SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Editorial: Bohatí budú bohatší a zdravší. Vďaka technológiám

0

Kedysi dávno sa mi na služobke v USA dostal do rúk jeden lifestylový magazín. Názov si už nepamätám, no opisoval životný štýl Američanov, rozdelený podľa ich ročných príjmov. Bolo to štruktúrované spôsobom, že napríklad rodina s ročným príjmom 100 000 USD býva v okrajových štvrtiach mesta, má byt s dvoma spálňami a rozlohou 100 m2, deti chodia do štátnych škôl a otec jazdí v aute značky Ford. Rodina s príjmom 200 000 USD však už býva v širšom centre mesta, má dom s tromi spálňami a s rozlohou 200 m2, deti chodia do súkromných škôl a otec jazdí v aute značky BMW. Rovnako boli rozpísané ďalšie príjmové úrovne. 

Každá z týchto spoločenských vrstiev si žije vlastným životom a v podstate okrem kvality vzdelania a miery životného luxusu nie je medzi nimi zásadný rozdiel. Je však dosť pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti sa to podstatným spôsobom zmení. A to nielen v USA, ale aj u nás. Rozdiely sa prehĺbia, zásadne ovplyvnia aj iné oblasti života a spolužitie jednotlivých spoločenských vrstiev už nemusí byť také idylické. A spúšťačom týchto zmien budú technológie.

Zoberme si napríklad budúcnosť dopravy v meste. V čase, keď budú elektromobily prevažujúcim typom vozidiel na cestách, sa kľúčovou otázkou stane ich nabíjanie. A to nielen dostupnosť nabíjacích staníc, ale aj prioritný prístup k nim a rýchlosť nabíjania, keďže na rozdiel od benzínového či dieselového modelu elektromobilu za pár minút nenatankujete plnú nádrž. Je preto dosť pravdepodobné, že na nabíjacích staniciach bude časom tlačenica a za prioritný prístup a kratší čas pri ultrarýchlom nabíjaní si budeme musieť priplatiť. Takže v situácii, keď vy budete stáť pri nabíjačke dajme tomu polhodinu, aby ste sa nabili na ďalších 100 km, môže prísť majetnejší majiteľ, ktorý vás legálne predbehne a za 5 minút sa nabije na ďalších 500 km. Len preto, lebo má na to, aby si zaplatil VIP paušál. A to je len malá ukážka toho, čo nás môže v budúcnosti stretnúť.

Zoberme si zdravotníctvo. Je dosť pravdepodobné, že v budúcnosti, keď sa výsledky medicínskeho výskumu vo väčšej miere dostanú do praxe, majetnejší ľudia si budú môcť zabezpečiť podstatne zdravší, kvalitnejší a dlhší život. Bude to možné najmä vďaka systematickej prevencii, neustálemu monitoringu ich vitálnych funkcií a v prípade potreby opravám poškodených orgánov či tkanív až na bunkovej úrovni. Využívaním výhod personalizovanej medicíny bude možné nasadiť mimoriadne efektívnu liečbu medikamentmi pripravenými presne na mieru daného človeka a len na opravu lokálneho poškodenia daného orgánu. Možno to budú nanoboty, ktoré budú dopravovať liečivo presne na miesto na úrovni buniek, možno to budú extrémne presné rádiové terapie na úrovni atómov alebo preventívne opravy poškodeného genetického kódu. Tak či tak, budú to s najväčšou pravdepodobnosťou drahé technológie, ktoré nebudú dostupné pre bežnú verejnosť, ale iba pre tých, ktorí si dokážu priplatiť. Potom už prestane platiť, že zdravie si za peniaze nekúpiš. 

Technológie, ktoré dokážu zasahovať na bunkovej úrovni, umožnia orgány nielen liečiť, ale zlepšovať aj ich bežnú funkcionalitu. Vďaka nim a rôznym výživovým doplnkom pripravovaným na mieru bude daný človek vitálnejší a výkonnejší. Je dosť pravdepodobné, že časom sa do klinickej praxe dostanú technológie a prípravky aj na zlepšovanie intelektuálnych schopností človeka. Zdokonalený jedinec bude mať väčšiu šancu získať lepšie platené miesto s väčšími právomocami a benefitmi. Bohatí tak budú ešte bohatší a mocnejší.

A nielen to. Niektoré genetické výskumné projekty sa snažia preprogramovať náš genóm tak, aby sa biologické hodiny v našom tele začali doslova otáčať späť. Orgány by sa zregenerovali, zmizli by vrásky, šediny, napla by sa koža. A v určitom momente podľa predplateného programu by sa urobil ďalší zásah do genómu a proces mladnutia by sa zastavil. Myslíte, že je to úplné sci-fi? Možno ani nie.

A to ešte nehovoríme o neurolinkovom rozhraní, ktoré dokáže prepojiť mozog človeka s počítačom. Na začiatku možnosť ovládania elektroniky myšlienkami využijú asi iba telesne postihnutí jedinci na otvorenie dverí, zapnutie telky či privolanie pomoci. Neskôr však určite bude snaha využívať výkon, kapacitu a konektivitu počítača priamo prepojenú na mozog človeka na ešte väčšie rozšírenie jeho schopností. Mať neobmedzené vedomosti, prístup k akejkoľvek informácii na sieti a výpočtový výkon superpočítača predstavuje už len v biznise neprekonateľný tromf. Ak k tomu ešte pridáte možnosť spracovať získané údaje pomocou umelej inteligencie, nachádzať v nich nové súvislosti a spravovať pomocou nej napríklad svoje investičné portfólio, obchodovať na burze, investovať do médií alebo podporovať mladých ambicióznych politikov, dokážete si vybudovať vlastné impérium a ovplyvňovať v ňom všetko od výberu daní až po zákon povoľujúci hazard. Niečo ako SimCity, ale naozaj. Možnosti budú skutočne neobmedzené. Aj toto je ťažké sci-fi? Možno ani nie. Veď uvidíme... smiley

Ešte chvíľku si počkáme a dovtedy zaujímavé čítanie vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články
editoriál technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať