ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Hyperloop možno bude na Slovensku! Budeme sa prevážať v kapsulách s rýchlosťou 1200 km/h?

4

Zástupcovia MH SR sa stretli začiatkom týždňa s generálnym riaditeľom spoločnosti HTT (Hyperloop Transportation Technologies ) Dirkom Ahlbornom a spoločne preberali možnosti realizácie projektu supervlaku Hyperloop, ktorý by mohol v blízkej budúcnosti prepojiť Bratislavu s Viedňou a Budapešťou.

Dirk Ahlborn navštívil Slovensko v dňoch 7. - 9. marca na pozvanie ministra hospodárstva Vazila Hudáka. Nahliadol aj do kľúčových zložiek slovenského inovačného ekosystému. Ahlborn predstavil projekt Hyperloop zástupcom vlády, výskumným agentúram, vedúcim pracovníkom a študentom techniky a dizajnu, ako aj podnikateľom a investorom. Na stretnutí s inovátormi a lídrami slovenského priemyslu a s nadnárodnými spoločnosťami so sídlom na Slovensku prerokoval možnosti potenciálnej spolupráce. Zatiaľ nebola podpísaná žiadna investičná dohoda, len memorandum o spolupráci, samotnej realizácii budú predbiehať analýzy, ktoré by ukázali, nakoľko sa vláde oplatí projekt spolufinancovať, keďže polovicu nákladov by sa hradilo zo štátneho rozpočtu.

Víziou pre Hyperloop v Európe je spojenie dvoch najbližších hlavných miest na svete - Bratislavy a Viedne a následné prepojenie celej Európy. Rozšírenie projektu v celej Európe by výrazne znížilo vzdialenosť medzi jednotlivými mestami na niekoľko minút.  Projekt Hyperloop by spojil nielen európske mestá, ale aj podnikateľov, akademickú obec a výskumné inštitúcie. Expanzia tohto projektu by tiež zvýšila dopyt po inováciách a vytváranie nových inovačných uzlov na Slovensku a v celej Európe.

Hyperloop je pôvodná myšlienka Elona Muska. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestených na povrchu rúr, a tak by koncept mohol byť použitý aj ako generátor čistej energie. Hyperloop spotrebuje na svoju prevádzku iba okolo 10% energie. Zvyšná energia by tak mohla byť distribuovaná okolitým odberateľom. V súčasnosti existujú na svete iba dve spoločnosti, ktoré koncept Hyperloopu realizujú, a to Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Návšteva Dirka Ahlborna signalizuje úspešnú transformáciu Slovenska na krajinu, ktorej prioritou je inovačná politika. Popri iným druhom dopravy by mal byť Hyperloop šetrnejší k životnému prostrediu a podľa firmy HTT aj lacnejší. Cestovalo by sa v prepravných kapsulách rýchlosťou vyše 1200 km/h. Pohon by malo zabezpečovať elektromagnetické pole a magnetické zrýchľovače, ktoré umožnia plynulé posúvanie pozdĺž potrubia.

Zdroj: MHSR, hyperloop.com

Zobrazit Galériu

4 komentáre

yes reakcia na: Hyperloop možno bude na Slovensku! Budeme sa prevážať v kapsulich s rýchlosťou 1200 km/h?

14.3.2016 11:03
viem si predstavit ze drviva vacsina prvych cestujucich sa bude na tom prevazat nie koli ekologickosti alebo aby setrili cas, ale koli zazitku, co vlastne prilaka miliony ludi z celej europy...
Reagovať

RE: yes reakcia na: yes

14.3.2016 12:03
rozdiel uz by bol ak by to bolo medzi Ba a Kosicami, 20minut vs. 5hodin je rozdiel.
Reagovať

he? reakcia na: Hyperloop možno bude na Slovensku! Budeme sa prevážať v kapsulich s rýchlosťou 1200 km/h?

12.3.2016 19:03
polovica hradena z rozpoctu?? Sak nemame ani na vlastne vlaky a nove vlaky financujeme z eurofondov..., to je nonsens, skoro ako tie olympijske hry...
Reagovať

RE: he? reakcia na: he?

13.3.2016 14:03
Ale keď sa minú peniaze na toto tak nebude čo kradnúť.
Takže ich nedostanú politici ale jeden z nalepsich projektov...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať