PANASONIC PANASONIC PANASONIC

IFA 2019 / Novinky z oblastí IT, foto, audio a video

0

Tradičný veľtrh spotrebnej elektroniky IFA v Berlíne je načasovaný na začiatok septembra, aby sa na ňom návštevníci mohli oboznámiť s produktmi, ktoré sa už začínajú naskladňovať do e-shopov aj klasických predajní na predvianočné obdobie, keď majú obchodníci so spotrebnou elektronikou najväčší obrat. Novinky sú zoradené v abecednom poradí podľa firiem.

Acer

Extrémne výkonné notebooky ConceptD sú určené pre ľudí riešiacich úlohy nielen z oblasti 3D grafiky, ale aj strojového učenia, umelej inteligencie, analýzy veľkých dát či úlohy využí­vajúce virtuálnu a rozšírenú realitu. Grafické karty NVIDIA Quadro RTX podporujú ray tracing v reálnom čase a ich obrovský výpočtový výkon a architektúra sú šité na mieru analýz údajov s cieľom trénovať modely umelej inteligencie. Najvýkonnejší model Acer ConceptD 9 Pro (5499 eur) umožňuje vyklápanie a preklápanie 17-palcového displeja s rozlíšením 4K. Má procesor Intel Core i9 deviatej generácie a grafiku NVIDIA Quadro RTX 5000, optimalizovanú pre AI/deep learning či inžinierske simulácie. Acer ConceptD 7 Pro (2599 eur) má 15,6-palcový 4K displej, no hrúbka notebooku je len 17,9 mm a hmotnosť 2,1 kg. Zárukou výkonu je procesor Intel Core i7 a grafika NVIDIA Quadro RTX 5000. Acer ConceptD 5 Pro (2499 eur) bude k dispozícii s 15,6" či 17,3" displejom IPS so 4K rozlíšením. Notebook je zameraný na systémy CAD, animácie a simulácie, architektov, 3D animátorov, tvorcov špeciálnych efektov a podobne. Má procesor Intel Core i7 deviatej generácie a grafiku NVIDIA Quadro RTX 3000. Cenovo najdostupnejší ConceptD 3 Pro (1499 eur) je určený pre tvorcov digitálneho obsahu, dizajnérov, fotografov, ale aj youtuberov. Procesoru Intel Core i7 deviatej generácie sekunduje grafika NVIDIA Quadro T1000. Modely ConceptD 5 a ConceptD 3 (1199 eur) vynikajú popri výkone aj atraktívnym dizajnom. Majú procesor Intel Core i7 deviatej generácie a grafiku NVIDIA GeForce RTX 2060 alebo NVIDIA GeForce GTX 1650.


Herné kreslo Acer Predator Thronos Air

Acer Swift 5 (od 899 eur) s telom zo zliatin horčíka, hliníka a lítia a s hmotnosťou 990 g je najľahší 14" notebook na svete. Má buď dedikovanú grafiku NVIDIA GeForce MX2501, alebo integrovanú grafiku Iris Pro. Výkon zaručuje procesor Intel Core i7-1065G7 desiatej generácie s 512 GB SSD. Nechýba moderný port USB-C s podporou Thunderbolt 3. Výdrž na batérie je až 12,5 hodiny a za 30 minút sa dá batéria nabiť na 4,5 hodiny práce.

Priaznivcov počítačových hier poteší notebook Predator Triton 300 (od 1299 eur), ktorý je svojou hardvérovou výbavou zameraný na stredne náročných hráčov. Typický príklad sú študenti, ktorí notebook často prenášajú, takže ocenia tenký prístroj s hliníkovým telom s matnou povrchovou úpravou a s hmotnosťou len 2,3 kg. Procesor Intel Core i7 deviatej generácie, grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 a 16 GB pamäte DDR4-2666 (rozšíriteľnej na 32 GB) poskytnú dostatok výpočtového aj grafického výkonu. Triton 300 vyniká aj úložnou kapacitou. Podporuje dva 1 TB PCIe NVMe SSD zapojené v režime RAID 0 a 2 TB pevný disk.

Náruživí hráči budú túžiť po hernom kresle Predator Thronos Air (od 8975 eur). Táto „herná jaskyňa“ s modrozeleným osvetlením hráča doslova obklopí. Ako napovedá názov, je to odľahčená verzia pôvodného modelu Thronos, ktorý mal veľa mechanizmov súvisiacich s nastupovaním hráča do kresla, ale počas hry tieto mechanizmy neboli potrebné. Predator Thronos Air obsahuje kreslo s masážnymi funkciami, modulárny stôl a rameno monitora, ktoré možno osadiť tromi monitormi. Priamo nad nimi môže byť kamera na živé prenosy. Za kreslom je platforma na umiestnenie herného PC.


 Prenosný LED projektor Acer C250i

Panasonic

Spoločnosť Panasonic predstavila koncept priehľadného OLED televízora, prvýkrát predvedeného už na tohtoročnej výstave nábytku a životného štýlu Salone del Mobile. Displej je vsadený do dreveného rámu, ktorý má zvnútra podsvietenie osvetľujúce pozadie za televízorom, keď je v režime priehľadnosti. Priehľadnosť je meniteľná, regulácia umožňuje vytvárať zaujímavé kompozície obrazu s pozadím. Komponenty zariadenia sú ukryté v drevenom ráme. Podľa informácií spoločnosti Panasonic by takýto produkt mohol prísť na trh už v roku 2020.

Spoločnosť Panasonic takisto oznámila, že OLED televízory modelového radu 2019 budú vybavené kalibrovaným režimom Netflix. Ďalšia z oznámených noviniek je podpora režimu Filmmaker Mode od roku 2020 na vybraných modeloch televízorov. Tento režim vypína niektoré typy spracovania obrazu televízorom, napríklad vyhladenie pohybu, zaostrenie, redukciu šumu, nadmerné skenovanie atď., na lepšie zachovanie tvorivého zámeru.

Špecialita predstavená na výstave je prototyp profesionálneho 4K LCD panela s ultravysokým kontrastom, označený ako Megacon. Panel používa unikátnu technológiu dvoch LCD panelov na sebe, pričom spodný panel je monochromatický a vytvára point-to-point dimming filter, ktorý dokáže riadiť lokálne stmievanie na úrovni jedného bodu. Panel poskytuje kontrastný pomer 1 000 000: 1 a pokrýva 99 % farebného priestoru DCI-P3. Je určený predovšetkým na profesionálne použitie v postprodukcii ako kalibrovaný kontrolný monitor.

Philips TV

Spoločnosť Philips oznámila dva nové rady OLED TV, vybavené zvukovým systémom Bowers & Wilkins. OLED+934 a OLED+984 sú vybavené najnovšími panelmi OLED a procesorom P5 tretej generácie, ktorý ešte viac rozširuje výkon v obrazovej kvalite, prináša zlepšenú redukciu šumu, lepšiu ostrosť, presnejšie farby a tóny pleti a lepší kontrast zo všetkých zdrojov. Obrazový procesor P5 tretej generácie ponúka spracovanie Perfect Natural Reality a zvyšuje celkový výkon HDR pre zdroje HDR10 a HDR10+. Novinkou je podpora formátu Dolby Vision.


Bluetooth reproduktor Philips JS30 dizajnovaný Georgeom Jensenom

Zvukový systém modelov OLED+934 a OLED+984 bol vyvíjaný kompletne odznova bez závislosti od starších modelov, čím sa mohla dosiahnuť maximálna kvalita. Oba modelové rady teraz podporujú zvukový systém Dolby Atmos, pričom OLED+934 je prvý televízor spoločnosti Philips, ktorý obsahuje jednotky Dolby Atmos namontované na vrchnej strane TV, ktoré využívajú odraz od stropu. OLED+984 ponúka aj štvorstranný Ambilight. Trojstranná technológia Ambilight sa kombinuje s najmodernejším zvukovým systémom Dolby Atmos.

Philips Audio 

Spoločnosť TP Vision predstavila viacero noviniek aj medzi audioproduktmi. S novým modelom slúchadiel strednej triedy Philips PH805 prichádza výborný zvuk, potlačenie šumu, pohodlie, dizajn a kvalitné vyhotovenie. Pokročilá technológia Digital ANC dokáže potlačiť okolitý hluk až na úrovni -27 dB, čím odstraňuje až 95 % šumu v pozadí. Výdrž batérie je až 30 hodín, pričom vďaka rýchlemu nabíjaniu slúchadlá za päť minút dobijete na ďalšie dve hodiny počúvania.


Philips OLED+ 984 s integrovaným soundbarom Bowers and Wilkins

Nové True Wireless slúchadlá SH2515 ponúkajú funkciu potlačenia hluku. Prepravné puzdro slúži na nabíjanie slúchadiel, ale vďaka vyššej kapacite s ním núdzovo dobijete aj mobil, hodinky a podobne. Slúchadlá dokážete z puzdra nabiť až 20-krát, čo znamená viac ako 100 hodín počúvania hudby mimo civilizácie.

V spolupráci so škandinávskym dizajnérom Georgeom Jensenom Philips predstavil aj dizajnovú kolekciu pozostávajúcu zo štyroch komponentov. Ide o dva bluetoothové reproduktory – JS30 s výkonom 10 W a väčší JS50 s výkonom 30 W. Ďalší produkt je powerbank s kapacitou 10 000 mA, s výstupom USB-C a podporou bezdrôtového nabíjania. Napokon to boli True Wireless bezdrôtové slúchadlá s výdržou 6 hodín na jedno nabitie. Z ochranného puzdra ich možno nabiť 4-krát, čo zaručuje v podstate celý deň počúvania. Philips zatiaľ neoznámil konečné ceny ani dostupnosť.

Creative

Nová zvuková karta Sound Blaster X3 prináša to najlepšie z technológií digitálneho spracovania zvuku, čo dokáže Sound Blaster na externej zvukovej karte ponúknuť. Okrem vstavanej technológie Super X-Fi je to aj 7.1-kanálový USB DAC s vysokým rozlíšením, ktorý ponúka 32-bitové/192 kHz prehrávanie, a zosilňovač pre slúchadlá schopný napájať slúchadlá v štúdiu. Obsahuje aj kódovanie Dolby Digital Live na optické pripojenie k externým zariadeniam. Karta ponúka kompatibilitu medzi platformami PC, Mac, PS4 a Nintendo Switch.


Bluetooth reproduktory Creative Muvo Play

Ďalší vrcholný bod expozície Creative sú slúchadlá s technológiou SXFI THEATER. Používajú patentovaný bezdrôtový 2,4 GHz digitálny bezdrôtový zvukový prenos s päťkrát menšou latenciou ako prenos cez bluetooth. Výdrž batérie je až 30 hodín. Slúchadlá SXFI THEATER sú doplnené aj mikrofónom, ktorý možno odpojiť, ak nehráte hry.

Lenovo

Nové modely Yoga využívajú možnosti umelej inteligencie na predĺženie výdrže batérie, zvýšenie rozlíšenia pri prehrávaní videa či zvýšenie účinnosti chladenia, ktoré je pri ultratenkých zariadeniach kľúčové na dosiahnutie vysokého výkonu. Yoga C940 je nový 14-palcový konvertibilný notebook 2-v-1 s celokovovým telom, perom s nabíjaním. Používateľ môže aktivovať režim inteligentného chladenia, ktorý automaticky prispôsobuje výkon. Batéria vydrží až na 17,5 hodiny. Procesor 10. generácie Intel Core i7 dynamicky zlepšuje videoobsah v prehrávači Windows Media Player. Aj ultrabook Yoga S740 má procesor Intel Core 10. generácie. Umožňuje hands-free prihlásenie cez infračervenú kameru a senzor time-of-flight (TOF). Vďaka hmotnosti 1,4 kg a ultraštíhlemu dizajnu s 18,1 mm v najhrubšom bode ho so sebou hravo vezmete kamkoľvek.


Lenovo Yoga C940

Motorola One Zoom má zadný fotoaparát so štyrmi objektívmi. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 48 Mpx a podporou technológie Quad Pixel, ktorá umožňuje zoskupiť štyri fyzické pixely do jedného obrazového a získať tak vo večerných a nočných záberoch štyrikrát viac svetla. Hlavný objektív aj teleobjektív s trojnásobným zoomom majú optickú stabilizáciu obrazu. Tretí objektív je ultraširokouhlý a štvrtý je určený na umelé rozostrenie popredia alebo pozadia v závislosti od kreatívneho zámeru. Aj predná 25 Mpx selfie kamera je vybavená technológiou Quad Pixel, ktorá poskytuje štyrikrát vyššiu citlivosť na svetlo. Motorola One Zoom má displej OLED s uhlopriečkou 6,4 palca a rozlíšením full HD (1080p). Kapacita batérie je 4000 mAh.

LG

Vstup do stánku LG už tradične charakterizovala inštalácia s obrovskou plochou, zložená z ohybných panelov OLED. Vnútri nás privítala pôsobivá prezentácia prvého televízora s rolovateľným displejom na svete LG Signature Series OLED TV R s uhlopriečkou 65". Jeho uvedenie na trh je však zatiaľ odložené na neurčito a možno sa ho dočkáme až v budúcom roku. To, že LG patrí v oblasti zobrazovačov medzi lídrov na trhu, potvrdilo aj predvedenie prvého televízora so zobrazovačom OLED s rozlíšením 8K na svete. Televízor ponúka uhlopriečku až 88". Medzi novinky patrili aj 8K LCD televízory s technológiou obrazu Nano Cell. Ako vidieť, výrobcovia vrátane LG sa intenzívne pripravujú na rok 2020, keď sa má vysielanie olympiády v Tokiu uskutočňovať v 8K rozlíšení.


Smartfón s prídavným displejom LG G8X ThinQ

Ďalšia novinka je nástupcom minuloročného modelu smartfónu V50 a nesie označenie LG G8X ThinQ. Ide o smartfón s prídavným displejom. Ten je typu OLED s uhlopriečkou 6,3" a rozlíšením Quad HD, zlepšila sa konštrukcia pántu a na prednej strane je malý monochromatický displej na zobrazenie času a notifikácií. Výkonný hardvér pozostáva z procesora Qualcomm Snapdragon 855, 8 GB RAM, 256 GB úložného priestoru. Batériu s kapacitou 4000 mAh možno nabíjať aj bezdrôtovo. Na zadnej strane nájdete dva fotoaparáty: hlavný 12-megapixelový so svetelnosťou f/1,8 a sekundárny 13-megapixelový na ultraširoké zábery. Dostupnosť je plánovaná na koniec tohto roka, cenu zatiaľ výrobca neprezradil.

Samsung TV

Samsung do svojho radu 8K televízorov s uhlopriečkami 65, 75, 82 a 85 palcov pridáva nový model s uhlopriečkou 55", ktorý má prispieť k vyššiemu rozšíreniu tohto formátu. V obrovskej expozícii si návštevníci mohli pozrieť všetky 8K modely tohto výrobcu. Nový 55-palcový QLED 8K TV bude celosvetovo uvedený do predaja v septembri. Ponúka všetky výhody radu QLED 8K TV vrátane vynikajúcej kvality obrazu, 100 % pokrytia farebného priestoru DCI-P3 a prevzorkovania obrazu do vyššieho rozlíšenia s využitím umelej inteligencie.


Dizajnový televízor z radu Samsung The Sheriff

Súčasťou expozície bola aj technológia micro LED, ktorú Samsung predstavil už v minulom roku. Tentoraz bola predvádzaná v dvoch komerčných vyhotoveniach: The Wall for Business na profesionálne použitie s uhlopriečkou až 219" a The Wall for Luxury Living na domáce použitie s uhlopriečkou 146". ­Systém The Wall využíva modulárnu koncepciu, ktorá umožňuje z menších modulov poskladať zobrazovaciu plochu rôznych tvarov. Tá môže mať pomer strán 4:3, 16:9, 21:9 aj iný do rozlíšenia 8K. Zobrazovač je bez rámika a využíva špecializovanú povrchovú vrstvu Black Seal na potlačenie odrazov. Zobrazovač pracuje s frekvenciou až 120 Hz a podporuje pokročilý AI upscaling, známy z 8K modelov.

Zariadenie Samsung AirDresser, ktoré sa rozmermi aj dizajnom dá zakomponovať do šatníka, dokáže každodenne osviežiť a obnoviť oblečenie. Pomocou intenzívnych prúdov vzduchu uvoľňuje a odstraňuje zachytený prach, parou jemne dezinfikuje odevy a zbavuje ich baktérií a následne sa oblečenie suší pri nízkej teplote. K pohodliu bývania a hlavne k zdravému životnému štýlu môže prispieť domáca čistička vzduchu. Samsung Cube AX9500 so systémom Wind-Free nevytvára prievan ani nevydáva hlasné zvuky. Účinné čistenie vzduchu zabezpečuje trojvrstvový systém, ktorý vzduch zároveň čistí a zbavuje pachov. Akumulátorový vysávač POWERstick Jet vyniká sacím výkonom 200 W. Alergici ocenia päťvrstvový filtračný systém HEPA, schopný zachytiť až 99,999 % prachových častíc a alergénov a brániaci ich úniku späť do ovzdušia výfukovým otvorom vysávača.


Samsung AirDresser

Aj v bytoch sa začína presadzovať koncepcia open space, pri ktorom je rozhranie medzi kuchynskou a obývacou časťou často nerozpoznateľné. Mnohí z vás vedia, že zakomponovať novú chladničku do kuchyne vyrobenej na mieru nie je vždy jednoduché. Tento problém sa snažia vyriešiť tvorcovia chladničiek BESPOKE s modulárnym dizajnom. Podarilo sa im dokonca vyriešiť dva problémy. Veľa rodín začína tak, že jeden z manželov alebo partnerov využíva spočiatku chladničku s objemom postačujúcim pre jednu osobu. Keď už tvoria pár, potrebujú väčšiu chladničku, a keď prídu deti, ešte väčšiu.

Sony

Nový vlajkový model APS-C bezzrkadlovky Alpha 6600 ponúka zaostrovanie Real-time Eye AF, založené na umelej inteligencii, vstavanú optickú stabilizáciu obrazu a výdrž batérie až na 720 fotografií. V expozícii sme mohli vidieť aj novú Alpha 6100 a najnovšie zoomové objektívy pre APS-C z radu G lens, základný zoomový objektív E 16-55mm F2.8 G a superzoomový teleobjektív E 70-350mm F4.5-6.3 G OSS.


Sony Xperia X5

Zaujímavá je aj už skôr predstavená digitálna full frame bezzrkadlovka Alpha 7R IV, ktorá prichádza so snímačom BSI s rozlíšením až 61 Mpx. Ponúka zaostrovanie Real-time Eye AF, založené na AI, aj vstavanú optickú stabilizáciu. Novinku sme si mohli v stánku vyskúšať aj s novými objektívmi radu G-Master. Pochopiteľne, nemohla chýbať ani 7. generácia veľmi úspešného high-end kompaktu RX100 VII. Ten teraz ponúka vyššiu rýchlosť a výkon AF ako fullframová bezzrkadlovka Alpha 9.


Sony predviedlO možnosti smartfónov Xperia 1  v úlohe bezdrôtového náhľadového monitorA ku kamerám Sony

Vyvrcholením tlačovej konferencie Sony bolo predstavenie smartfónu Xperia 5 – kompaktnejšieho súrodenca vlajkovej lode Xperia 1. Hardvérová výbava aj fotoaparáty zostali nezmenené, rovnaký je aj pomer strán displeja 21:9. Displej Xperie 5 však má uhlopriečku 6,1 palca a rozlíšenie 2520 × 1080 pixelov. Každý z trojice fotoaparátov má obrazový senzor s rozlíšením 12 Mpx. Hlavný objektív so svetelnosťou F/1,6 je mierne širokouhlý, s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 26 mm a s rovnakým zorným uhlom, ako má ľudské oko, ďalší objektív je viac širokouhlý, jeho ohnisková vzdialenosť prepočítaná na full HD je 16 mm a svetelnosť f/2,4. Trojicu dopĺňa teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm a svetelnosťou f/1,4.

TCL TV

Spoločnosť TCL načrtla svoju novú stratégiu AI x IoT, ktorá v zásade prechádza od spájania týchto dvoch technológií k ich hlbšej integrácii do celej škály produktov.

Výrobca na veľtrhu predstavil najnovšie televízory s rozlíšením 8K, ktoré využívajú technológiu QLED na kvalitnú reprodukciu farieb a technológiu mini LED s celoobrazovkovým priamym podsvietením. Najnovší rad TCL 8K QLED X je vlajková loď medzi 8K televízormi spoločnosti TCL. K dispozícii sú 85, 75 a 65-palcové modely. Televízory sú vybavené vstavanou výsuvnou kamerou a podporujú rozšírenú realitu (AR). Špecialitou je funkcia duo-displej. Na malom displeji umiestnenom pod obrazovkou si diváci môžu pozrieť napríklad informácie o počasí a stav programu, ako aj informácie na ovládanie inteligentných spotrebičov v celej domácnosti. Séria 8K TV bude k dispozícii v druhom štvrťroku 2020 na vybraných trhoch. Predstavená bola aj séria TCL Mini LED. Prvý model je 75-palcový 8K mini LED televízor. O jeho podsvietenie sa stará 25 200 LED diód, ktoré poskytujú vynikajúci jas až 1200 nitov a tvoria 900 zón lokálneho podsvietenia. Medzi kľúčové vlastnosti patria technológia mini LED, 8K rozlíšenie, technológia displeja Quantum Dot, podpora Dolby Vision, TCL Ai-IN, operačný systém ­Android P, soundbar Onkyo a podpora Dolby Atmos.


Nové 8K televízory TCL podporujú aj rozšírenú realitu

Nový smartfón strednej triedy TCL PLE sa vyznačuje kvalitným displejom vďaka technológii TCL NXTVISION. S dedikovaným kontrolérom displeja zvládne zlepšovanie SDR videa na HDR v reálnom čase. Smartfón má 6,53-palcový displej s FHD rozlíšením, procesor Qualcomm Snapdragon 675, 6 GB RAM, 128 GB úložného priestoru a grafiku Adreno 612. Hlavný fotoaparát má 48 Mpx snímač od Sony. Super širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx má zorný uhol 123° a smartfón má samostatnú videokameru so špičkovým 2 Mpx snímačom s veľkosťou pixelov 2,9 μm. Aj vďaka AI sú nočné zábery vynikajúce. Predná kamera s rozlíšením 24 Mpx umožňuje kombinovať štyri pixely do jedného na lepšie večerné a nočné zábery.

Za pozvanie a úhradu nákladov ďakujeme
spoločnostiam ACER a TP Vision.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko, RENÉ HUBINSKÝ

Všetky autorove články
IFA foto audio video IT technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať