IBC 2019: Panasonic predviedol prvú 8K kameru s Organic senzorom na svete aj systém 8K ROI

0

Spoločnosť Panasonic na práve prebiehajúcej výstave IBC 2019 (International Broadcast Conference) v Amsterdame predstavila revolučnú 8K kameru AK-SHB800 s novou technológiou organického senzora a systém 8K ROI (Region of Interest) založený na jedinečných vlastnostiach tejto kamery.

Senzor je navrhnutý pre širokouhlé zábery kamery s vysokým rozlíšením a je určený na revolúciu v komerčných športoch a pokrytí živých udalostí. S prvým komerčným využitím, ktoré sa očakáva na olympijských hrách 2020 v Tokiu, má technológia organických senzorov množstvo konkurenčných výhod. Je dodávaný so širokým dynamickým rozsahom, ktorý poskytuje viac farieb a kvalitnejších obrázkov ako kedykoľvek predtým.

Jeho elektronický neutrálny sivý filter ktorý je plynule riaditeľný napätím (ENDF), dokáže redukovať svetlo plynulejšie ako tradičné neutrálne sivé filtre (OND). Unikátny je tiež systém Global Shutter ktorý úplne odstraňuje skreslenie obrazu vo vertikálnych líniách pri natáčaní objektov v pohybe a tiež odstraňuje záblesky z fotoaparátov pri natáčaní eventov či športu. Kamera s organickým senzorom bola na IBC predvedená vôbec po prvý krát naživo.

Na stánku sme si mohli pozrieť aj nový multikamerový systém s 8 K ROI (záujmový región), ktorý sľubuje zmenu v ponímaní výroby vysielania. Tento systém obsahuje viacúčelovú kameru 8K (AK-SHB800), procesorovú jednotku (AK-SHU800) a softvér na riadenie záberov (AK-SFC101) a už tento mesiac sa v Európe začne predávať.

Systém 8K ROI využíva obrovské rozlíšenie 8K videa (16x vyššie ako Full HD) a je schopný produkovať 4 rôzne signály Full HD alebo „virtuálne kamery“ z jediného 8K kamerového signálu. Senzor 8K vytvára široký záber s veľkým rozlíšením, z ktorého je možné zo spracovateľskej jednotky vygenerovať v reálnom čase až 4 nezávislé výrezy vo Full HD rozlíšení. Výrezy môžu mať rôznu veľkosť a môžu sa pokojne prekrývať.

Ako piaty obraz môže byť k dispozícii downsamplovaný celý záber. Výrezy pritom môžu využívať automatické trackovanie a môžu využívať až 16 násobný zoom pri zachovaní Full HD rozlíšenia. Systém zvyšuje prevádzkovú efektívnosť a znižuje prevádzkové náklady na množstvo potenciálnych produkčných aplikácií, ako sú športové vysielanie, inscenovanie a štúdiové aplikácie. Vďaka automatizovanej technológii korekcie obrazu kamerový systém tiež zaisťuje, že všetky zdeformované obrázky sú opravené a orezané prirodzeným, vystrihnutým obrazom vo vysokom rozlíšení Full HD z hlavného 8K obrazu.

V systéme je možné integrovať viacero kamier, pričom kamera ovládaná hlavným operátorom je prepojená s ďalšími subkamerami, ktoré môžu byť pred udalosťou vopred naprogramované. Výsledkom je, že jediný operátor môže ovládať viac kamier, z ktorých každá má niekoľko prednastavených výrezov pre všestrannú, avšak nákladovo efektívnu prevádzku viacerých kamier.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať