný monopost F1 od Mercedesu, ktorý sám osebe dosahuje výkon 566 koní.  Motor sa točí rýchlosťou 11 000 otáčok za minútu, hoci obmedzovač otáčok v One ho drží nižšie ako v pretekárskej verzii. Obsahuje kompresorovú turbínu a turbodúchadlo spojené s hriadeľom, na ktorom je pripevnený elektromotor s výkonom 121 koní.

Sedemstupňová automatizovaná manuálna prevodovka modelu One bola navrhnutá špeciálne pre túto pohonnú jednotku. Pohonné ústrojenstvo modelu One však posúva veci o niekoľko stupňov vyššie. Na prednej náprave sú dva elektromotory s výkonom 161 koní a tretí s výkonom 161 koní je namontovaný priamo na motore a je spojený s kľukovým hriadeľom, vďaka čomu má One pohon všetkých kolies s možnosťou vektorovania krútiaceho momentu. (Spolu sú to teda štyri elektromotory.)

Celkový výkon je 1049 koní, čo je najviac zo všetkých sériovo vyrábaných Mercedesov. To všetko je spárované s 8,4-kilowatthodinovou batériou, ktorá poskytuje plug-in modelu One elektrický dojazd 18 km. Prebytočnú energiu možno posielať do ďalších troch elektromotorov na zvýšenie výkonu. K dispozícii je šesť rôznych režimov pohonu vrátane plne elektrického. One sa spočiatku naštartuje v režime elektromobilu, pričom motor sa nezapne, kým nie sú predhriate katalyzátory.

V štandardnom režime Race Safe sa využíva motor iba vtedy, keď je potrebný väčší výkon, zatiaľ čo v režime Race motor neustále beží a nabíja batériu. Race Plus umožňuje aktívnu aerodynamiku, znižuje odpruženie a mení ladenie hnacieho ústrojenstva, zatiaľ čo Strat 2 ešte viac spevňuje podvozok a odomyká plný výkon všetkých štyroch motorov. A napokon si majiteľ môže nastaviť režim Individual podľa svojich predstáv. Mercedes hovorí, že One zrýchli z nuly na 100 km/h za 2,9 sekundy a 200 km/h dosiahne za 7 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 352 km/h.

One sa tak stáva najrýchlejším sériovým Mercedesom všetkých čias. Má masívne karbónovo-keramické brzdy s ABS a až 80 percent brzdnej energie sa môže odoslať späť do batérie prostredníctvom rekuperačného brzdenia. Horčíkové disky majú aerodynamické kryty z uhlíkových vlákien a obuté pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2R M01, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre One. Ďalšia novinka je viacprvkové odpruženie, ktoré má adaptívne tlmiče, hydraulicky nastaviteľnú výšku a špeciálne tlačné pružinové vzpery v smere jazdy, čo zvyšuje tuhosť a znižuje nakláňanie.

Dizajn je rovnaký ako v prípade prototypov, telo z uhlíkových vlákien obsahuje niekoľko odvážnych aerodynamických riešení. V prednej časti sú aktívne klapky a predné blatníky majú aktívne žalúzie a dvojdielne zadné krídlo má tiež nastaviteľnú klapku. Dvojmiestny interiér má veľmi málo ozdôb. Jeho obdĺžnikový volant v štýle F1 má ovládacie prvky riadenia a množstvo rôznych tlačidiel a prepínačov vrátane ovládača deväťstupňovej trakčnej kontroly.

Operadlá sedadiel sú nastaviteľné len do dvoch polôh, ale stĺpik riadenia je elektricky nastaviteľný a pedále sa dajú mechanicky posúvať do 11 polôh. Stredový tunel má odkladací priestor, porty USB a niekoľko ďalších prepínačov. Na prístrojovej doske je dvojica 10-palcových displejov, z ktorých jeden plní funkciu prístrojového panela a druhý je dotykovou obrazovkou infotainmentu. Vyrobiť sa má len 275 kusov modelu One, pričom všetky sú už predplatené a cena každého z nich je takmer 3 milióny dolárov. 

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Petr Kmásal reakcia na: Hyperauto od Mercedesu bude mať motor z F1 s výkonom 1049 koní a maximálkou 352 km/h

2.6.2022 12:06
Wow, kde je tohle k máni? Hned kupuji!
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Hyperauto od Mercedesu bude mať motor z F1 s výkonom 1049 koní a maximálkou 352 km/h

2.6.2022 12:06
Wow, kde je tohle k máni? Hned kupuji!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať